Taşova Gazetesi Tarih: 27 Mayıs 1971 Perşembe Sayı:10

Taşova Gazetesi başlığı

27 MAYIS BUGÜN KUTLANIYOR

….

Dolu Büyük Hasar yaptı

Yurdumuzda uşak ruhlu satılmışların sebep olduğu üzücü durumların yanı sıra meydana gelen tabi afetlerin tesirleri üzüntümüzü kat kat arttırıyor.

21 Mayıs 1971 cuma günü de kazamız köylerinden Dereli, Ballıca (Darma) ve Geydoğan köylerinde meydana gelen dolu ve sel, mahsullere büyük zararlar getirmiştir.

Dereli’de. buğdaylarda % 100 Ballıca’da % 60, Geydoğan’da %40, her üç köyde tütün ve fideliklerde %100 zarar meydana gelmiştir. İlgili makamlardan aldığımız bilgilere göre zarar gören köylere hükümet tarafından yemeklik ve tohumluk buğday yardımı yapılacağı gibi zirai borçları da ertelenecektir.

Taşova Amasya yolunu sel bastı

Üç sayı evvelinden beri gazetemizde yayımlanan ‘Bizim Yolu Nasıl Yaptırdık’ İsimli mizahi hikâyenin yazarı Sayın İsmet KURT’la tesadüfen Amasya’dan 16.30 minibüsüne beraber bindik. Yol hususunda çok hassas olan arkadaşımız bu hassasiyetinin kefaretini fazlasıyla ödedi.

Yolun bozukluğu bir tarafa, yağan yağmur sebebiyle gelen sellerin yol üzerine sürüklediği kayalar, içinde bulunduğumuz minibüsün tekerleklerinden büyüktü.

Sel yataklarının yolla kesiştiği yerlerde bulunan köprüler ise gelecek suyunun bile altında geçemeyeceği kadar alçaktı. Kaldı ki çoğunda da köprü yoktu. Sular ve sürükledikleri, yol üzerinde Çin sedleri meydana getiriyordu.

Taşova’dan Amasya’ya hastasını götürenler ve Amasya’dan Taşova’ya dönmekte olan iş sahiblerinin yüzlerindeki ifadeler acıklı manzaralar meydana getiriyordu.

Zana J. Karakolundan telefonla haberdar ettiğimiz Kara yollarının, gönderdiği 60-2480 plâka nolu greyderin kendi gücünün kâfi gelmediği çalışmalar, greyder şoförünün, bizim minibüs şoförümüz Salih Dönmez’in ve önde arkada sıralanan bir çok araba şoför ve yolcularının soyunarak yaptıkları insan gücü yardımıyla, bu setleri 4,5 saatte ancak aşabildik.

İçki masalarında, sosyete partilerinde, hafta sonu tatillerinin Paris’te Roma’da, Tel-Aviv’de geçirilmesinde, beynelmilel hovardalıklarda ve millet olarak üretimimizle kıyaslanılamayacak şekilde tüketimlere yatırılan paralar, böyle bir tabi afet karşısında parasızlık yüzünden doğru dürüst yaptırılmayan yollarımızdaki manialar karşısında kıvrana kıvrana ölecek olan acil hastaların kefaretini ödeyebilir mi?

Halkımız arasında şöyle bir deyim vardır: Amerika’da insanlar tesadüfen ölür, Türkiye’de ise tesadüfen yaşar.”

Bu eğer böyle ise bunun müsebbiblerine milletçe LANET OLSUN.

Sayın Taşovalılar

Matbaamız her türlü matbu hizmetlerinizi karşılayabilmek için girişmiş bulunduğu hamleler devam etmektedir.

Her yerde bulunan bizim kentimizde de bulunsun. Hizmetlerin ayağınızda yapılması sizi memnun etmez mi?

Bir gazetenin çevresine faydaları inkar kabul etmez.

Hizmetlerin ayağa götürülmesi ötedenberi hükümlerin halka vaadlerinin başında gelir.

Matbu hizmetlerden olan, Düğün, Davetiyesi, Kartvizit, Fatura. Senet, El ilânı, vs. vs. ayağınıza getirilmiş, rekabetçimiz olmadığı halde en ucuz şekilde yapılmaya bilhassa dikkat edilmiştir. Bu şimdilik bir bir yatırım gibi görünüyorsa da; öyle olmadığını ilerde sizlere ispat edeceğiz.

Şimdi de Tokattan getirttiğimiz l. Sınıf Cilt ustasını hizmetinize sokmuş bulunuyoruz, Kitaplığınızdaki kitapların en itinalı şekilde ciltlenip en kısa zamanda size teslim edileceğini, Üstleri yazısız olan kendi yapmış olduğunuz ciltli kitaplarınızı yazı yazılacağını, ve istenilen ebatta (hatıra. şiir) defteri yapılacağını İftiharla bildiririz.

Hürmetlerimizle :

TAŞOVA MATBAASI

DİKKAT !

Sayın Taşovalı Hemşehrilerim.

Havuzlu lokantamız uzun zamandan beri arzuladığınız nefis yemekleriyle, içkisiz olması, aile için müsait yeri bulunması, her türlü konfora haiz olması bakımından sayın halkımızın ve misafirlerimizin tercih edeceği yegâne lokantadır.

SELÂHATTİN ÖZDEMİR ve İZZET AKSU HAVUZLU RESTORANT – Taşova

MÜJDE

Sayın Kıymet Değer müşterilerime Bildirim.

İstanbul’dan getirmiş olduğumuz yazlık pantolonluk ve Takımlık kumaşlarımızla Beraber mevsimin HER RENK ÇEŞİTLERİYLE Sezona girmiş bulunuyoruz.

Sayın TAŞOVALI Hemşerilerime hizmeti Borç biliriz.

ALTIN İŞLER TERZİHANESİ

HÜSEYİN ÜSTÜNTAŞ

Çağpar Caddesi No 34. Kat. 2

TÜCCAR TERZİ

BEKİR ve HÜSEYİN ŞAHİN

Tic. Sicil 23 – Tel 64 Taşova

EN İYİ KALİTE EN İYİ DESEN EN MÜSAİT ŞARTLARLA

Emrinizdedir.

Not: Müessesemizden kumaşı alan sayın müşterilerimiz istedikleri yerde diktirebilirler.

Saygılarımızla

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle