Amasya İtimat

Taşova Genel Tanıtım

1944 yılında kurulan Taşova, 11.513 merkez nüfusu, 19.229 köy nüfusuyla toplamda 30.742 nüfusa sahiptir. İlçe merkezinde 7 mahallesi, 63 köyü ve 77 mezrası bulunan bir ilçedir. Toplam nüfusa göre Merzifon ve Suluova’dan sonra Amasya’nın üçüncü büyük ilçesidir.

Taşova’nın doğusunda Tokat’ın Erbaa ilçesi, güneyinde Turhal ilçesi, kuzeyinde Samsun’un Ayvacık, Asarcık ve Ladik ilçeleri, batısında ise Amasya il merkezi bulunmaktadır.

İlçemizin batısından doğusuna doğru içinden Yeşilırmak nehri geçmektedir. Her iki yanında yükselen Sakarat Dağı ve Akdağ ile çevrilmiş olan Taşova verimli toprakları ve güzel coğrafyası ile şirin bir ilçedir.

Türkiye’nin çiçek bamyası ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan ilçemiz soğanı ile de meşhurdur. Tütün ekiminin sıkça yapıldığı dönemlerde Taşova tütünü ülkemizin bilinen en kaliteli tütünler arasında yer almaktaydı. Kiraz, üzüm, elma önemli gelir kaynaklarımız olup, fındık, kivi de dahil her türlü ürünün yetişebileceği bir iklime sahiptir.

Boraboy Gölü ilçemizin önemli bir markası olup çevre il ve ilçelerden piknik, kamp ve konaklama için tercih edilmektedir.

İlçe merkezinde tarihi eser bulunmazken, dört yanımızı çevreleyen köylerimizde bir çok tarihi eser bulunmaktadır.

Taşova Haritada Nerede?

Taşova haritada nerede?

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.