Taşova Gazetesi Tarih: 23 Aralık 1971 Perşembe Sayı:40

0
Taşova Gazetesi başlığı

Başlıklar

Sayın Valimiz Şevket Gür’es İlçemizde Geçen Hafta Yapılan Belediye Başkanları ve Köy Muhtarları Toplantısına Katıldı

KAYMAKAMIMIZ SAYIN O. TURAN ERÇİN’İN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTI KÖY VE TOPLUM KALKINMASI İLE İLGİLİ İDİ

16 – Aralık 1971 Perşembe günü Yeşilırmak İlkokulunda, Taşova Belediye başkanları ve köy muhtarları toplantısı yapılmış, toplantıya saat 11.00 de bizzat Sayın Valimiz Şevket Gür’es ve bazı daire müdürleri de onur vermişlerdir.

Kaymakam Sayın O. Turan Erçin tarafından 1972 Bütçe dönemi Hazırlıkları Çalışma Programını incelemek için tertiplenen toplantı saat 10.00 da başlamış, yapılan yoklamadan sonra Özel İdare Memuru Dursun Ayan Özel İdare Tahsilât ve Köy Bürosu memuru Tahsin küçük birer konuşma yapmışlardır.

Halk Eğitimi Md. Osman Akkaya, köy muhtarlarına dağıtılan “İstatistik Bilgi Cetvelleri”nin nasıl doldurulacağı üzerinde yaptığı izahattan sonra Sayın Müftümüz Kamil Kanaş kısa bir konuşma yapmış, köy muhtarlarının Müftülükle olan münasebetlerinin nasıl olması gerektiğini izah etmiştir. Köy muhtarlarının İmamlara yardımcı olmalarını, baskı yapmamalarını, makbuz mukabili yardım talep edenlerden, Kaymakamlık ve Müftülükçe verilmiş müsaade belgesi sorulmasını keza Ramazanlarda gelen geçici imamların müsaade belgesi olmadan çalıştırılmamasını istemiştir.
(Devamı S. 4 te)

(Bşt. S. 1. de)

Saat 11.00 sularında Amasya Valisi Sayın Şevket Gür’es toplantıya onur vermiş, yaptığı anlamlı bir konuşmada şunları söylemiştir:

“Sayın mesai arkadaşlarım. Gönül ve, kader birliği yaparak milletimize hizmet etmek mecburiyetindeyiz. Binbir külfetlere katlanıp, hiçbir şahsi çıkarımız olmadan hizmetlerimizi daha iyiye götürebilmek üzere burada toplanmış bulunmaktayız.

(Zor okunduğu için konuşmanın geri kalanı zamanla eklenebilir)

Muhtarlar Toplum Kalkınması Seminerinden İntibalar.

Geçen Cuma günü ilçemiz Belediye Başkanlarının iştiraki ile yapılan ve Sayın Valimiz Şevket Gür’esin bizzat izlediği «Toplum Kalkınması Seminerinde» muhtarlardan planlı Ve programlı bir çalışma düzeni kurmaları istendi. Bazı köy muhtarları olanakları olmadığından yakındıkları sırada toplantıya nasıl katıldığı anlaşılamayan Muzaffer Şen adınla bir vatandaş yerinden fırlayıp heyecan dolu bir sesle:

— «Ben Almanya’dan buraya kapı, çerçeve getirerek köyüme okul ve cami yaptırdım. Her muhtar ve her vatandaş benim yaptığımdan fazlasını da yapar. Artık kendimize gelelim, arkadaşlar» deyince bir anda toplantı salonu derin bir sukûta gömüldü.

Dev. S. 2, de)

(Bşt. S. ı. de)

Almanya’da çalışıp izinli olarak yurda döndüğü sonradan anlaşılan bu vatandaş Almanya’da her fert veya müessesenin ne derece disiplinli çalıştığına dair örnekler verdi. Ve başından geçen bir olayı nakletti: evindeki çöplerini gece karanlığı sebebi ile çöp kutusuna dökemeyip çöp kutusunun yanında bir yere döktüğü için sabahın alaca karanlığında Alman yetkililerince 25 mark para cezasına çarptırıldığını samimi şekilde itiraf etti. Konuşmasına devam ederek «Biz evimizde, dükkan veya depomuzda yakalattığımız fareyi hiç çekinmeden caddeye atarız Biraz sonra o fare burnumuza biber – toz olur da kimse aldırmaz» dedi.

