Taşova Gazetesi Tarih: 29 Temmuz 1971 Perşembe Sayı:19

Taşova Gazetesi başlığı

BİR YANKESİCİ YAKALANDI

22. Temmuz 1971 Perşembe günü İlçemiz pazar yerinde sebze satan kamyonun Önündc biriken kalabalığın arasına girerek, Kırkharman köyünden Ömer Erol’un pantolon cebinden 500 TL. nı çalarken halk tarafından görülen, Of kazası Kıyıkaya köyünden Feyzullah Şişman yakalanarak tevkif edilmiştir.

Olaya şahit olan halkın tepkisiyle karşılaşan ve biraz hırpalanan sanık, vazifeli Polis memuru Hasan Basri Aktaş tarafından halkın elinden zorla alınmıştır.

Fotoğrafta, Feyzullah Şişman’ı karakolda polislerin arasında, çaldığı paralarla birlikte görüyorsunuz.

intihara Teşebbüs etti

22-7-1971 günü Tekke nahiyesinde Kaya Keçeci (55) kendisini tavana asmak  suretiyle intihara teşebbüs etmiştir.

Bir gün önceki fırtınada, daha önceki fırtınalardan arta kalan mahsülünün de tamamcn harap olduğunu gören Kaya Keçeci Üzüntüsünden giriştiği bu teşebbüsten torununun görmesiyle, İmdada çağırdığı köylü tarafından kurtarılmıştır.

Kurtulduktan sonra: “Her şeyim mahvoldu, artık bana yaşamak haram” Demiştir.

Bizleri Yönetenler

RopÖrtaj (4)

Sayın Malmüdürü İRSAL ÇOŞAR’la:

ZEKİ ALAN

SORU: Sayın İrsal COŞAR Biyografiniz hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: 1944 yılında Posof’ta ( Kars ) doğdum. Orta tahsilimi Posof’ta yaptım. 1961-1962 döneminde maliye okulunu bitirdikten sonra 1966 yılına kadar sırasıyla; Gümüşhane, Bayburt, Niğde, Aksaray,da vergicilik stajı yaptım. Askerlik hizmetimi yaptıktan sonra 1966 da Kars-Hanat’ta ilk Mal Müdürlüğü hizmetini aldım. 1969 yılından beri Taşova İkinci Mal Müdürlüğü hizmet yerimdir.

SORU: Görevinizi yürütürken size problem Olabilecek hususlar var mı, varsa bunlar nelerdir?

CEVAP: Gerek eski hizmet yerimde, gerekse Taşova’da sorunuzla işaret ettiğiniz en büyük problem, eleman kifayetsizliği olmuştur. Bilhassa son gelişimleriyle mali hizmetleri yürütürken tamamen bilgi ve ihtisas konusu haline gelmiş olmasına rağmen kadrolar ve çalışma tarzları bir türlü İnkişaf ettirilememiştir.

SORU: İlçemizin yıllık vergi toplamı hakkında genel bir bilgi verir misiniz?

CEVAP: 400 götürü mükellef, 150 gerçek mükellcf adedimiz vardır. Bunlardan 1970 yılı sonunda toplam olarak 330 000 TL. vergi tahakkuku sağlanmıştır.

SORU: Bu rakamı geçen yıllarla kıyaslamak mümkün mü?

CEVAP: Evet, rakam (330 000 TL.) 1962 yılından beri tahakkuk ettirilen vergiye denktir.

SORU: Müdür Bey bu büyük artışın sebebi nedir?

CEVAP: Bilhassa götürü mükelleflerin (karneli) vergi tahakkukları takip edilmemiş; gerçek vergi mükellefleri için de önemli bir vergi incelemesi yapılmamıştır.

SORU: İlçemize 1970 yılı bütçesinden çeşitli bakanlıklardan gelen pâra ne kadardır?

CEVAP; 3,5 milyon civarındadır? 1971 yılında Personel kanununun uygulanması sebebiyle 5 milyona çıkacağı tahmin olunmaktadır.

SORU; Bu ay içerisinde ödenmesi gereken vergiler var mıdır?

CEVAP: Beyannameli gelir vergisi mükelleflerinin en geç 31 temmuz 1971 günü ikinci taksitlerini ödemeleri gerekmektedir.

