YADELLERDE BAYRAM SEVİNCİ….

Balkanların güzel ve tarihi ülkelerinden Kuzey Makedonya’nın Radoviş şehrine bağlı 500 nüfuslu Yörük Türkleri köyü olan Buçim’de tarihi bir gün yaşandı.

Kuzey Makendonya’nın doğusunda bulunan köyde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sevincini çocuklar ve Buçimliler köy meydanındaki etkinlik alanında kutladılar.

Doğu Makedonya Türkleri Derneği ve İyilik Hareketi Platformu’nun birlikte düzenlediği etkinlikte konuşan ve şiirler okuyan
İyilik Hareketi Platformu öncüsü, şair ve yazar Kasım Alper Özdemir; çocukların olduğu her bir cennettir.

Biz de yaklaşık bir yıldır anavatan Türkiye’de ve özellikle Amasya bölgemizdeki köylerimizdeki evlatlarımızla buluşup onlarla geleceğe dair sohbetler ediyor, şiirler okuyor ve gönüllülerimizden gelen çeşitli hediyeleri takdim ediyoruz. Amasya ile Makedonya arasında inşallah bir gönül köprüsü de kuracağız.

Bugün yolumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı ve ailesinin de bir dönem yaşadığı bu topraklara ikinci gez gelmenin mutluluğu yaşıyoruz.

Bu vesileyle hem Cumhuriyet Bayramı sevincini ve iyiliği paylaşmanın mutluluğu, yörük çocuklarımızla buluşarak yaşadık; dedi.

Özdemir bu güzel güne vesile olan İyilik Hareketi dostlarından Fransa’dan Semra Yakışıklı ve arkadaşlarına, Almanya’dan Dürdane ve İlhan Belek’e ve Amasya Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Saim Diken’e teşekkür etti.

Etkinlikte konuşan; Radoviş Belediye Başkan Vekili Enis Ömer; İyilik Hareketi Platformu adına köyümüze gelerek çocuklarımızı sevindiren Kasım Alper kardeşimize çok teşekkür ediyorum. İki bayramı bugün bir arada yaşadık. Köyümüzde ilk kez marşlarla, şiirlerle bir bayram etkinliği yaşandı.

Allah vatanımızı milletimizi korusun. Bu vesileyle şehitlerimizi de rahmetle anıyorum; dedi.

Yorum Ekle