Taşova Gazetesi Tarih: 09 Aralık 1971 Perşembe Sayı:38

Taşova Gazetesi başlığı

İçindekiler

İlçemizde Halk Bankası Şubesi 1972 Yılı İçinde Açılacak

Bir hafadır ilimiz ilçelerinde gezide bulunan ve halkımızla temaslar yaparak dert ve isteklerini tespit eden Milletvekilimiz Vehbi Meşhur Halk Bankası Genel Md. Sayın Halit Taşçıoğlu ile Amasya’dan Turhal’a hareket ederek Niksar’a geçmişler burada Halk Bankası şubesini açtıktan sonra Tokat, Pazar, Turhal Zile ilçelerinde bir gezi yaparak, ilçemize gelmişlerdir.

Gazetemizi ziyaret eden Milletvekilimiz Sayın Meşhur şunları söylemiştir.

İlçemiz küçük esnaf Ve sanatkarlarının kalkınmasına büyük katkıda bulu-

(Devamı S. 4. de)

(Bşt. S. 1. de)

nacak olan Halk Bankasının ilçemizde bir şubesinin açılmasına çalışılmaktadır. Sayın Başbakanımızın da himmetleriyle Türkiye Halk Bankası Gn.Md. Sayın Halit Taşçı oğlu 1972 Yılında bu teşebbüsümüzün muhakkak gerçekleştirileceği vadinde bulunmuştur.

Bu gezisinde ilimiz Halk Bankası Şube ve kooperatiflerinin Gn. Md. Bey cömertçe yardımda bulunmuştur. 800.000 TL. yakın Plasman temin edilmiş olup, 1971 yılında Amasya İline 40 milyon 673 bin liralık yatırım yapmıştır. Gelecek yıl bu miktar daha da arttırılacaktır.

Atletizmde Derece Alanlara Armağan Verilecek

Bu ay içinde Ankara’da yapılacak olan Atatürk Kır koşusuna katılacak Olan Amasya Atletizm takımı Amasya’da yapılacak müsabakalarla seçilecektir. Bu seçmelere katılacak Olan Taşova Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Sayın Şükrü Er’in nezaretinde sıkı bir şeklide hazırlanmaktadır.

(Devamı S. 4. de)

(Bşt. S. 1. de)

Amasya’da yapılacak seçmelerde birincilik alacak olan atletlere, ilçemizde bir kısım müesseseler kıymetli hediyeler vereceklerdir.

Gençlerimizi bedenen ve fikren geliştirmede büyük faydaları olan atletizmin ilçemizde yaygın hale gelebilmesi için teşvik edilmesinde büyük faydalar vardır. Bu yönde Gazetemiz çok titiz davranacak, kıymetli Beden Eğitimi Öğretmeni Şükrü Er’e ve kabiliyetli talebelerine her bakımdan faydalı olmaya çalışacaktır.

Gelecek sayımızda 1. lik olacak gençlerimize armağan verecek olan müesseselerimizin isimlerini Gazetemizde yayınlayacağız.

Kız Kaçırma

4/12/1971 cumartesi günü İlçemize bağlı Mülkbükü köyünde bir kız kaçırma olayı olmuş, Talip Kılıç (23) aynı köyden Ahmet Yılmaz’ın kızını kaçırmıştır. Nişanlı olan kız, Talip Kılıç’a kendi rızası ile kaçmış, genç kaçaklar Lâdik’e gitmek isterlerken Mercimek köyü civarındaki Amasya – Samsun yol kavşağında arama yapan ilçemiz J. Komutam J. Teğ. Hüseyin KARA tarafından şüphe üzerine yakalanmışlardır.

Kızın 16 yaşında olmasına rağmen, babası Ahmet Yılmaz’ın olgun davranmasıyla evlenmelerine müsaade edilmiş, Talip Kılıç’ın ailesi kızın eski nişanlısının yapmış olduğu masrafları tazmin etmeye razı olmuşlardır.

