Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 02 Eylül 1971 Perşembe Sayı:24

Taşova Gazetesi başlığı

TÜRK VATANDAŞI OLARAK DERDİMİZİ KİME YANALIM?

Tatlıpınar Köylüsünün feryadı!

Köyümüz Tatlıpınar (Darmaderesi) 1964 – 65 senelerinde peş peşe gelen tabi afetlerle (dolu, SEL) büyük zararlara uğramıştı. Köyümüzün kurulduğu yer sel tehdidine açık olduğundan ve heyelan üzerinde olduğundan yerini değiştirmek mecburiyetinde kaldık. Devlet Babaya müracaat ederek köyün yerinin değiştirilmesine müsade aldık. Bunun üzerine Devlet Baba İmar ve İskân bakanlığı yoluyla ödemeli olarak köyümüze 55 konut yapılmasını uygun buldu ve nihayet 1967 yılında konutların yapılmasına başlandı. Konutların yapım işini İl İmar Müdürlüğü idare ediyordu ve bizden konut başına 9.000 er lira taahhüt istenmişti. Gelen mühendisler bu parayla bir konut yapılacağına rapor vermişlerdi.

Bu minval üzere İnşaatlara başlandı. Bir ay süre ile inşaat tüm hızla devam etti. Ondan sonra çalışmaların hızı kesilmeye, iş aksamaya başladı. Biz köylü olarak bu duruma üzülmekle beraber, mutemet heyetine candan yardımcı olmaya. huzursuzluğu gidermeye çalıştık.

Bu huzursuzluk bir tarafa, evvelden konuk başına tespit edilen 9000 er liradan sonra ikinci bir defa 5,500 er lira daha taahhüt istenince şaşkına döndük. Bu ikinci parayı vermek istemedik. Fakat Samsun İl İmar Md. lüğünden gelen memurlar bu parayı, vermeyenlerin 2000 TL. cezaya çarptırılacağını, evinin de başkasına verileceğini söylediler. Bunun üzerine ikinci taahhütleri imzaladık, bir taraftan da bu harcamanın yersiz olduğunu ilgililere duyurmak için harekete geçtik. Gönderdiğimiz dilekçeler, çektiğimiz teller ilgililer üzerinde umduğumuz tesiri yapmadı. Ne menfi ne müsbet hiç bir cevap alamadık. Senelerce sefaletle boğuşmuş, tabi afetlerle perişan olmuş bizler. gaz-tuz parasından artırdığımız harçlıklarla Ankara’ya adam gönderdik. Haayhat!… Ankaradan bir çok ilgili geldi. Fakat onlar da bize derman veremedi.

Bütün bunlara katlanacaktık, fakat inşaatlar bitip, yeni konutlarımız bir türlü tamamlanmıyordu. Köyümüzden 1970 yılında ücret karşılığı inşaatlarda çalışanlar emeklerinin karşılığı olan toplam 23.000 TL. nı da alamadı.

Konukların doğrama kısmı Taşova’da Ihsan Uçaş’ın atelyesinde çürümeye yüz tutmuş şekilde bekliyor. Doğramaların parası verilmemiş olduğu için haklı olarak oradan alamıyoruz.

Durumumuz budur. Biz bu dertlerimizi Türk vatandaşı olarak kimlere yanabiliriz. Halihazırda önümüzde kış olduğu halde inşaatlar durmuş vaziyette.

Ne arayan var ne de soran.

Tatlıpınar Köylüleri – Taşova

Esençay Ortaokulu bu sene açılıyor

28- Ağustos 1971 günü Sayın Milletvekillerimizden Yavuz Acar ve Salih Aygün’den gazetemize gelen telgraflardan öğrendiğimize göre İlçemiz nahiyelerinden Esençay Kasabası ortaokulunun açılma emri Amasya Valiliğine gönderilmiştir.

Sayın Milletvekillerimizden gelen telgraflar aynen şöyledir.

