Amasya İtimat

Vizesiz Gezebileceğiniz 6 Ucuz Ülke

Gezmeyi sevenler için yurtdışı gezilerinin ayrı bir güzelliği bulunuyor. Bilmediğin bir ülkede dolaşmak ve onun kültürünü hissetmek heyecan veriyor. Gezi planlarında farklılık yaşamayı isteyenler, yurtdışı gezi araştırması yapsa da pasaport ve vize gibi aşamalar planların suya düşmesine neden oluyor. Özellikle bir türlü alınmayan vizeler, hevesleri kırıyor.

Ülkemiz ile yabancı ülkeler arasındaki ikili seyahat anlaşmaları sayesinde,  resmi işlemlerle uğraşmadan geziler yapılabiliyor. Vizesiz ve hatta pasaportsuz gidilen ülkelerin sayısının artması yüzleri güldürüyor. Küçük problemlerde tercüme store bürolarından yararlanılarak işlemler hallediliyor.  Yakın zamdan sınır aşan bir gezi düşünüyorsanız derlediğimiz listeyi incelemelisiniz. Kesinlikle hem zevkinize hem de bütçenize uygun bir rota bulacaksınız:

Belarus

Beyaz Rusya olarak bilinen ancak resmi adı Belarus Cumhuriyeti olan ülke, Kuzey Avrupa’da bulunuyor. Bağımsızlığını ilan etmeden önce eski bir Rus yerleşkesi olduğu için Rus kültürü fazlası ile hissediliyor. Bunun bir sonucu olarak ülkede bir milyondan fazla kişi Rusça konuluyor. Bu kişilerle ilişkilerde Rusça tercüme talep edilebiliyor.

Belarus ’da gezilecek üç bölgede toplanıyor. Tren Teknolojisi Müzesi, Brest Kalesi, El Konulmuş Sanatlar Müzesi Brest şehrinde bulunuyor. Diğer bir turizm bölgesi olan Gomel;  saray, katedral, müze gibi alanlar ile tarih kokuyor. Ayrıca sadece buraya özel pankek, gözleme ve çorbalar özel bir deneyim oluyor.

Belarus ’un en önemli şehri şüphesiz başkent Minsk’tir. Aziz Simon ve Helena Kilisesi, Gözyaşı Adası, Zafer Meydanı’nda yapılan gezintileri akşamları gece hayatı izliyor. Oldukça canlı bir şehir olan Minsk’te konaklama ve yemek kesinlikle üzmüyor. Belarus sınırları içerisinde herhangi bir şekilde tercüman isteyenler https://tercumestore.com/rusca-tercume/ bağlantısından başvurabiliyor.

Arnavutluk

Balkanlarda bulunan Arnavutluk, son yıllarda turizmin gözdesi olarak gösteriliyor. Özellikle paket halinde satılan Balkan turları ile Arnavutluk ziyaretçileri artıyor. Hem enfes kumsalları hem de tarihi yapısı ile Arnavutluk; gelenleri fazlası ile memnun ediyor. Arnavutluk’a genel pasaport ile girilebiliyor. Sadece 90 günü aşacak olan ziyaretler için vize alınması gerekiyor.

Osmanlı Kültüründen oldukça fazla eser bulunan ülkede tarihi yapılar ilgi çekiyor. Ayrıca Balkan mutfağının eşsiz lezzetlerine doyum olmuyor. Eğer Arnavutluk gezisini sindire sindire yapmak istiyorsanız mevsimi iyi seçmelisiniz. Çünkü Arnavutluk bahar aylarında bir başka güzelliğe bürünüyor. Ülkede konaklama, yeme, ulaşım ve eğlence hizmetlerine ucuza erişiliyor.

Kosova

Kültürel ve tarihsel bağlarımızın oldukça güçlü olduğu ülkelerden birisi olan Kosova, her yıl yüzbinlerce Türk turiste ev sahipliği yapıyor. Karayolu ve havayolu ile rahatça ulaşılabilen ülke, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Komşu ülkelerin de vize istememesi nedeniyle çok ülkeli Balkan gezilerinde Kosova’ya da yer veriliyor.