Diğer taraftan Uluköy halkından Ahmet Coşkun’a aynı köyden Z. B. İsimli bir kız kaçmıştır. Z. B. ile Amasya’ya giden Ahmet Coşkun, şikâyet üzerine burada yakalanmış, yaşı ufak olduğundan Z. B. babasına teslim edilmiştir.

DUYURU

Taşova Eğitim Görevlileri Yardımlaşma ve Biriktirme Birliğinin adı, Taşova Eğitim Görevlileri Biriktirme ve Yardımlaşma Derneği şeklinde değiştirilmiştir. Duyurulur.

Taşova Eğitim Görevlileri Biriktirme ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu

Teşekkür

2.12.1971 gün ve 37. Sayılı Taşova Gazetesinde yazmış olduğunuz YALANI VAR Ml şiirinizden dolayı teşekkür eder, bu uğurda başarılar dilerim.

Kasım ÖZDEMİR
2034 sayılı Taşova TK Koop. Müdürü

Veciz Bir Konuşma Üzerine
(Kemal Ceylan – Esençay İlkokulu Müdürü)

«Ham elmas olan çocuklarımız, Öğretmenlerimizin elinde kıymetli birer mücevher olacaktır” Yukardaki sözler, geçtiğimiz cuma günü düzenlenen öğretmenler toplantısında, Sayın Kaymakamımız O. Turan Erçin tarafından yapılan açış konuşmasının bir bölümünden aktarılmıştır.

Sayın Kaymakamımızın yaptığı bu konuşma beni çok etkiledi. 17 yıllık meslek hayatımda öğretmen ve öğretmenlik üstüne çok yazı okudum, çok konuşma dinledim ama, hiç birinde öğretmen ve öğretmenliğin bu ölçüde veciz bir tanımına şahit olmadım.

Sayın Kaymakamın, tatlı, bir tonla yükselen sesi küçücük salonda dalga dalga büyürken ben, konuşmada bir usul konuşması niceliğinin olup olmadığını boşuna aradım durdum. Hayır, bu konuşma ta kalbten kopup gelen samimi duyguların veciz bir ifadesiydi.

Bana göre, her cümlesi büyük bir anlam taşıyan böyle bir konuşma, sadece bir açış konuşması olsun diye tasarlanmamıştır. Hicap edilen toplumun gerek meslek içi çalışmalarını, gerekse toplumsal görüntülerini ayarlamakta nelerin dikkate alınması gerektiğine dair çok samimi imalar vardı.

Hemen herkesi etkilediğini birçok arkadaşın ifadesinden öğrendiğim bu konuşma ışığında, tüm öğretmen arkadaşların bütün davranışlarını kendi bünyelerinde samimi olarak gözden geçirmelerinde büyük faydalar olacak sanırım.

Taşova Genç Takımı 4 – Uluköy Gençlik 3

5-12-1971 Pazar günü Uluköy sahasında yapılan maçta Taşova Genç Takımı Uluköy Gençliği 4-3 yenmeye muvaffak oldu.

Takımlar sahada şu kadrolarıyla yer aldılar:

Taşova Genç takımı:

Metin, Tekin, Nedim, K. Ahmet, Bünyamin, Hüseyin, Mehmet (Fuat), Hami, Burhan, Mahmut II Ahmet (Kp)(Galip)

Uluköy Gençlik: B.Mustafa(Kp:), Kasım, Recep, Mustafa, B.Mehmet, Mehmet, Ali, Ahmet. K. Mehmet, Kerim, Kadir.

Oyuna hızlı giren Uluköy 14. dakikada Kasım’ın ayağından ilk gollerini kazandı. Bu golden sora taraflar açıldılar. Karşılıklı gollerle devre 3-2 Uluköy’ün galibiyetiyle kapandı.

Taşova Gençleri devreyi mağlup bitirmelerine rağmen Kaptan B. Ahmet’in moral takviyesiyle İkinci devrede çok güzel oynamışlar, Bünyamin ve Mahmut’un attığı İki güzel golle maçı kazanmışlardır.

..

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle