Suluova’ya Burger King, Taşova’ya ittir ging!..

0

Bir dünya markası olan Burger King tarafından Suluova’ya 500 kişi istihdam edecek olan et işleme tesisinin inşaatına başlandı.

Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Aksu, Suluova Tarıma Dayalı  İhtisas İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak tesisin yaklaşık 80 milyon dolar maliyet ile kurulacağını belirterek tesislerde yılda 60 bin ton etin işleneceğini 500 kişinin çalışacağını anlatan Aksu; Ülkemizin sayılı  firmalarından Ata Holdinge bağlı Ekur Et Entegre San. Tic. A.Ş.’nin bölgemizde yatırım yapmasından büyük sevinç duyuyoruz. Deneyimli bir geçmişe sahip olan firma, et üzerinde dünyada benzerleri ile rekabet edecek  bir et entegre tesisini Suluova’ya kurmakta  olup, ülkemizin en büyük et entegre tesisini Suluova’da hizmete açacak” dedi.

Oda Başkanı Aksu, Fabrikanın salam, sucuk,sosis, pastırma, kavurma, füme et ve hamburger köftesini Suluova tesislerinde üreteceğini ve ilçenin bu yatırımlarla bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini belirtti.

Tesisin şantiye şefi Tolga Selçuk, tesisin 2016 yılı Mart ayında açılacağını, 108 personel ile halen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Amasya’nın Hamamözü ve Göynücek ilçeleri ile birlikte hizmetten nasibini alamayan ilçemizde Ticaret ve Sanayi odası olmadığı gibi, hayvancılıkta önemli bir yer edinmesine rağmen  beş yıl önce mezbahanemiz standartlara uygun olmadığı için kapatıldı.

15 yıl öncesinde ilçemizden küçük olan ve ilçemiz ile aynı kaderi paylaşan Gümüşhacıköy, Tekel işletmesinin kapanmasına rağmen ilçemizi nüfus olarak geride bıraktı. 2 yıl öncesi belediyenin girişimi ile Tekel depolarının L şeklinde uzanıp eski sürücü kursu pist alanıyla birleştirilerek veya Gemibükü köyündeki hazine arazisi Adalet Bakanlığı’nın yarı açık cezaevi standartlarına uygun olmasına rağmen, dönemin mülki idarecisi ve iktidar partisi yöneticisinin duyarsızlığı nedeni ile Gümüşhacıköy ilçesine yapıldı. Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol bir yıl önce kapanan mezbahane ve malpazarının Avrupa  standartlarına kavuşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

2011 yılında hemşehrimiz iş adamı Mehmet Sarı’nın 70 kişi istihdam edeceği eski Karayolları bakımevine  yapacağı lojistik firması (projeli) olmasına rağmen, şimdilerde adı milletvekili adayları arasında geçen bir şahsın engellemesi sonucu hayata geçememişti.

Yorum Ekle