Taşova Gazetesi Tarih: 20 Mayıs 1971 Perşembe Sayı:9

Taşova Gazetesi başlığı

GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLANDI

Türk Tarihinin mühim dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919 Milletimizin yetiştirdiği en büyük Türk’ün ırkına olan güveninin şaşmaz ve gerçek neticesinin alındığının mutlu bir başlangıç anıdır. Düşman işgali altındaki İstanbul’dan Anadolu’daki büyük milletin cevherini alevlemeye vesile olmak için katedilen yol, Bandırma Vapurunun altından kayan sularla bugünde Samsun Limanında sona eriyor ve Büyük Türk Mustafa Kemal Paşa milletinin rütbesiz, makamsız bir ferdi olarak Anadolu’daki Türk’ün cevherini tutuşturmak için bir güneş gibi doğuyordu.

‘Devamı S. 4. de.

Köy işleri Bakanımız Sayın Cevdet Aykan Taşova’ya geldi.

Geçtiğimiz Salı günü Ankara, Çorum, Amasya yol güzergahındaki incelemeler yapan Köy İşleri Bakanı Sayın Cevdet AYKAN Amasya’da Tugay Komutanlığını ziyaret etmiştir.

Amasya’da halka yaptığı konuşmada Türk köylüsüne kalkınma imkânlarının muhakkak sağlanacağını ifade eden Bakan 17.05 sularında Taşova’ya hareket etmiş Taşova – Alpaslan yol ayrımına gelince kendini karşılamak ve köylerine götürmek üzere burada bekleyen Alpaslanlılarla karşılaşmıştır.

Arabasından inerek kendisine gösterilen çok sıcak alakaya mukabele eden Sayın Cevdet Aykan Alpaslanlılarla tek tek tokalaşmış hepsinin hatırını sormuştur.

“Köy İşleri Bakanımız Sayın Cevdet Aykan Hoş Geldiniz». «Devlet Yardımı Olmaksızın Yaptıklarımızı görürseniz Kalkınma Savaşımızdaki Cesaretiniz artacaktır.».

«Köy İşleri Bakanımızı Köyümüzde Görmek istiyoruz.» pankartları ile karşılanan Bakan çok etkilenmiştir.

İstiklâl Savaşımıza katılmış Alpaslan’lı İstiklal madalyalı gazilerin ve Belediye Başkanı Muttallip Öztürk ‘ün davetini kıramamış ve köye gitmeye karar vermiştir.

17.45’te Alpaslan’a vasıl olunca halkın çılgın tezahüratı karşısında çok duygulanmış, bu arada Bakanın beraberindeki konukların ağladıkları görülmüştür.

Köyde kısa bir inceleme yapan Bakanımız, köy kadınlarının kendisine yaptıkları tezahürat üzerine hepsiyle tokalaşmış ve bütün Alpaslanlıların kalplerini fethetmiştir.

Eski Talebesi olan gazetemiz yazarlarından Alpaslan Ortaokulu Edebiyat öğretmeni Zeki Alan’la bir konuşma yapan bakana Alan: «Sayın Bakanım, bana köycülüğü siz öğrettiniz. Sizden aldığım feyizle çalışıyorum. 8 Yıl önce benim ve sınıf arkadaşlarımın öğretmeni idiniz, şimdi bütün Türk Köylüsünün rehberisiniz. Türk Köylüsü şâhsınızda kalkınma inancını perçinlemiştir. Bütün Türk köylüleri ve vatansever kişiler olarak emrinizdeyiz.» demiştir.

Daha sonra 18.15 sularında Alpaslan’dan Taşova’ya gelen Bakan Belediye bahçesinde kısa bir süre halkla görüştükten ve Taşova Belediye Başkanı Kadir Torun’un çay ikramını kabul ederek Belediye Başkanının dileklerini dinleyip 18.30 da Erbaa’yâ hareket etmiştir.

Amasya Milletvekilli Vehbi MEŞHUR’un ve Kâzım Ulusoy’un refakat ettiği Sayın Bakanı, Taşova Erbaa arasında Sivas Milletvekillerinden Tevfik Koraltan, Ekrem Kangal, Vahit Bozatlı Tokat Milletvekilleri ve halk 50’ye yakın arabayla izlemiştir. Yol boyundaki köylerde incelemelar yapan Bakan, Erbaa’ya vasıl olmuştur.

KURS

Bir süreden beri kentimizde çalışmalarda bulunan Biçki-Dikiş kursunun yıl sonu sergisi 26 Mayıs Çarşamba günü açılacaktır.

Verimli çalışmalar yaptıklarını umduğumuz kurs öğretmeni ve kursiyerleri tebrik ederiz.

Taşova Gençlik Erbaa’da Erbaa’yı 1-0 Yendi

Hidayet AYDIN

19 Mayıs gençlik ve spor bayramı dolayısıyla çok büyük bir seyirci kitlesi önünde yapılan maçta takımımız şahane bir oyundan sonra Erbaa’yıkendi sahasında yendi.

Oyunun tek gölünü Osman oyunun 65. dakikasında attı.

Golden sonra daha da açılan takımımız Erbaalı’lara gol imkânı vermedi ve oyunda bu sonuçla sona erdi, takımımız şu tertible oyuna başladı.

İsmet – İmdat, Yılmaz, Necati, Kâmil, Hüseyin Şükrü. Hidayet. Osman. Adnan, Tüksek. Ferdine hepsi teker teker vazifesini yapan oyuncularımız bundan sonraki maçlarında da Sayın halkımızdan destek gördükleri takdirde daha iyi sonuç alacaklarını vaat ettiler. Bütün oyuncu ve idarecilerimizi tebrik ederiz.

Genç ve dinamik Taşova’lı gençlerimize bundan sonraki maçlarında üstün başarılar elde etmesini dileriz.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.