YAZAR ASIM GÜLTEKİN’DEN SOHBET

Pansiyon Geceleri:

Taşova Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Sohbet

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer ile Taşova İmam Hatip Lisesi mezunlarından eğitimci yazar M. Asım Gültekin Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyon öğrencilerini ziyaret ettiler. Ayrıca Mustafa Asım Gültekin burada öğrencilerle sohbet etti.

Pansiyon çok amaçlı salonunda yaklaşık bir saat süren sohbetten öğrenciler çok memnun oldu.

Konu daha çok kitap ve okuma üzerine idi. Milli Eğitim Müdürü ve  Gültekin kendi öğrencilik yıllarından anekdotlar sundular. Sıcak bir ortamda gerçekleşen sohbet soru-cevaplarla sona erdi.

Bu sohbetlerin her hafta Çarşamba günleri pansiyon etkinlikleri olarak devam ettirileceği ve öğrenciler arasında okuma halkaları oluşturulacağı kararlaştırıldı. Geceden hem öğrenciler hem de misafirler memnun olarak ayrıldı.

Sohbete öğretmenlerimiz Ahmet Çoban, Adil Coşkun, Ahmet Özkan, Eren Baloğlu ve Pansiyon Sorumlu Müdür Yardımcısı Kemal Vehbi  Onay katıldı.

 Konuşmacı,

Asım Gültekin kimdir?

1975 ilçemiz doğumlu Asım Gültekin, kökleri Artvin ve Selanik’e uzanan bir Ahıska Türküdür. Lise öğrenimini Kartal Anadolu İHL ve Taşova İHL’de tamamladı. İlkokul 3’de sınıf arkadaşları ile, tarihteki sahte kahramanlara inanmama hedefli bir grup kurdu. Selam, Gülçocuk, Kandilçocuk, İslam, Teklif, Kayıtlar, Yediiklim, İkindiyazıları, İslami Edebiyat, Kardelen dergileri abone olduğu ilk dergilerdendir. Kartal Anadolu İmam Hatip’te kültürel çalışmalara öncülük etmiş, burada yeni çalışmalar geliştirerek Kartal Anadolu İmam Hatip’e bir dinamizm getirmiştir. Marmara Üniversitesi AEF Edebiyat öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, üniversitede de birçok hayırlı hizmetleri olmuştur. Biat dergisini yılda bir sayı olarak 5 yıl çıkardı. Kartal Anadolu İHL’nin 1989’da çıkmaya başlayan dergisi Seher’in İmam Hatiplerin en zor yılları olan 97-2009 yılına kadar dışardan katkılarla devam ettirdi. Beraber bulunduğu gençlere birçok dergi (50’den fazla dergi) çıkarttırdı. Yörünge, Yediiklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Milli Gazete, Vakit gazetelerinde kültür sanat merkezli yazıları yayınlandı. Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç, Yörünge, Yediiklim dergileri yazılarının yayınlandığı dergilerden bazılarıdır. İz yayıncılık bünyesinde aylık Kitap Postası dergisini 20 sayı çıkardı.

Dünya Bizim web sitesi ve Cafcaf Mizah Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapan Gültekin, harici olarak birçok kültürel yayın ve oluşumun içinde aktif olarak yer almış, yüzlerce seminer, konferans ve toplantıların düzenleyicisi ve konuğu olmuştur. Pendik Özel Birikim İlköğretim Okulu, Eminönü Matbaa Meslek Lisesi, Beyazıt İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, G. Antep İslahiye Boğaziçi llköğretim Okulu, Kartal Anadolu İHL, Pertevniyal Lisesi, Beyoğlu Fındıklı Lisesi, Üsküdar İHL Edebiyat öğretmenliği yaptığı okullardır. 2008 yılında yılın öğretmeni seçildi. TYB İstanbul yönetim kurulu üyesi, Mizah Derneği Başkanı, TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği) kurucu üyesi, Sade Hayat Derneği yön. kurulu üyesi Asım Gültekin halen süreli ve süresiz yayınlarda yazarlık yapıyor, etimoloji dersleri, seminerleri veriyor. Aynı zamanda Yedihilal Derneği’nde başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Tam bir sözlük ve seyahat düşkünü. 20’den fazla ülkeye seyahat etti. 300’den fazla sözlüğü olduğu biliniyor. Türkçede bulunmayan bir sözlüğün yazımı için çalışıyor. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Evine ilk defa ziyaret edene mutlaka kitap hediye eder. Güzel güllaç yapar. Defalarca 3 gün aç durmuş olmasına rağmen kilosunu muhafaza edebilmektedir. Alışkanlık, proje, psikoloji, kişisel gelişim kelimelerini sevmez.

 

 

Yorum Ekle