Amasya İtimat

Günün Anısına: 2 REKAT NAMAZA 45 GÜN HAPİS YATAN POT RECEP’İN HİKAYESİ

Yanımızdan-yöremizden (15)
Abdullah Seçkin 28-02-2024
(BUGÜN 28 ŞUBAT)
Bu yazı namı diğer 29 Nisan 2022 günü kaybettiğimiz merhum ‘Pot Recep’ emminin başından geçen yaşanmış gerçek bir olaydır. Taşova Havadis Gazetesi başyazarı Naci Konyar abinin 07 Mayıs 2022 tarihli yazısını aynen yayınlıyoruz.
“Ben içtim, alkollüydüm, namaz abdest hiçbi şey youdu. Geçmişte çok sarhoş olduğumu anlayan polis jandarma beni eve götürüyodu. Yalınız 45 gün namaz kıldım, 45 inci gün Cuma sabahı namazdan çıktım. Siyah bir taksi geldi, namaz kıldığımız hocalar beni Kozluca köyüne davet ettiler. Hocalara “Ne demek hocam siz nereye giderseniz ben de giderim” dedim. Kozluca köyüne gittik. Yanımızda ki zat köyün imamını çağırın dedi. Gelen imam yaz tilkisi gibi bilader, kravat yok gömlek saç sakal birbirine karışmış bu nasıl imam diyom aklımca içimden…
Cami kapısı açıldı. Gurp girdik otuduk. Sayıyom tam 18 kişi. Herkes kravatlı filinta gibi, en yolsuz, ütüsüz bir gömlekle ben. O zat dedi ki herkes 2 rekat namaz kılacak. Ben yeni heves ya 2 rekat az gelü diyom. Neyse 2 rekat namazı kıldık. İçimizden bir zat “ Arkadaşlar 5 dakika sonra yakalanıyok deyince içimden diyom ki “Lan camide demi yakalanacauk”
Dediği çıktı. Taksilere bindik. Darmadağan olduk. Yolda takside “Allah Hu, Mevla Hu” diyenlere içimden birazdan “Allah Hu, Mevla Hu” yu göreceniz diyom. Taşova’ya endük. Santralin karşısında karakolun önüne Jandarmalar dizilmiş, süngüyü çektiler. Durun durun! Atlan lan aşağı. Patır patır atladık. Jandarmalar “Se de siz misiniz lan Müslüman” deyip 18 imizi de içeri aldılar. Karakolda 18 kişinin en ufağı benim. En sonda duruyom. Jandarma önden başladı “Siz misiniz lan Müslüman, sizden başka yok mu lan” diyerek öteden arı çat çat, önden girerse arkaya kadar yorulu diye bir şamarla kurtuluruz diye düşündük ama “ Sıçtın, kumar oynadın, içtin anca mı Müslüman oldun lan diyerek lastik topu gibi hoplattılar beni. Sopayı yedik. Salarlar diyok. Jandarma savcılığa dedi. Ne savcılığı lan Kozlucayı mı kırdık diyom ben içimden.
18 kişi savcılığa çıktık. Katip yazıyo. Tak tak… Hakim soruyo “Ne aradın orda” “İmamım anası öldü de baş sağlığına gittik. Biz Hu’cuyuz diyen yok. Aklımdan bunların hepsi mi yalancı diyom. Sıra bana geldi. “Sen ne aradın.” “Ben yedim içtim, sarhoştum, kumar oynuyodum, içki içiyodum polis jandarma beni eve götürüyodu. İki rekat namaz kıldım şimdi nereye götürüleceğimi bilemiyom.”
62 den yargılandık. Gurp Amasya’ya. Koyuncuların otobüs har har çalışıyo. 18 imizin de elleri kelepçeli. Rahmetli hanımım köşeden bizi annaklıyor. Otobüse bindim kendime değil de camdan hanımımın o haline acıdım.
Hapishanede böyük yazıynan (haşa) “Buranın Allah’ı yok” yazıyor. Lan buranın Allah’ı yoksa biz buruya niye giriyok. 18 imiz içeri girdik. Gardiyanlar copu alan geliyor. Gardiyan müdürü gardiyanlara “Bunlar sizin dediğiniz adamlardan değil savuşun” deyip hoş geldiniz geçmiş olsun diyor ve berberi çağırıyor. Mamağın acemi askeri gibi hepimizi tıraş ettiler. Şimdi ne sıvatlayacağınız dedim içimden. Sonra bizleri koğuşlara ayırdılar. Yakalandığımız hoca beni yanından ayırmadı. 3 üncü koğuşta hoca ranzanın üstüne geçti, ben ranzanın altına kuyruğunu kıvırmış kedi gibi kıvrıldım.
Öteden arı eli tespihli, ayakkabılarının topuğuna basmış koğuş ağası “Kardeş, geçmiş olsun” “Sağol abi” Suçunuz. “ Camiden geldik dedim. “ Get lan Allahsız. 35-40 senedir ben burdayım kimi kandırıyon sen. Camiden adam geldiğini ben görmedim” dedi. Adam öldürmedik, kız kaçırmadık, adam bıçaklamadık adam da haklı. Savuştu gitti adam.
Mahkemeler açıldı. İfadeler aynı. Mahkemeye gidiyok. Ha bu arada ben hapishanede ezan okuyom. Herkes namaza başladı. İnsanların ihtiyacı varmış. Her şey o kadar tatlı oldu ki. Bu 18 kişilik grubun arkası kalaba. Tarikatçı hocalar kalaba. “İçerdekiler, camidekiler ziyaretçiniz geldi” deyince 18 kişi birden dışarı çıkıyok. Yalınız kumpanyanın insanları içerdekilere para yardımında da bulunuyorlardı. İdareci hoca, tarikatçı hoca Recep garibanın gömleğinin cebine güp parayı atıyodu, yeme içmeyide hükümet görüyodu.
45. gün ifadeden çıktık. Taşova’daki aynı ifadeler son mahkemede karar beraat. Bu gece evdeyük dedik. Allah düşürmesin de para işinden dolayı: ’45 gün daha yatsak oraya gidip de ne yapacaz Taşova’da’ diye içimden geçirdim. O kadar beslendik ki burda Necdet Tosun gibi şişdik.
Eve geldik. ‘Derviş Recep hoş geldin’ ‘Geçmiş olsun’ diyenler, uzatmıyak iki rekat namaza 45 gün yatan benim…’

Yorum Ekle