Taşova Gazetesi Tarih: 20 Ocak 1972 Perşembe Sayı:44

0
Taşova Gazetesi başlığı

Havadan Sudan
Ali Rıza Günaydın

Lisede Kavga Oldu

19-1-1972 günü saat 15.00 sularında, dersleri olmadığı halde, Lise koridorunda bir kaç arkadaşıyla gezip gürültü yapan 4-B sınıfı öğrencilerinden Burhan Keleş (16) kendilerine; burada gürültü yapmayın, diyen Lise Md. Muammer Özkân’a karşı gelmiştir. Aralarında ki münakaşanın gürültüsüne; yazılı yapmakta olduğu sınıftan çıkan Fen dersleri öğretmeni Durmuş Arabacı, olaya müdahale etmiş ve mütecaviz öğrenciyi döverek okuldan dışarı çıkarmıştır.

Bundan sonra Burhan Keleş, durumu babasına anlattığında her ikisi birden okula geri dönmüşler ve Öğretmen Durmuş Arabacı’nın yazılı yaptığı sınıfa girerek kendisini dövmek istemişlerdir.

Baba – oğuldan okul müstahdemlerinin müdahalesiyle kurtulan Arabacı durumu Emniyete intikâl ettirmiş tahkikata başlanmıştır.

Fiyat Listesi

 

Müftümüz Sayın Kamil Kanaç Halkla Toplantı Düzenledi

Toplantı merkez camilerin yeniden yapılması ile ilgili idi. 16-1-1972 pazar günü Halk Eğitim Mrk. Salonunda, Taşova merkez camilerini yeniden yaptırma ve yaşatma ön hazırlığı için müftümüz Sayın Kâmil Kanaç başkanlığında bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantının açış konuşmasını yapan Müftümüz: ilçe merkezinin ihtiyaca cevap verebilecek modern bir camiye şiddetle ihtiyacı bulunduğunu, şimdiki caminin yıkılarak yerine yeni bir caminin yapılmasının zorunlu olduğunu belirtmiş, Yeşilırmak mahallesinde cami bulunmaması nedeniyle, önceden camii yapılması şartiyle Merhum Kara Mahmut Ağa ailesi tarafından vakfedilmiş olan 1000 M2. lik arsaya da yeni bir cami yapılmasının öngörüldüğünü izah etmiştir.

(Devamı SAYFA 2. DE)

(Bşt. SAYFA 1 DE)

Sayın müftümüz öncelikle çarşı caminin ele alınması fikrini savunmuş ve bu fikir toplantıya katılanlardan büyük tasvip görmüştür.

Bu arada toplantıda hazır bulunanlar, bu inşaatlar için gelir kaynakları üzerinde gerekli müzakereleri yapmış, hamiyetperver halkımızın yaptıkları bağış vaatleri tespit edilerek toplantı büyük bir ümitle kapanmıştır.

Bu toplantıda bağış kampanyasına katılarak, vaadde bulunan hamiyetperver halkımızın isimlerini veriyoruz.

(Alttaki pdf sinden okuyabilirsiniz)

Camilere Yapılacak Bağışlar İçin Ziraat Bankasında Bir Hesap Açıldı

İlçemiz Merkez Camilerinin ihtiyaca cevap verecek şekilde, yeniden modern bir duruma getirilmeleri için ilçe içinde hummalı faaliyetlere başlanılmıştır. İlçe dahilinde ve taşrada bulunan hamiyetli bilumum hemşehrilerimizin bağış ve yardımlarım kabul için Müftülüğümüzün murakabesi altındaki bir komite, Taşova Ziraat Bankasında 630/74 numaralı bir hesap açmıştır.

Bağış yapacak hamiyetperver halkımıza duyurulur.

Kış 20 Senelik Acıyı Çıkarıyor

1953 ten beri “Adana” misali geçen ilçemiz kış mevsimleri, birikmiş hıncını bu sene çıkartıyor.

Aralık ayından seri hüküm süren soğuk, kar, fırtına İlçede hayatı tamamen felce uğrattı. 1 ay evyel yağan kar devamlı don sebebiyle hala yerde durmakta, yiyecek bulmakta güçlük çeken kuşlar soğuğun da tesiriyle ölmektedir.

Yeşilırmak kısmen, Faravga tepelerindeki göller tamamen donduğu söylenmektedir. Boraboy gölünün de tamamen donduğu söylenmektedir. Geceleri kurtlar İlçe merkezine kadar iniyor.

Av hayvanlarını kolay avlanacak duruma soktuğundan, kış sadece avcılara yaramış, zaten odunsuzluk yüzünden beli bükük olanları kara kara düşüncelere sevk etmiştir.

Temsil

Esençay İlkokulu Temsil Kolunun hazırladığı “Kore’deki Kahraman” ve “Nermin’in Misafirleri” isimli birer perdelik oyunları 21-22 Ocak 1972 günleri sahneye konacaktır.

İlan
Taşova Belediye Reisliğinden


Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberTaşova Gazetesi Tarih: 13 Ocak 1972 Perşembe Sayı:43
Sonraki haberTaşova Gazetesi Tarih: 27 Ocak 1972 Perşembe Sayı:45
1967 Taşova - Sepetli Köyü doğumlu. İlkokulu Köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi Taşova İmam Hatip Lisesi'nde (1978-1985), üniversiteyi Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde (1985-1990) okudu. 1991'de askerliğini Amasya ve Keşan'da yaptı. Öğretmen. Haber Foto Video arşivi: https://archive.org/details/@tasovahaber05?sort=-date Not: Okul yöneticilerimizden veya öğretmenlerimizden eğitimle ilgili haberlerini ve öğrencilerimizin gurur verici çalışmalarını onların başarılarını paylaşmak ve onları onurlandırmak için bizimle paylaşmalarını istirham ederim. Haber metni ve fotolar için: E-Posta: ahmetozkan05@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/ahmet.ozkan.581