Priştine ve Prizren şehirlerinde gezginlerin uğrayabileceği birçok tarihi mekân bulunuyor. Pasaportunuz ile birlikte Kosova’ya giderek Visko Decani, Sinan Paşa Camii, Cuma Camii, Pec Patrikhanesi, Gracanica Manastırı, Etnografya Müzesi, Prizren Kalesi, Miruşa Şelaleri ve Rugova Kanyonu’nda hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Makedonya

Makedonya, 90 günü geçmeyen gezilerde Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor. Genel pasaporta sahip kişiler için önemli duraklar arasında yer alıyor. Her bir noktasında Osmanlı’dan bir parça bulabileceğiniz ülkede Türkçe konuşarak anlaşabileceğiniz hatırı sayılır bir topluluk bulunuyor. Makedonca konuşanlar için tercüme store görevlilerine danışılabiliyor.

Ülkemize yakın olduğundan 1-1,5 saatlik uçak seyahati ile ülkeye inilebiliyor. Turizmciler Makedonya’nın tam anlamıyla hissedilebilmesi için tatilcilerin 3-4 gün bu ülkede konaklamasını istiyor. Turistler; ucuz bir şekilde konaklıyor ve arzu ettikleri her yiyeceğe kolayca ulaşabiliyor. Her bütçeden aile, Makedonya’da parayı dert etmeden gezebiliyor.

Kaşkaval peyniri, erik rakısı, ajvar sosu, pastırmalı pide gibi farklı lezzetlerin yanında Türk mutfağına yakın olan birçok tatlı ve hamur işi ülkede bulunuyor. Hatıra ya da hediye bakanlar için ise takıcılar özgün tasarımları ile memnun ediyor. Üsküp, Matka Kanyonu, Alca Camii, Harabati Baba Teknesi, Mavrovo Milli Parkı, Debar, Struga ve Ohri Makedonya’nın önemli tatil yerleri olarak dikkat çekiyor.

Bosna Hersek

Farklı dinden ve kültürden oluşan üç farklı topluluğu kendi içerisinde barındıran ve tarihi acılar yaşamış Bosna Hersek, Türk gezginlere unutulması güç duygular yaşatıyor. 90 gün vize muaflığının gelmesi ve ekonomik olması nedeniyle çokça tercih de ediliyor.

Başçarşı, Sebil, Latin Köprüsü, Umut Tüneli, Gazi Hüsrev Bey Camii, Svrzo’nun Evi, Bakırcılar Çarşısı Saraybosna içerisinde yer alıyor. Hersek bölgesinde bulunan Mostar Köprüsü ise ülkenin en önemli simgeleri arasında bulunuyor. Açıkça Bosna’ya gelip de Mostar’ı görmeden olmuyor.

Saraybosna ve Mostar dışında Konjic Köprüsü, Vardacka Cami, Jablanica Gölü, Neretva Köprüsü, Blagay, Kravica Şelaleri ve Türk köyü olan Poçitelj gezicilere öneriliyor. Bosna’da konaklama, ulaşım, yemek ve hediye fasılları küçük ücretlerle çözülebiliyor.

Ukrayna

Avrupa’nın en büyük topraklarından birisi olan Ukrayna, Türk turizmcilerin son zamanlardan fazlaca ilgi gösterdiği ülke olarak göze çarpıyor. Yönetim yapısı, Avrupa ile Rus kültürünün ortasında olması ve eğlence mekânları kadar tarihi alanlarının da bulunması ülkenin cezbediciliğini arttırıyor. İş seyahatlerinde Rusça tercüme gerekiyor. Çünkü ülkede 10 milyon kişi Rusça konuşuyor.

Borş çorbası, esmer ekmek, Ukrayna mantısı, Kiev tavuğu, balık köftesi ve çeşitli reçeller damakları şenlendiriyor. Ukrayna giyimini yansıtan örgü bebekler ise farklı bir hediye seçeneği sunuyor. Ukrayna’da eğlence turizmi ön plana çıksa da barlar ve gece kulüpleri dışında kendi hikâyesi olan birçok şehir ve yer bulunuyor.

Dinyester Kanyonu, Uritskie Kayalığı ve Optymistychna Mağarası doğal güzelliklerin başında geliyor. Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv ve Lutsk şehirleri kendilerine hayran bırakan dokuları ile turistlerin yüzünü güldürüyor. Ukrayna’da Türk parası değerli olduğundan öğrenci bütçesi ile dahi doyurucu bir gezi elde edilebiliyor. İstenmeye bir durum ile karşılaşıldığında Tercüme store büroları gereken ilgiyi gösteriyor.

Üniversite sınavına girmeden Ukrayna’da üniversite okunabiliyor. Buradaki üniversiteler ile görüşme yaparak istenilen bölüm tercih edilebiliyor. Üniversite başvuru, vize, pasaport, konaklama süreçlerinde daha iyi iletişim kurmak için https://tercumestore.com/rusca-tercume/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle