CHP Amasya Milletvekili Tuncer Gündemi Değerlendirdi

0

 

 

Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin  (TOKSOY) 14 Haziran 2016 Salı günü ilçemizde düzenlediği  iftar programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Amasya milletvekili Mustafa Tuncer yeni hazırlanan anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Şu an bütün partiler kendi anayasasını yapmaya başladı bu da şunu gösteriyor Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var diyen Tuncer;  “Bütün siyasi partiler eğer  anayasa çalışmasında ise halkta 1982  darbe anayasasından,ihtilal anayasasından muzdarip ise Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır. Yapılacak olan yeni anayasa ülkenin parlamenter rejimini koruyucu ülkenin üniter yapısını koruyucu demokratik hakların daha da geliştirildiği, insan haklarına saygılı aynı zamanda özgürlükleri savunan temel hak ve görevleri devlet yararına değil de insan yararına düzenleyen bir anayasa olması gerekiyor. Anayasada herkes kendini bulabilmeli bir kesimin yada bir siyasi partinin anayasası değil Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Türk milletinin anayasası olmalıdır.Böyle bir anayasa bütün yurttaşları halkı kucaklayacak bir anayasa olmalıdır. Özellikle 1982 anayasasında mevcut olan ilk dört maddenin korunacağı bir anayasa Türkiye Cumhuriyeti devletinin daha ileriye milletin daha refah ve mutluluk içerisinde yaşamasını sağlayacaktır. Hükümet tarafından yapılan anayasa çalışmaları sonbahara kalacak gibi görünüyor.

Biz CHP olarak kendi anayasamızı hazırlıyoruz. Anayasa hadi masaya oturalım da yapalım denen bir şey değildir.Anayasa bir defa yapılır yüzyıllar boyunca o ülkenin tüm ihtiyaçlarını karşılar.Çünkü anayasa çatıdır nasıl bir evin çatısı yoksa ev zarar görecektir doludan yağmurdan güneşten çatı evi nasıl korursa anayasada öyledir. Öyle bir anayasa yapılmalı ki bu milleti her türlü düşmandan koruyacak dostu da yanına çekecek bir anayasa olmalıdır.

Anayasalar uzun zaman diliminde yapılan bir çalışmadır. Hadi oturalım da şurada iki satır anayasa yapalım diye bir şey hiçbir gelişmiş dünya ülkesinde yoktur bizim ülkemizde de olmamalıdır. Anayasalar bir mutabakat metnidir. Toplumsal barışı sağlayıcı toplumsal uzlaşmayı gerçekleştirici herkesi aynı masada toplayan müşterekte birleştiren belgelerdir. Bu belgelerin hazırlanması da o ortak faydayı sağlayana kadar devam eden süreç ne kadar ise o süreç devam etmelidir” dedi.

 

 

Yorum Ekle