Amasya İtimat

AMASYA ELMASI TAŞOVA’DA GÜZELDİR

Ahmet Şimşek
Amasya elması farklı tadı ile, kokusu ve aroması ile dünyada eşi benzeri olmayan bir meyvedir. Amasya elmasının yöre halkının kullandığı bir adı da misket elmasıdır. Amasya elmasının en güzelli de Taşova’ da yetişir, Taşova’da güzeldir.

Misket elmasının bir özelliği olarak bir yıl meyve veren ağacın diğer yıl meyve verimi düşmektedir. Genellikle bir tarafı kırmızı, diğer tarafı sarı ile yeşilimsi bir renktedir. İnce bir kabuk yapısına, hoş bir kokuya ve güzel bir tada sahiptir. Sert ve dayanıklıdır. Amasya elması ağaçlarının meyve verme süreleri iyi bakıldığında 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Misket elmasını diğerlerinden ayırt etmek için ortadan kesildiğinde iç kısmında yıldız işaretini görebiliriz. Amasya elması genellikle yeşil kırmızı tonlarında olur. Amasya elması güz döneminde ağaçta kırağı yiyince çıtır çıtır tadı da bir başka güzel.

Amasya elmasını alıp bir başka memlekete götürüp dikseniz, yetiştirseniz, her türlü bakımını üstlenseniz yine de aynı tadı ve aromayı bulamazsınız. Amasya elması Amasya’da güzeldir. Amasya’da kıymetlidir. Onun içindir ki Misket elması, Amasya elmasıdır, Türküler yakılmış, şiirler yazılmıştır, makaleler yazılmıştır.

Hiç bir şey anlatamamıştır misket elmasını.
Taşova gazetesi olarak yöremizin değerini, kıymetini, misket elmasının tanıtımını, çoğaltılmasını, misket elma bahçelerindeki tadı yaşatma konusunda elimizden gelen her türlü desteğimizi sürdüreceğiz.

Yorum Ekle