AMASYA SEVDALISI NECMİ BABA

AMASYA SEVDALISI NECMİ BABA

 

O bir Amasya sevdalısı bir ağbeyimiz, namıyla anılan Necmi Baba, yani Necmi ÇELİK,

1951 Yılında Amasya Taşova Gökpınar Köyünde dünya’ya gelen, ÇELİK malum hepimiz gibi onunda gurbete çıkma nedeni aynı… Oda Aynı nedenlerle doğduğu köyünü terk etmek zorunda kalmış.

Evet, sevgili okurlar bizler doğduğumuz toprakları bizlerin yaşam şartlarını karşılayamadığı için terk etmek zorunda kaldık. İşte bizlerden biride Necmi ÇELİK.

Necmi baba İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarımızda ve sivil toplum kuruluşlarımızın düzenlediği etkinliklerde her daim Amasyalının yanında sıkça gördüğümüz sevilen ve sayılan bir sima.

Necmi Baba geçenlerde bir rahatsızlık geçirdi bizlerde kendisini ziyaretine gittik.

Ziyaret etmekle birlikte kısa bir söyleşi yaptık.

 

 02

 

Sayın ÇELİK: Biraz kendinizden bahsedermisiniz ?

Tabiî ki Sayın ASLAN: Bildiğiniz gibi ben 1951 Amasya, Taşova, Gökpınar köyü doğumluyum! Malesef köyümüzün maddi manevi gelirinin yetersiz olması dolayısıyla,1963 Yılında doğduğum topraklardan göç etmek zorunda kaldım. Kimi kardeşlerimiz yurt dışına çıkarken ben Fatihin bu gizemli şehri İstanbul’u tercih ettim. 1964 yılında nestle çikolata fabrikasında işe başladım. Yedi yıl burada görev yaptıktan sonra,1971 yılında vatani görevimi yapmak üzere bu iş yerinden ayrıldım.1973 yılında vatani görevimin bitmesiyle Fatih’in bu güzel şehri İstanbul’a hizmet için göreve başladım.

 

Bu görevim için 1973-1975 yılları arasında temel eğitim görerek 1975-1976 döneminde itfayiye okuluna başladım okulumu birincilikle bitirerek aynı yıl İstanbul’da itfaiye genel sekreterliğine atanarak göreve başladım.

17 yıl görev yaptığım İstanbul itfaiye genel Müdürlüğü’nden emekli oldum.

 Sayın Necmi Çelik: Bildiğim kadarıyla Gökpınar Köyü’nün ilk derneğini de siz kurdunuz.

Biraz bize bundan bahsedermisiniz?

 01
Evet ben 1972 yılında Gökpınar köyü derneğini kurdum ve Bir Amasya’lı olarak İstanbul’daki Amasya’lılar için bir etkinlik bir gece yapmayı ve bu etkinlikle bütün Amasya’lıları bir araya getirmeyi arzu ettim 1974 yılında Mecidiyeköy’de bulunan Ayşem sinemasında Amasya’lılar için muhteşem bir Yeşilırmak gecesi düzenledim. Bu gecede rahmetli Ağrif Meşhur’u Amasya’lılarla buluşturdum. Böylelikle bu arzumuda gerçekleştirmiş oldum. Bu etkinlik günümüzde hala konuşulmaktadır.

Bugün ise başta Yeşilırmak Gönüllüler birliği olmak üzere birçok derneklerimizin değerli başkanlarıyla tanışma fırsatı buldum. Bu fırsatları bana veren başta Turan Canik Gülahmet Emir İsmet Abacı Birol Gegin gibi kıymetli dostlara şükranlarımı sunarım.

 

S.A..Necmi baba Hala koşuşturmaca devam ediyormu?
Tabiki durmak yok.Gökpınar derneğindeki görevim hala devam etmektedir. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek

Köylülerimizi bir arada tutmak ve örf adetlerimizi yaşatmak adına başkanlarımız ve bizler

Derneğimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz.

 

S.A.Teşekkür ederiz Necmi baba : Sayın Çelik size acil şifalar dilerim.

 

Ben teşekkür ederim ziyaretinize çok sevindim bütün Amasya’lılara sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Evet, sevgili okurlar,Necmi babayla röpörtajımız burada sona ererken ,Necmi baba’yı ziyarete gelen Karsavul köyü sakinlerinden Ali Tomrukçu’ağbeyimize rastlıyoruz. Onunlada bir iki sual

 Ediyoruz.

Ali Tomruk’çuda köyünü erken yaşta terk etmek zorunda kalan hemşehrilerimizden birisi 43 yıldır İstanbul’da yaşıyor kendisi Adliye’den emekli olmuş ,Oda köyünün sevdalısı,birkaç arkadaş  Karsavul köyü derneğini kurmuşlar,halen Karsavul köyü dernek başkan yardımcılığı görevini yapıyor kendisinin şiir yazdığını bildiğimiz için, bir şiir okumasını rica ettik oda bizi kırmadı buyurun efendim Ali Tomruk’cu abeyimizin şiirini birlikte okuyalım olurmu?

 

SEVDASI BİTMEYEN AMASYALI

 

Amasya ile İstanbul’un arası

Bolu dağında var yolun molası

Yüreğimizde bitmez sıla yarası

Hasreti sevdası bitmeyen Amasyalı

 

Yâd elleri kendimize mekân edindik

Dürüstlüğü kendimize destur edindik

Hamd ettik asla şikâyet etmedik

Hasreti bitmez gurbetin sılanın

 

Her daim olmuştur doğrunun yanında

Milliyetçilik vardır onun kanında

Barınamaz kötü insan onun yanında

Vatan sevdası bitmeyen Amasyalı

 

Hocası çoktur hacısı çoktur

Kötü tarakta bezi yoktur

Kibardır efendidir hemde şıktır

Vardır sevdası bitmeyen Amasyalı

 

Bende bu iki güzide insana teşekkür eder Allah’tan sağlık sıhhat dilerim.

 

Röportaj:

Sami ASLAN-ŞAİR YAZAR

 

.

 

 

 

 

Yorum Ekle