Taşova Gazetesi Md. lüğüne Taşova

Esençay Ortaokulunun açılma emri vilâyete gönderilmiştir. Taşovalı hemşehrilerimize hayırlı olmasını diler, selam ve sevgilerimi sunarım.

Amasya M. Vekili
Yavuz ACAR

Taşova Gazetesi Md. lüğüne – Taşova

Esençay Ortaokulunun açılma emri pazartesi günü Valiliğe postalanmıştır. İlçemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

Amasya Milletvekili
Salih AYGÜN

Ortaokulun Esençaylılara hayırlı olmasını diler, telgrafla durumu bildirmek nezaketinde bulunan Vekillerimize teşekkür ederiz.

( Taşova)

Tebrik

İlçemiz Askerlik Şu-besi Başkanı Bnb. Zeki TİMUR 30 Ağustos 1971 de Yarbaylığa terfi etmiştir. Sayın Timur’u kutlar başarılar dileriz.

(TAŞOVA)

BİR DÜZELTME

Geçen haftaki sayımızda Geydoğan köyünde işlenen cinayetin faili Nafiz Sancar’ın yakalandığına dair vermiş olduğumuz haberin yanlış olduğunu bildirir özür dileriz.

Katil Nafis Sancar iki gün önce Suluova İlçesinde Eski Tekke Karakol Komutanı Baş.Çvş. Halef Taş tarafından 14 lü bir tabancayla yakalanmıştır.

Tatlıpınar Köyünden Nuri SAYAN’LA Bir Röportaj

A. R. GÜNAYDIN

Matbaaya Tatlıpınar köyü Kooperatifinin bazı matbu işlerini yaptırmak için geldiğinde bana bir derdini açtı. Aslında bu dert kendi derdi değil tüm milletin derdi idi. «ORMAN »

Hemen ilgimi çekti. Kendisiyle gazetede yayımlanmak üzere bir röportaj yapmak istediğimi söyleyince kabul etti. Ben de sorularımı sıraladım:

Soru : Biyografiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap : 1938 yılında Tatlıpınar (Darmaderesi) köyünde fakir bir anne babadan dünyaya geldim. O zamandan beri de köyümdeyim. (Askerlik hariç). Tahsilim yok. Okur-yazarım,

Soru : Çiftçilikten başka yapmış olduğun bir iş var mıdır?

Cevap: Hayır. Yalnız, köyümüz Kalkınma Kooperatifinde satış memurluğu ve müdür vekilliği yapmaktayım.

Soru : Kooperatifiniz ne zaman kuruldu ve şimdiye dek köyünüz kalkınmasında ne gibi hizmetleri oldu? Kaç ortağı var?

Cevap : 1973 yılı Mayısında kuruldu. 46 ortağı var. Kuruluş sermayesi çok az olduğu için şimdilik kalkınmada uzun boylu bir yardımı olmamakla beraber. köyümüzde açtığı küçük bir satış mağazasında köylünün basit tüketim ihtiyaçlarının diğer şahıs malı satış yerlerinden % 10 ile 25 arasında bir indirimle giderebiliyoruz.

Soru : Kooperatifinizin ilerde yapacağı daha faydalı işler var mı?

Cevap : Kooperatifler sadece birer ticarethane hüviyetinde değildir. Daha çok üretime önem vermelidir. Köylünün boş vakitlerini değerlendirmek, ormanların tahribini önleyecek tedbirler almak ilk vazifelerindendir. Bu cümleden olmak üzere şimdi köyümüzde halıcılık kursu açmak için çalışmaktayız. Köyişleri Bakanlığına müracaat ettik, bekliyoruz.

Daha ilerde ise kooperatiflerin birleşmesiyle ilçe merkezinde meydana getirilecek büyük sermayeli bir birlik kooperatifiyle, direkt fabrikalardan tüketim malı alıp, köy kooperatiflerine kârsız aktarmak halkımız için çok faydalı olur kanaatindeyim. Birlik kooperatiflerinin halka temin ettiği menfaatler, kooperatifçiliğin ilerlemesini daha çok güçlenmesini sağlayacağından, bu gücün iş sahalar; (Atelye. tezgâh. fabrika) na aktarılmasiyle işsizlik sorunu da çözümlenmiş olacaktır.

