YOK BÖYLE BİR GÜZELLİK!.. VALİ VAROL GÖLDEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

25 Kasım 2018 Pazar günü Boraboy gölü ve Tabiat Parkı’nı  ziyaret eden ilimiz Valisi, Dr. Osman Varol, Amasya İl Özel İdaresi’nce  yapılan gezi yollarını ve güvenlik tedbirlerini inceledi.

Bir doğa harikası olan Boraboy Gölü, Taşova ilçemiz sınırları içinde yer alıyor olup, Amasya  merkeze 63 km. Taşova ilçemize 15 km. mesafededir. Denizden 1.050 metre yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine rağmen, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip göl, doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır. Göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilecek parkurları bulunduğu gibi piknik amaçlı kullanıma uygundur. Boraboy Gölü ve çevresi bakanlar kurulunca ‘Turizm Merkezi’ olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş yolları bulunuyor.

Bu eşsiz doğayı incelemek ve gözlemlemek için Boraboy Gölü ve çevresini ziyaret eden Vali Dr. Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut ile birlikte Amasya İl Özel İdaresi tarafından yapılan gezi yolları ve ziyaretçilerin güvenli bir şekilde gezebilmeleri için alınan güvenlik önlemlerini yerinde inceledi. Vali Varol  yaptığı değerlendirmede; Boraboy Gölü’ne gelen ziyaretçilerin kullanımı için bungalov ve ahşap köşk ev tahsis edilerek hizmete sunulduğunu, yıldırım düşme tehlikelerine karşı paratonerlerin inşa edildiğini, kır lokantası, kamp, piknik alanları, doğa yürüyüşü parkuru, korkulukları, yönlendirme tabelaları, su, kanalizasyon, elektrik ve aydınlatma işlemleri sorunlarının çözüldüğünü, kameralı ses sistemi ile uyarı, takip ve kayıt sistemine geçildiğini belirtti. Ülkemizin ve dünyanın her köşesinden ziyaretçilerimizi, bu eşsiz yerde çok güzel vakit geçirerek unutulmaz bir deneyim yaşaması için Amasya’ya davet etti.

Yorum Ekle