Taşdef Taşova Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Sevran’dan Özel Açıklama:

 

Pandemi nedeniyle uzun zamandır bire bir görüşmelerimizden uzak kaldık. Ancak bu zaman zarfında memleketimiz Taşova’da her ay bulunduğumu belirtmek isterim. Taşova ve yaşadığım şehirde  (İstanbul) oluşan olumlu veya olumsuz konulardan haberdarım.
Bugün değerlendireceğimiz konularda Taşdef Başkanı sıfatı ile değil Taşova/Tekke Köylü bir hemşehriniz olarak bazı konulara değinmek istiyorum.
Tekke Köyünde mevcut işletilen Taş ocağı (1) ; Şuan devam ediyor ancak gerekli hukuki alt yapı çalışmaları araştırılıp gerekli süreç başlatılacağını bildirmek isterim.
2. Taş ocağı devletin gerekli kurumları yönlendirmesi ile özel bir şirkete izin verildiğini öğrendiğimizde hukuki süreci başlattık davamız devam etmektedir. Sonuna kadar da köylümüz, ilçemiz ve sağlığımız için mücadelemiz maddi manevi devam edecektir.
Birincisi işletilip zararları ortada iken ikincisinin hukuki sürecini zor şartlarda devam ettirirken birde üçüncü taş ocağı için devletin kurumlarının çabalarını öğrendim.
Özetleyecek olursak Taşova tarım ve hayvancılığın önde olduğu bir ilçedir.
Yerleşim yerine çok yakın olması halkın sağlığını tehdit ediyor. Dinamitle patlatılan kayaların su havzalarının yer değiştirmesine sebep olarak köy halkı ve tarım arazilerimiz susuz kalarak toz içerisinde sebze ve meyve  yetiştiriciliği yapıyor. İnsanların ailesiyle birlikte piknik yapmaya geldiği mesire alanı olan Tekke Gölü taş ocağına 500 metre uzaklıkda.
İlgili kurum kuruluşların (il-ilçe belediyeleri, tüm parti il-ilçe başkanları, ilgili oda ve mesleki kurumlar ve devleti temsil eden ilgili kurumlar) böyle projelerin milletimize zararları / faydaları konusunda ne yaptıklarını sormak isterim?
Not: bildiğiniz gibi izinsiz altın madeni araması almış başını gidiyor arama tüm hızı ile devam ediyor. Bu konu ve HES işletmelerinin faydası sizlerin takdiri.

Saygılarımla.

Yorum Ekle