Benim ona soracağım daha çok şeyler, onun da bana vereceği çok cevaplar vardı ama, Gazetemizin kapasitesini aşacağından burada kestik.

TAŞOVA G. SPOR: 2 AMASYA G. SPOR: O

Yer: Taşova

Hakem: Mithat Ak

Taşova G. Spor: Şükrü, Bayar, Yılmaz – İmdat. Şeref, Ahmet, Hüseyin. (Muzaffer), (Osman), Hidayet-(Fatin), Adnan, Mahir, Yüksel. (K).

Goller: Yüksel (Dakika 7). Osman (Dk. 69)

Oyuna Amasya’nın vuruşuyla başlandı. Taşova hakimiyeti eline geçirdi. 7. Dk. dolarkan de Yüksel vasıtasıyla ilk gollerine kavuştular. Golden sonra Amasya biraz canlandıysa da bu, neticeyi değiştirmedi ve devre kapandı.

İkinci yarıya rüzgârı da arkasına alarak giren Taşova Gençlikliler, hücum üstünlüğünü tekrar ele almışlar, fakat bir çok fırsatları değerlendirememişlerdir. 65. Dakikada oyuna giren Osman, 4 dakika sonra Taşovayı ikinci gole kavuşturdu. Bu golden sonra oyun biraz elektriklendi, oyuncular hakemle münakaşa ettiler ve maç ta bu şekilde 2—0 Amasya’nın yenilgisiyle sonuçlandı.

YERKOZLUSPOR: 8 – TEKKESPOR: ı

İzzet Caba

29-8-1971 Pazar günü Yerkozlu sahasında oynanan maçta Yerkozlu Spor Tekkespor’a fark yaptı 8 – 1

Saat 1400 de başlayan maça Yerkozluspor hızlı girdi. 8. dk. penaltı kazandı fakat Tekkespor kalecisi bu atışı önledi. 22. dakikada İbvahim’in orta sahadan attığı şut Tekke kalesini buldu 1 – 0.

Bunu 30, dk. Hüseyin’in attığı gol izledi, böylece devre 2 – 0 kapandı.

İkinci yarıya her iki takım da hızlı başladı Tekkespor, bir ara tehlikeli akınlar yaptıysa da daha sonra oyun durakladı.

50. dk. Mustafa (i). 55. dk. Hüseyin, 62 dk. Mustafa 72 ve 75 dk. yine Hüseyin Yerkozluspor’un gollerini kayıt etti. 85. dk. Tekkespordan Hakkı şeref sayısını kaydetti. Maçın bitimine 1. dk. kala Mustafa (2), Yerkozluspor’un 8. golünü attı ve maç ta Yerkozlunun galibiyeti ile sona erdi.

BİR DÜZELTME

26-2-1971 tarihli gazetenizin 4. sayfasında yer alan olaylarla geçen maçta Uluköy Gençlik 2 Ycrkozlu Gençlik 2 ha-beri yanlış aksettirilmiştir.

Yerkozlu seyircisi misafirlere gereken ilgiyi göstermiş, Onlar; karşılayıp yemeğe davet etmişler, fakat onlar bu nezakete sert karşılık vererek kendilerinin ne kadar medeni olduğunu ispat etmişlerdir.

Maça gelince Yerkozluspor 2—1 galip iken hakem Yerkozlu’nun bir penaltısını vermeyip. Uluköyspor’un aleyhine olan faul atışını da kararı verdiği halde oyunu durdurmayıp Yerkozlu kalesine rahatça gol atılmasını sağlamıştır.

Yerkozlunun itirazı üzerine; gol değil, aut atın ve devam edelim demiş buna kızan Uluköylü futbolcular sahayı 83. dk. terk etmişlerdir.

İ.C.
…..

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.