FAZLI KURU’NUN 1 MAYIS AMASYA KONUŞMASI

0

İlçemiz Ziraat Odası Başkan Yardımcısı ve Yeşilırmak Çevre Platformu Başkanı Fazlı Kuru, 1 Mayıs 2014 günü,  1 Mayıs İşçi Bayramı nedeni ile Amasya’da yapılan etkinlikte çevre ağırlıklı bir konuşma yaptı:

 

“1 Mayıs Bayramı’nın Birlik dayanışma ve mücadele günü olduğunu , benden önceki konuşmacılar söyledi.

Ancak doğal yaşam konusuna  da değinmek gerekiyor. Onun için ben de Çevre sorunlarına  değineceğim.

Ülkemiz gün geçtikçe büyüyen çevre sorunları ile  karşı karşıyadır.  Suyun ,  ormanların, yaban hayatın yok edilmesi tehlikesi vardır. Bu ekosistemi rant ve talan alanı olarak gören yağmacı bir sistemle mücadelemiz sürüyor. Emperyalist-kapitalist  güçlerin yağmacı tutumuna karşı bizler de sesimizi yükselterek suyumuzu ,  toprağımızı , geleceğimizi vermeyeceğiz diyoruz.

Bir bütün oluşturan çevre, gelecek kuşaklardan emanet aldığımız bir hazine ,  bu hazineyi koruyup çocuklarımıza torunlarımıza  vermek zorundayız.

Bu nedenle  HES’lere , nükleer santrallere , hidroelektrik santrallerine karşıyız. Endemik bitkiler yok oluyor. akarsularımızdaki balık türleri azalıyor , yaban hayvanları suya ulaşamıyor. Yok olan her bitki ,  yok olan her balık türü bizim de içinde bulunduğumuz ekolojiyi çıkmaza sürüklemektedir.  Ekoloji evimizdir. Yaptığımız mücadele evimizi korumaktır.  Bunun iyi anlaşılmasını istiyoruz. Bu nedenle Sinop’ta , Mersin-Akkuyu’da nükleer santral istemiyoruz.

Suluova-Merzifon arasına termik santral, tüm ovayı zehirleyecek, tarım bitecektir. Tersakan Çayına  el koyacaklar.Bütün bunların bilinçli anlatımı ve kararlı duruşun adıdır.Çevre mücadelesi. Yeşilırmak üzerine yapılan onlarca HES binlerce yıldır bizi besleyen bereketli toprakların çölleşmesine neden  olacaktır. Bu tehlikeyi önlemek için atılan adımların adıdır, çevre mücadelesi.

Artık çevre  sorunları ile sınıf sorunları birleşmiştir. Ülkemizde yaşayan tüm hakların kendi yaşam alanlarını , suyu, toprağı, ormanı,  tüm canlıları koruması gerekiyor. Güzel bir dünyada bir arada yaşamak istiyorsak, bu iş zorunlu güzel bir dünya , güzel bir ülke için  çevremize ve özgürlüğümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs

Yaşasın emek mücadelesi

Yaşasın halkların kardeşliği”

Yorum Ekle