Amasya İtimat

Taşova Çiçek Bamyası – Kuru Bamya

Yüksek rakımlı köylerimiz haricinde bir çok köyde ekimi yapılan çiçek bamyası en fazla Çaydibi Köyü’nde ekilmektedir. İlçemiz sınırları dahilinde bir yıl içerisinde ortalama 3000 dönüm bamya ekiliyor ve 190 tondan fazla bamya elde ediliyor.

İlçemiz için çok önemli bir gelir kapısı olan bamya Taşova’nın kimliğiyle özdeşleşmiş, belediye ve kaymakamlık logosunda da kendine yer bulmuştur. Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan Amasya-Taşova çiçek bamyası ülkemizde, özellikle de Konya’da çok büyük ilgi görmektedir. Çiçek bamyası perakende sektöründe kuru bamya olarak bilinmektedir.

İlçemizde bamya ekimi Nisan sonu Mayıs başı gibi yapılır. Haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilmeye başlanır. Bamyalar çiçek açmaya başladıktan sonra, açan çiçekler toplanır, çiçekler 3 metre uzunluğundaki(iki kulaç) iplere dizilir ve kalınca bir beze sarılır. Ertesi gün sabah bez açılır, yumuşamış olan çiçek tablaları temizlenir ve yarı güneş alan özellikle kiremit altlarına asılarak tekrar yeni çiçek açmış bamya çiçekleri toplamaya gidilir.

Hasat sezonu Ağustos-Eylül ayında en yüksek olmak üzere Ekim ayı sonuna kadar sürer ve bu işlem her gün devam eder. Asılı yerlerde kurumuş olan bamyalar kapalı alanlara alınır ve yaklaşık 30 ip (1 kg) bir araya getirilerek 1 top yapılır. Kuru bamya ilçemiz pazarında sürekli alıcı bulmaktadır. İp topları çuvala konarak pazara getirilir ve sabah erken saatlerinde alıcılar tarafından topluca alınır.

Taşova’da kurulan bamya pazarı

Taşova yöresinde yetiştirilen, özenle ipi dizilip kurutulan bamyanın, besin değeri ve mineral oranı çok yüksektir. Lezzet açısından daha güzel olan Amasya bamyasının sağlığı da çok faydası vardır. Bamya, mide bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya aynı zamanda idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Halsizliğe iyi gelir. Bamyanın çiçeği de çok faydalıdır.

> Bamya Haberleri

Kuru Bamya Toptan ve Perakende Satışı

 

Perakende ve toptan kuru bamya siparişi vermek için:

0 505 498 12 24

Perakende siparişleriniz için

500 GRAM KURU BAMYA SİPARİŞ ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

1 KG KURU BAMYA SİPARİŞ ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Bamya Çiçeği

Amasya Bamyası olarak da bilinen Taşova Bamyası
Bamyanın tarladaki hali

Kuru Bamya

Bamyanın kurutulmuş olarak pazarda satılması

Taşova Bamya Pazarı

Taşova’da kurulan bamya pazarı

Bamya Fotoğraf Galerisi

Taşova’dan Çeşitli Bamya Fotoğrafları

Taşova bamya pazarından bir görüntü
Çiçek bamya tarladan toplandıktan sonra
Bamya pazarında bir çocuk

 

Yorum Ekle