Amasya İtimat

YÖREMİZDE BOLCA BULUNAN ÇALI SÜPÜRGESİ

Haber: Ahmet Şimşek

Çalma süpürgesi önemlidir. Dağlarda tepelerde bahar gelince yeşeren çıtırmık çalılarını keşfetmiş Anadolu’nun insanları. Çıtırmık çalıları daha dayanıklı diye çıtırmık çalılarını toplamış, tel ile bağlayıp, fındık, gürgen çalısından sap yapıp çalma süpürgesi yapmış.
Kendi imkânlarıyla, üreten, keşfeden, para harcamadan elindeki imkanları kullanan yöremizin inanları muhannete muhtaç olmamış. Yerine göre kömüş derisinden çarık dikmiş, eşeğine semeri, (palanı) kendi dikmiş, sökülen elbisesini kendi dikmiş. Dikiş makinesine parası yetmemiş, don göynekleri, fistanları kendi eliyle biçmiş, almış eline iğne ipliği başlamış dikmeye. Hatta buda yetmemiş elbise üzerine nakışlar, süslemeler yapmış.
Köylerde evlerin önünü, avluları, ahırları, koyun ağıllarını, samanlıkları, şehirlerde belediyeler sokakları, çalma süpürgeleri ile süpürür temizlerlerdi. Bahar ayının gelmesiyle, yeşeren çıtırmık çalılarının tepelerden kuş kayasından, delül tepeden, köyün üst tarafı tekke bölgesinde bolca bulunan çıtırmık çalılarının kesilmesiyle asıl önemli malzme tedarik edilmiştir. Sıra bunları süpürge haline getirmeye gelmiştir. Bu işi yapmak aslında o kadarda zor değildir. Tepelerden tikenli dayanıklı çıtırmık çalılarını kesip, eve getirilir. sağlarını bir araya getirip dip kısmını sıksıca teller veya saglam kendir iple baglanır. Toplanan çıtırmıklardan yapılan süpürgenin bağlanan yerine uygun uzunca sağları sivrilterek takılır. Malzeme ve birazda el beceriyle çıtırmık süpürgesi artık kullanıma hazırdır.
Çalıları Toplayın: Çalı süpürgesi yapmak için, öncelikle uygun çalıları toplamanız gerekir. Çalıların esnek ve dayanıklı olması önemlidir. Genellikle çıtırmık çalıları, söğüt, huş ağacı veya akçaağaç gibi ağaçların dalları kullanılır.
ÇALTI SÜPÜRGESİ YAPIMI
Çalıları Kesin: Çalıları topladıktan sonra, uygun uzunluğa kesmeniz gerekir. Çalıların uzunluğu, süpürgenin boyutuna bağlıdır. Genellikle 30-40 cm uzunluğunda çalılar kullanılır.
Çalıları Bağlayın: Çalıları kestikten sonra, onları bir araya getirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, bir ip kullanabilirsiniz. İpi, çalıların uçlarına bağlayın ve sıkıca düğümleyin.
Çalıları Tel ile Sabitleyin: Çalıları bağladıktan sonra, onları tel ile sabitlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, teli çalıların ortasına sarın ve sıkıca bükün.
Çalı Süpürgesine Sap Takın: Çalı süpürgesini tamamlamak için, ona bir sap takmanız gerekir. Sap olarak, tahta bir çubuk veya metal bir boru kullanabilirsiniz. Sapı, çalı süpürgesinin ortasına yerleştirin ve çekiçle sabitleyin.
Çalı Süpürgesinin Avantajları
Çalı süpürgeleri, doğal malzemelerden yapılır ve çevre dostu bir seçenektir.
Çalı süpürgeleri, çeşitli yüzeyleri temizlemek için kullanılabilir.
Çalı süpürgeleri, dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.
Çalı süpürgeleri, kullanımı kolaydır ve temizlenmesi kolaydır.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2023

Yorum Ekle