SORU: İlçemizde vergiden kaçınma sorunu var mıdır?

CEVAP; Her yıl İlçeye 30 milyon civarında bir meblağ girer. Bu meblağın da ilçe esnaflara en az 20 milyon TL. sı intikal eder ki % 10 kar haddine göre 2 milyon TL. kâr beyan etmeleri gerekirken 500.000 TL civarın’ da bir kar beyanı vermektedirler.

Bu değerlendirme ilçede Devletine ve Milletine kar-olan vergi görevini yerine getirme özelliğini ortaya çıkarmıştır.

SORU: Müdür Bey bu vergi kaçakçılığını önlemek için ne gibi tedbirler alacaksınız?

CEVAP: Bakanlık bünyesindeki hazırlıklar ve İlçedeki tasarruflarımızla tedbir almış bulunuyoruz. Bu yıl İlçemize 3 aylık inceleme yapmak üzere, vergi kontrol memuru verilmiştir. Kalbur üstü esnafların vergi durumları incelenecektir.

İlçenin yangın derdi

İRSAL COŞAR

Malmüdürü

İlçede son zamanlarda bizleri İkaz edercesine Ve birbiri ardısıra gelen yangın vakaları gösteriyor ki, biz Taşova da muhtemel yangın olayları için en ufak bir hazırlık, yangın malzeme veya aracına sahip değiliz.

İlçedeki iklim şartları ve yapı tarzının daima yangını davet edici ve bizleri her an büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakıcı nitelikte bulunuşu gerçeği, su götürmez hakikattir.

Bütün bu hususların ve geçmiş vakaların muhasebesi yapıldığında, İlçe için bir söndürme aracının ekmek kadar, su kadar gerekli olduğu ortaya çıkar.

Yıllardır Belediyemizce İlçeye bu imkanın hazırlanmayışında belediyenin maddi olanaklarının kifayetsizliğine atfedelim. Fakat; hadi neyse, geçmiş olsun deyip geçmeyelim. Çünkü bu olay bünyede bağışıklık kazandıran ve bir defayla geçiştirilebilen bir çiçek hastalığı değildir.

Bu gayeyle, kendine, ilçeye hizmeti şiar edinen ‘Taşova Gazetesi aracılığı ile Sayın hemşerilerimizden, en son yardım şartlarını kullanarak bir itfaiye aracı edinmek ve bunu Belediyeye hediye etmek için bir kampanya kurulmasını teklif ediyorum.

İlgileriniz sevimli Taşova’mızı müstakbel tehlikelerden korumak bakımından zaruridir.

Saygılarımla.

Taşovaya Genç Takımı : 1

Erekspor Genç Takımı : 1

Pazar günü Taşova sahasında 18 yaşından küçük gençlerden kurulu Taşova genç takımı ile Erekspor genç takımı 1-1 berabere kaldılar.

Takımlar sahaya şu tertiple çıktılar.

TAŞOVA GENÇ TAKIMI:

Metin, Hüseyin, Galip (Tekin), Fuat (Mahmut) Burhan. K. Necmi. Nazmi. Ahmet. Mehmet, Halis, Fatih

EREKSPOR GENÇ TAKIMI

Mükrem, Fahrettin, Tuncer, Hasan, K. Turan, Muzaffer, Sabri, Bekir, Nuri, Orhan, B. Turan

Hakem Yüksel Albayrak yönetimindeki maçın ilk dakikalarındâ Erek-spor gençleri kontrataklarla Taşova kalesinde tehlikeler yarattılar. K. Turan ve Orhan’ın üst üste gol kaçırmaları durumda değişiklik yapmadı. Maçın 25. dakikasında sol taraftan ortalanan topa şahane bir kafa vuran K. Turan, takımını 1-0 galip duruma yükseltti. Durum bu netice ile sona erdi.

İkinci yarı Fuat’ın yerine Mahmut’u alan Taşova-genç takımı Fatin, K. Necmi, Nâzmi üçlüsü ile ümit verici bir oyun çıkarmaya başladılar, gerilerden gelen topa Mahmut, 60. dakikada iyi hakim oldu ve Taşova’yı beraberliğe yükselten golü attı. Maçta karşılıklı akınlarla I – I sona erdi.

…..

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle