Taşova Gazetesi Tarih: 05 Ağustos 1971 Perşembe Sayı:20

Taşova Gazetesi başlığı

Toprak Tahlilleri

Türkiyemiz malûm olduğu gibi bir tarım memleketidir. Tarım memleketi olduğuna göre tarım ürünlerinden yana hiç bir noksanı olmaması icap eder. Yani ürettiğimiz tarım ürünlerinin bize yettiği gibi dış memleketlere de ihraç edilmesinin tabiî olması normaidir.

Ama malesef bu böyle olmuyor. Çoğu kez buğdayı Amerika’dan veya başka ülkelerden İthal ediyoruz. İşi tamamen Allah’a bırakıyoruz. Tevekkülün böylesi insanı işte böyle başkasına muhtaç duruma düşürüyor.

Nüfus oranı bizdekinin 4-5 hatta 10 katı olan milletler, eğer bize tarım ürünü satabiliyorsa tarım konusunda nasıl çalıştıklarını anlamak zor olmasa gerektir.

22.7.1971 tarihli gazetemizde Ziraat Teknisyeni Ziraat yüksek mühendisi Sayın Erdoğan Aydın’la yaptığımız röportaj bize göstermiştir ki; çiftçilerimiz halâ ilkel bir şekilde çalışmaktan kurtulamamışlardır. Bütün Taşova arazisinin toprak tahlilinin masrafı 1000 TL olduğu halde, bu yapılmadığı için senede 8. Milyon 450 b i n liralık korkunç bir zarar meydana geliyor.

Bu milli bir servettir ve düşünün ki havaya gidiyor. Çiftçilerimizin toprak ve su tahlilleri yaptırmak hususunda çok dikkatli ye titiz olmalarını diler, havaya giden bu muazzam paraların memleketimizde kalmasını temenni ederiz.

(TAŞOVA)

NİŞAN

Tanınmış nakliyecilerden Merhum Hidayet Demir’in kızı, Hatice Demir ile Yüksek Ziraat Mühendisi Seyfettin Gündüz 30-7-1971 cuma günü akşamı yapılan sade bir törenle nişanlanmışlardır.

Yeni nişanlıları tebrik eder mutluluklarının ömür boyu olmasını dileriz.

TAŞOVA GAZETESİ

ATANMA

İlçemiz Özel İdare Memuru Sayın İsmet Akbal Suluova Özel İdare Memurluğuna atanmıştır. İlçemizden bugün ayrılan Sayın İsmet Akbal’a güle güle der yeni görevinde de başarılı olmasını dileriz.

İlçemiz Özel İdare Memurluğuna Göynücek Özel  İdare memuru Dursun Ayan’ın atandığı öğrenilmiştir.

Lise Binası 15 Eylülden Evvel Tamamlanacak

Edindiğimiz bilgilere göre lise binası 15 eylülden evvel ilgililere teslim edilecektir. Sıhhi tesisatı tamamlanan binanın sadece camları, yağlı boya işleri ve bahçe duvarlarının yapılması kalmıştır.

BİZLERİ Yönetenler

Röportaj (5)

H. E. Merkezi Md. OSMAN AKKAYA ile

ZEKİ ALAN

SORU : Sayın Osman Akkaya Bey, biyografiniz hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP : 1930 yılında Taşova’nın Sepetli köyünde doğdum. 1952 yılında Akpınar İlköğretmen Okulunu bitirdim. İlk görev yerim Çaldıran (Van) Molla Kasım köyüdür. 1954 – 60 yılları arası ise Dörtyol (Taşova) köyü ilkokul müdürlüğü yaptım.

SORU : Kaç seneden beri bu görevdesiniz?

CEVAP : 1967 den beri bu görevi yapmaktayım.

