DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI VE İMAM HATİP

0

DİN GÖREVLİLERİ VE İMAM HATİP
Ömer CELEP

İçinde bulunduğumuz hafta camiler ve din görevlileri haftası. Öncelikle bütün din görevlilerimizin haftasını tebrik ediyor ayrı ayrı hepsine selam ve muhabbetlerimizi gönderiyoruz.
Son yıllarda liselerimize bütün orta dereceli okullarımıza Kur’an-Kerim, Siyer Nebi, ve din derslerinin konulması nedeniyle din görevlisi ihtiyacı çok büyük boyutta arttı. Biliyoruz ki din görevlilerimizin, toplumumuzda saygın ve etkin bir yeri vardır. Son yıllarda devletimizin ihtiyacı doğrultusunda mesleğe yeni girenlerle birlikte bu saygınlık ve etkinlik daha da artacaktır. Bu nedenle toplumumuzun güvenine mazhar olabilmek için din görevlilerimiz daha donanımlı, daha bilgili, daha becerili, daha birleştiricili, daha basiretli olmak zorundadırlar.
Devlet bu ihtiyacını İmam Hatip Liselerinden ve İlahiyat Fakültelerinde yetişen öğrencilerden karşılayacaktır. Bu nedenle Türkiye’mizin her yerinde olduğu gibi ilçemizde de bu okullara gereken önem verilmeli, öğrencilerini artırmak amaçlı çalışmalar hızlandırılmalıdır. Bu doğrultuda; bu yıl İlçemiz İmam-Hatip Lisesine yapılan öğrenci kaydı (Eğer aldığımız bilgi doğruysa) maalesef Türkiye ortalamasının çok altında. Bunun sebebini ve çaresini sanırız ilgili ve yetkililer araştırmış gerekli tedbiri almıştır herhalde. Eğer bir tedbir alınmamış veya sebebi konusunda bilgi sahibi değillerse aflarına sığınarak bir iki konuyu bilgilerine sunmak isteriz.
Öncelikle, Türkiye genelinde din görevlisi ve din dersi öğretmenliği ihtiyacının olduğu, velilere gerektiği boyutta anlatılmamış ya da anlatılamamıştır. İkincisi, öğrenciyi celbedici tedbirler alınmamış ya da alınamamıştır. Üçüncüsü ve en önemlisi ise, okuldaki gerek idari ve gerekse öğretim kadrosu özendirme fonksiyonunu yerine getirmede “nemelazım”cı bir tutum içine girmiştir.
Birilerini eleştirmek niyetimiz yoktur ama idarecilerimizin doğru karar vermelerine katkıda bulunmak amacıyla dışarıdan gördüklerimizi bildirmek hakkımızı kullanmak vardır. Özellikle eski kuşak öğretmenler artık yerlerini yeni nesle bırakmalıdır. Kademe ilerlemelerini beklemek boyutunun dahi dışına çıktıklarını bilmeliler.
Geleceğin din görevlilerini yetiştirecek kurumumuzun kusursuz olmasını istemek hepimizin hakkıdır. Milletimizin İmam Hatip okullarına eskiden gösterdiği teveccüh ve güven herkesin malumudur.
Ülkemiz, İmam Hatip Okullarının cenaze yıkama okulu olarak gösterilme aşamasını çok çileli ve çok acı reçetelerle aşmıştır. İmam-Hatip okullarından bundan sonraki beklentisi farklıdır. Milletimizin beklentileri doğrultusunda devlet bundan sonraki aşamalarda, İmama-Hatip liselerine hukuk dersi de, bilgisayar dersi de, mühendislik dersleri de koymalıdır koyacaktır. Örneğin; Mühendis İmam-Hatip Lisesi, Ticaret İmam Hatibi Lisesi neden olmasın? Adı şu veya bu fark etmez. Önemli olan adının ne olduğu değil, içeriğinin ne olduğudur.
Askeri Liselere dahi Din dersi konulmasını gösteren Rabbim, inşallah bunu da gösterir. Nereden nereye değil mi?
Ama bir şartla en büyük gayret bizden, hepimizden olmalı. Gerisi dua dua…

Yorum Ekle