2. ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI YAPILDI

0

Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu ulaştırma hizmetleri sektör çalıştayının ikincisini gerçekleştirdi. İlki geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan çalıştayda, ulaşım sektöründe yeni yaklaşımlar ve kariyer planlaması çalışmaları yapıldı. Çalıştaya; Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı Bayram Öztürk,  Yüksel Akın Taşova MYO  Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin , Müdür Yardımcısı Yılmaz Çakır, akademik personel, ilçemiz resmi kurum müdürleri, il genel meclisi üyeleri, ulaştırma sektörü temsilcileri, ilçemiz otobüs işletme sahipleri, yüksek okul personeli ve öğrenciler katıldı.

27 Ekim 2016 Perşembe günü saat 10.00’da yüksekokul toplantı salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayın açılışını MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin yaptı. Bilgin: “Bu yıl ulaştırma sektörünün ikinci çalıştayını yapıyoruz. Posta hizmetleri ve otobüs kaptanlığı bölümünün yanı sıra, raylı sistemler programını açtık. Raylı sistemlerin ülke genelindeki önemi her geçen gün artıyor. İleriye dönük eleman ihtiyacını karşılamak için yaptığımız araştırma ve planlama sonucu bu bölümün açmaya karar verdik. Raylı sistemler programına bu yıl 80 öğrenci aldık. Böylece toplam öğrenci sayımız 260’a yükseldi. Ben çalıştaya katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Bayram Öztürk’ün kısa konuşmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Sivas 4. Bölge eğitim müdürü Muammer Keskin bir sunum yaptı. TCDD’nin tarihçesini slayt gösteri eşliğinde sunan Keskin: “Ülkemizde 1856 yılında müessesemiz kurulmuş 1866 yılında 130 km uzunluğunda İzmir, Aydın arası tren seferleri başlamıştır.” Kesksin,  TCDD’nin 2023 hedeflerini anlatarak konuşmasını tamamladı.

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat: “PTT 39 bin çalışanıyla hizmetine devam ediyor. Artık kurumlarıyla ilgili bölümlerden mezun olan personel alıyor. Onun için posta hizmetleri bölümü daha da ön plana çıkacak. Stajlar genel müdürlüğümüzün kararına göre artık ücretsiz yapılacak.” dedi. 1840 yılında kurulan PTT’nin kuruluşunu 176. yıl dönümünün kutladıklarını belirten Bolat, PTT’nin tarihçesini slayt gösterisi eşliğinde sundu ve sorulan soruları cevapladı.

Havacılık sektörü ile ilgili bir sunum yapan Türk Hava Yolları Merzifon Hava alanı Müdürü İbrahim Çıldır, 2003-2005 yılları arası mukayeseli olarak THY’nin uçak sefer sayısı ve uçak trafiği istatistikleriyle ilgili bir sunum yaptı.

Öğle yemeğinden sonra 13.30’da çalıştayın ikinci oturumu yapıldı. Tokat Seyahet otobüs firmasının genel müdürü Hakan Sarıcanoğlu tecrübeleri Otobüs Kaptanlığı bölüm öğrencileriyle paylaştı. Sarıcanoğlu: “Özellikle bizim sektörde böyle okulların açılması çok önemli. Ben alaylıyım, banko arkasından sonra idarecilik ve halen genel müdürlük yapıyorum. Sektörümüz her geçen gün modernleşiyor. Otobüs hayatımızın her dönemine damgasını vurmaya devam edecektir. Uçak, hızlı tren, otobüsçülük sektöründeki pastadaki payı daraltsa da uçak ve trenden inen mutlaka yine otobüse binecektir. İşini profesyonelce yapanlar ayakta kalacaktır. Otobüsçülük çok fedakarlık ve sabır isteyen bir meslek. Bu mesleği severek seçtiğinize inanıyorum, Tokat’a dönerken ders kitaplarınızdan örnek alıp inceleyeceğim. Başka bir zamanda daha donanımlı olarak sizlerle buluşacağım. Sizlere başarılar diliyorum.” dedi.

Etkinlik yoğun soru ve cevaplarla son buldu.

img_9712 img_9719 img_9734 img_9740 img_9745 img_9747 img_9794 img_9810

Yorum Ekle