SORU: Halk eğitimiyle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

CEVAP : Bu konudaki çalışmalarımızı 4 bölümde topluyoruz. I – Okuma yazma ve temel bilgi verme. 2 – Genel ve mesleki kurs çalışmaları 3. Toplum kalkınma çalışmalarına katılma 4 – Sosyal Ve kültürel çalışmalar.

Şimdiye kadar 20 köyde halk dershaneleri açılmış. 225 kişi bu dershanelerden bitirme belgesi almıştır. Toplum kalkınması çalışmalarında, İlgili dairelerle işbirliği yapılarak köy kalkınma kooperatifleri, köy güzelleştirme dernekleri köy içme suları, köy yolları ve köy elektriklendirilmesinde çalışmalarımız olmuştur.

Bu cümleden olarak Sepetli köyünde sakız ağaçlarına 695 adet Antep Fıstığı aşılanmıştır.

Sosyal ve kültürel çalışmalarda Halk eğitimin meydana getirdiği eğitsel kollar vasıtasıyle ilçemiz ve köylerinde konferans, seminer, müsamere ve film gösterileri yapılmıştır. 1970 yılının 1. ve 2. nci 6 altı aylık programında 35485 kişi bu hizmetlerden yararlandırılmıştır.

Ayrıca Halk Eğitimi Merkezi sosyal Geliştirme Derneği kurulmuş olup bu konuda faydalı çalışmalarda bulunacaktır.

SORU:Tesis ve araç gereç olarak imkânlarınız nelerdir?

CEVAP: Binamız yetersiz ve oturulmayacak haldedir. Bina haricinde kalan diğer bütün malzemelerimiz yeterli ve faal haldedir. (Sinema Makinesi, amplifikatör, eğitici ve öğretici birimlerimiz mevcuttur.)

Şimdi üzerinde bulunduğumuz arsanın ( 1500M2) olarak tapusu alınmış, yeni binamızın yapılabilmesi için her türlü formalite tamamlanmış olup 1972 yılı içinde Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından ihalesinin yapılması ihtimal dahilindedir.

SORU : İlerde yapacağınız hizmetler nelerdir?

CEVAP : Yeni binaya kavuştuğumuz takdirde, halkımızın her türlü sosyal, ekonomik, kültürel ihtiyaçlarına cevap verebileceğimizi umuyorum. Maalesef bugün için yeterli çalışmalarda bulunamıyoruz. Zira binamız yok ve bir nakliye aracından mahrumuz. Hiç değilse Amasya Halk Eğitimi emrinde böyle bir vasıtanın bulunması hizmetlerin halkın ayağına götürülmesini çok daha kolaylaştırır.

SORU : Halktan bekledikleriniz var mıdır?

CEVAP : Halka önder olma durumunda olanların bizimle işbirliği halinde olmaları çok faydalı olur kanaatindeyim.

Taşova Gençlik : 2 Boğalı Gençlik : 1

Son zamanlarda ilçemizin -köy ve kasabalarında Futbol merakı aşırı şekilde gelişme göstermektedir. Hemen hemen her köyde futbolla ilgilenip, yayılmasına çalışanlar bulunmaktadır.

Bu köyler de zaman zaman birbiri aralarında maçlar yapmaktadırlar.

Geçen pazar günü de Dereli- Ballıca ve Belevi köylerinin karma futbol takımı ilçemize gelmiş ve Taşova Genç takımıyla bir karşılaşma yapmıştır.

2-1 Taşova gençlerinin kazandığı maça takımlar şu kadrolariyle çıkmışlardır.

Taşova Gençlik: Metin Salih. (Hami) Tekin-Galip, (Hüseyin) Yılmaz- Fatin-Hüseyin, Burhan, Mehmet, Adnan, Nazmi (Kemal)

Boğalı Gençlik : Münir- Rıfat, Mustafa- Niyazi, Servet, Kemâl, Osman. Ayhan, Seyfullah, Ahmet, Necdet.

Goller : Kemal (dakika 67) Seyfullah (dak. 84) Adnan (dak. 87)

…..

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.