TATLIPINAR BARAJI BİTİRİLIRSE 8 KÖYÜN KADERİ DEĞİŞECEK…

Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı, on ikinci alt gurup toplantısı 6 Aralık 2018  Perşembe günü Boğalı dağı eteklerindeki beş köy muhtarlığı vatandaşları ile  Ballıca köyü Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Saat 19.30’da Karabük köy kahvesinde başlayan toplantıya; Yerel Eylem Gurubu Derneği Başkanı Kadir Aydoğan, YKS Saha Ekibinden  Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Turan Yalçın, Ahmet Gündüz, Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, Ballıca Muhtarı  Engin Bayraktar,  Dereli Muhtarı Ali Vural, Devre Muhtarı Mustafa Caba, Güngörmüş  Muhtarı Kemal Aydın,  Tatlıpınar Muhtarlığı adına Mevlüt Onat, Cemal Onat, Ballıca Güzelleştirme Derneği Başkanı Mustafa Dülger ile vatandaşlar katıldılar.

Belevi Muhtarı Servet Şenel’e haber veremediğimizden dolayı kendisi toplantıya katılamamıştır. Muhtarımızdan özürümüzün kabul edilmesini diliyoruz.

Ballıca köyü Muhtarı Engin Bayraktar’ın açış konuşmasından sonra toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı. Konu ile ilgili Ahmet Günaydın, YEG’in kuruluş yapısını, gayesini açıklarken, Yusuf Yücel YKS sürecini anlattı. Kapatılan Ballıdere belediyesinin çevredeki 1. nesil gurbetçi vatandaşların köylerine döndüğü için Huzurevine dönüştürülmesini vurguladılar. Beş köyün muhtarı da köyden kente göçün azaltılması konusunda Tatlıpınar Barajının bir an önce bitirilmesinin gerektiğini bildirdiler. Bilindiği gibi, Tatlıpınar köyünde önce gölet olarak planlanan yöre için 21 Mayıs 2013 günü Tatlıpınar köyünde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için toplantı düzenlenmiş, Akım Gözleme İstasyonu (AGİ) izlemeleri sonucu baraj yapılması kararlaştırılan bu baraj, 5.45 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. 16 bin 520 dekar arazinin sulanması ve Tatlıpınar, Geydoğan köyü ve Ballıca ve Dereli köylerine içme suyu verilmesi öngörülmektedir. Tatlıpınar barajının planlama raporu tamamlanmış olup, proje hazırlama ihalesi safhasında. Daha sonra söz alan köy muhtarları ve üreticiler, karşılaştıkları diğer sorunları anlatarak köyden kente göçün azaltılması konusunda görüşlerini  paylaştılar.

Yorum Ekle