FARKLI BİR KÖY KORUBAŞI

0

Korubaşı (Serniç) köyü 1934 yılında Ardahan’ın Posof ilçesinden Taşova Yemişen adında bir köy iken Canik Dağları eteklerinde kurulan bir köyümüz ,köyün tamamı Ahıska Türklerinden oluşuyor.

43 Yıldır yayın yapan Yeni Taşova Gazetesinde gazete okurları Korubaşı adını sadece nüfus sayımında ve seçim sonuçlarında görebilmiş.Köyde 80 yıldır  sulama,arazi veya herhangi bir konuda olay yaşanmamış köy halkı mahkeme ,karakol yüzü görmemiş denilirse abartı olmaz.

8 Mayıs 2013 günü İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Atasoy ile birlikte ziyaret ettiğimiz Korubaşı ilkokulunda 12 öğrenci öğrenim görüyor.Gazetemiz yazarı Hasan Öztürk’ün vekil öğretmenlik yaptığı okul öğrencileri havaların sıcak geçmesi nedeniyle okul bahçesinde öğrenim görüyorlar.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Atasoy öğrencilerin bilgilerini ölçmek sorular soruyor  öğrenciler başarılı hep birlikte yenilen öğle yemeği sonrasında okul öğrencilerinin hazırladığı piyesi zevkle izliyoruz.

Korubaşı köyünden ilçemizde son yıllarda özellikle fırıncılık sektöründe bir çok esnafımız var.Köyün İstanbul ve Suluova da hatırı sayılır bir nüfusu var.

Korubaşı her yönüyle ilçemizin farklı bir köyü “Hayat Bayram Olsa” şarkısı bu köyümüz için söylenmiş adeta.

Yorum Ekle