Amasya İtimat

TAŞOVA KAYMAKAMI VE EĞİTİM

 

 

 

 


        Tüm ülkede olduğu gibi bugün ilçemizde de karne heyecanı yaşanmaktadır. Çocuklarımızın dönem boyunca yaptıkları çalışmalara karşılık nasıl karne veriliyorsa ilçemizdeki eğitim çalışmalarına da bir karne verilebilir.


 


 Dönem boyunca yapılan çalışmalara bakıldığında başarılarla dolu bir dönem olduğu herkes tarafından kabul edilebilir bir gerçektir. Bu dönemin başarılı bir şekilde tamamlanmasında genç ve dinamik İlçe Kaymakamımız İbrahim Halil ŞİVGAN’ın büyük etkisi olmuştur.


       


İlçemiz eğitiminin sorunlarına önem veren Kaymakamımız İbrahim Halil ŞİVGAN, eğitimdeki sorunlara müdahale etme zorunluluğu hissetti. Sayın Kaymakamımız, liderlik özelliğini ön plana çıkararak Taşova’nın başarılı bir eğitim dönemi geçirmesine vesile oldu. Aslında Sayın Kaymakamımızın geldiği günden beri öncelikli konusu eğitimdi. İlçemizdeki görevine başladıktan sonra okulların sorunlarını gözlemleyen kaymakamımız, ‘’Okulların Renovasyonu’’ isimli projesini 2010-2011 eğitim-öğretim yılının başında hayata geçirdi. Peki, neden değişim değil de renovasyon? Bu soruyu Kaymakam Bey şöyle açıklıyor: “ Renovasyon kelimesi sayesinde projenin daha dikkat çekeceğini düşündük.” Amasya’da ve ülkemizdeki projeye olan ilgiye baktığımızda Kaymakam Bey’in haklılığını görmekteyiz. Yerel ve ulusal basında projeyle ilgili çıkan övgü dolu haberler de bu haklılığın başka bir kanıtıdır.


               


 Projenin mimarı olan Kaymakam Bey, projenin uygulama aşamasında da aktif rol aldı. Bu projeyle birlikte Taşova’nın yıllardır süregelen eğitim problemleri birer birer çözüme kavuşuyor. Eğitimle ilgili bir çok problemleri çözerken, devletin kör kuruşu ile insanların gözyaşı arasındaki ince çizgiyi de daima gözetleyen yiğit bir Anadolu çocuğudur. Merkez okullarından dağ köylerindeki okullara kadar okulların fiziki yapısı modern bir görünüm kazanmaya başladı. Okulların üzerine çöken eskinin yıllanmışlığı yavaş yavaş siliniyor. Tüm yapılanların toplam maliyeti iki milyon TL gibi müthiş bir rakamdır.Taşova’nın ekonomik yapısına baktığımızda ilçemiz için çok önemli bir yatırımdır. Bu harcamaların tek bir lirası bile kamu kaynaklarından yararlanılmadan hayırseverler tarafından karşılanmıştır. İşin takdire şayan tarafı da budur. Kaymakam Bey’e inanan ilçemizin hayırsever vatandaşları hiçbir sorumluluktan kaçmadan taşın altına ellerini koymuşlardır. Bugün oluşan tablo bu güvenin boşa çıkmadığını yansıtmaktadır.


       


         Bir kaymakam düşünün ki, mesaisinin büyük bir kısmını eğitimle ilgili konulara ayırıyor. İlçenin bütün okullarını sık sık ziyaret ediyor. Kaymakam Bey’in bu ziyaretler sırasında gösterdiği yakın ilgisi, içten sohbetleri, alçakgönüllü davranışları ve devlet adamına yakışır ciddiyetteki yaklaşımı öğretmenler ve öğrenciler tarafından sevinçle karşılanıyor. Kaymakamımızın çabalarını gören öğretmenler, yaptıkları işin ciddiyetine bir kez daha vararak işlerine şevkle sarılıyorlar. Bu da eğitimdeki kalitenin artmasını kaçınılmaz kılıyor.


       


        Kaymakam Bey’in bu çalışmasıyla birlikte, eğitimin geleceği kurma işlevi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İnanıyoruz ki, bu proje sayesinde çocuklarımız ülkemizin geleceğine yön vereceklerdir. Dolu dolu geçen bir dönemin ardından Taşova eğitimi “PEKİYİ” almayı hak etmiştir. Bunun müsebbibi İlçe Kaymakamımız Sayın İbrahim Halil ŞİVGAN’a teşekkürü borç biliriz. Hülasa, bu projeyi ve yapılanları eleştirmek dar görüşlü insanların işidir.


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.