Sözlerinde bir içtenlik vardı. Bu sözlerin toplantıya iştirak eden bazı kimselerin dikkatini çektiği gözden kaçmıyordu.

Toplantının ilginç simalarından olan bu şahıs tekrar Almanya’ya döneceğini köylerine evvelce yapılan okulun yetersiz olduğunu ifade ederek köyüne yeni bir okulun yapılmasını isteyince Sayın Valimiz:

«Konuşmaların beni duygulandırdı. Sen Almanya’ya git. Gözün arkada kalmasın. Ben de sana söz veriyorum, Okulun resmini sana göndereceğim.» deyince Muzaffer Şen’in gözlerinde mutluluğun parıltısı okunuyordu…

Sayın Valimizin kapanış konuşmasını müteakip yükselen alkış sesleri toplantıya katılanların tazelenen vazife aşkı ve şuurunun bir ifadesi olsa gerekti…

Dört Aç Kurt Bir Av Köpeğini Parçaladı

18 – 12 – 1971 günü avlanmak için Alpaslan’ın 2 km. kuzeyindeki ormana giden avcı Durmuş Uzun’un kopeği

(Devamı sayfa 2’de)

(Bşt. sayfa 1. de)

tavşanı kovalarken 4 aç kurdun saldırısına uğramıştır. Sahibinin gözleri önünde köpeği parça parça eden kurtlar geride hiçbir şey bırakmadan yemişlerdir.

Taşova Lisesi Güzelleştirme Derneği’nin Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

18.12.1971 cumartesi günü Lise binasında Taşova Lisesini Güzelleştirme ve Öğrencilerini Koruma Derneğinin Genel Kurul toplantısı yapılmış eski Yönetim Kurulu bir yıllık vazifesini tamamladıktan sonra yeni seçilen yönetim kuruluna devretmiştır.

Yönetim Kurulunun 9 üyeden 5 e indirildiği kongrede yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri şunlardır.

Osman Akkaya     (Halk Eğt. Md.)
M. Salih Nuhoğlu   (Tekel Md.)
Adnan Büyükşirin  (Şekerbank Md.)
Mustafa Uysal      (Bakkal)
Ali Rıza Günaydın (Gazeteci)

Lise Sınıflar Arası Futbol Maçları Yapılacak

25 Aralık 1971 Cumartesi ve Pazar günleri Lise sınıflar arası futbol müsabakaları yapılacaktır. Maçlar eleme usulü yapılacaktır.

İlk maç cumartesi saat 14.00 de 5-Ed. 5-Fen arasında olacak, Pazar günü ise saat 11 00 de 3-A – 3-B. saat 14.00 ise 4-A – 4-B arasında olacaktır.

Galip takımlar gelecek pazar günü karşılaşacak ve böylece Lise Sınıflar arası şampiyonu belli olacaktır.

Şampiyona 1 futbol topu ve kupa verilecektir.

Dağlıların Koşusu

15-12-1971 günü Amasya’da yapılan okullar arası koşuda Alpaslan Ortaokulundan Hatice Alan 1. Mediha Alan 2. olmuşlardır.

Geçen sene de iyi dereceler alan Alpaslan ortaokulunun bu başarıları Amasya Ticaret Lisesi Müdürünü memnun etmemiş: “Dağdan gelip buradan derece alıyorlar” diye koşu yerinde bağırınca orada bulunan Alpaslan’dan Emin Uzun(60) “Gel de gör dağ mı ova mı” diye karşılık vermiştir.

Diğer taraftan aynı koşuda bir başka yerde koşuyu izleyen Milli Eğitim Md. yardımcısı Sebati Bey de sözleşmiş gibi “Koşuları hep dağlılar kazanıyor » tabiriyle Alpaslan ve Taşova başarısını basitçe söylerken yakınında bir polis memuru da “Suç olmasa da şamarı şu adamın yüzüne patlatsam… » diye ayıplamıştır. Alpaslanlılar şöyle diyorlar bu eğitimcilere: “Bu memleketin hakiki efendisi köylüdür.” diyen Atam, Senin için yapılan koşuda bize dağlı dediler.

..

Yorum Ekle