Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 9 Eylül 1971 Perşembe Sayı:25

Ali Rıza GÜNAYDIN

İLÇEMİZİN DERTLERİ

İlçemiz 1943 senesinde kurulmuştur. Bu kurulma eskiden beri gelen bir köyün, zamanla büyümesi, Bucak (Nahiye) olması, bucaktan da gelişerek ilçe yapılması şeklinde olmamıştır. 30 haneli Yemişenbükü köyünün bugün ki Caddesi, o zamanki Samsun – Erbaa şosesinin doğu kısmında kalan (köye göre) dümdüz tarlalarında modern şehircilik anlayışına göre planlı bir şekilde kurulmuştur. Hatta o zaman bu tarlaların mısır ekili olduğu ve bu mısırların, şehrin bir an evvel kurulabilmesi için o zamanki Tokat Valisi Merhum İzzettin Cağpar tarafından emirle, daha olgunlaşmadan biçtirildiği söylenir.

İlçemizin kuruluşu ve konumu bakımından her göreni imrendirecek bir güzelliktedir. Gelen yabancı misafirler, burada vazife gören memurlar her bakımdan İyi İntibalarla ayrılırlar.

Tabi zenginlikler bakımından zengin sayılabilecek imkanlara sahip olan ilçemiz, Kültür formasyonu yönünden de l. Sınıf kazalar arasındadır. 60 bin nüfusun hir lisesi 5 ortaokulu vardır. İlkokulsuz köyü İse yoktur. İdare bakımından da İleri olan İlçemizde 7 Belediye vardır. Bu yıl İçinde 8. Belediyesi de Tekke – Yergozlu’da Uluçay Belediyesi adıyla kurulacaktır.

Diğer bütün ilçelerimiz yanında müstesna imkânlara sahip olan ilçemiz, malesef bu imkanların meydana getirdiği nimetlerden yeteri kadar faydalanamamaktadır.

İlk plânda halledilmesi gereken davaları vardır, fakat bunlar, ilgililerin belki de aklından bile geçmiyor. Meselâ; ilçemizin bir kanalizasyon davası vardır; hele itfaiye, su gibi, ekmek gibi lüzumludur. Rüzgârlı bir havada meydana gelecek bir yangından arkaya soğuk külden başka birşey kalmaz. Sağlık hizmetleri çok kifayetsizdir. Bugünki su şehre yetmemektedir. Akşamları sivri sinekten uyuyabilene bir Anadol var dersek kimse alamaz zannederim. Bu muzur hayvanların üreme ve barınmalarına sebep olan kaynakların kurutulması hiç düşünülmemektedir.

İlçemizin ikinci derecedeki davalarından bazıları da şunlardır: İlçemiz halkı orta sınıfı temsil eder durumdadır. Bu halkın tek eğlence yeri sinemadır. Ama bir güzel sinema binası yoktur.

Halkın faydalanacağı bir halk kütüphanesi yoktur.

Yani yetişecek nesilleri (gençler) zararlı işlerin içine düşmekten kurtaracak, onları fikren ve bedenen geliştirip yetiştirecek ciddi gençlik kuruluşları yoktur.

Başta saydığımız varların yanında bu yoklar, değil ekmeğini yediğimiz bu ilçeyi sevenleri, Türkiyeyi seven herkesi derin acılara şevketmezse ve buna kesinlikle çare aranmazsa, zamanla “Var”ların hepsi “Yok”lara dönüşür. O zaman da vah bize yazıklar bize.

Öğretmenler Semineri dün sona erdi

6-9-1971 tarihinde ilköğretim müfettişleri İsmet İkiz ve Ahmet Usta’nın yönetiminde başlayan İlkokul öğretmenlerinin semineri dün sona erdi.

I. gün öğretmenlerin yıl içinde yapacakları çalışmaların esaslarını,

2. gün plân ve İş takvimlerinin hazırlanması ile mesleki toplantıların nasıl yapılacağını,

3. gün Beslenme eğitiminin nasıl uygulanacağı konusunda Beslenme Eğitimi başkam Nafiz Meşhur’ un konuşmalarını kapsayan seminer çalışmaları her yıl yapıla gelenden hiçte farklı olmamıştır.

ATANMA

Bir süreden beri boş olan İlçemiz Müftülüğüne Divriği müftüsü atanmıştır.

İsmini öğrenemediğimiz yeni müftümüz yakında vazifeye başlayacaktır.

5 yaşında Kuran’ı Kerimi hatim etti

İlçemiz Müftülük memurlarından Ahmet Kılıç’ın 5 yaşındaki oğlu Ali Kılıç 2 ay içinde Elif Cüzünden başlayarak Kuran’ı Kerimi hatim ezmiştir.

Aynı zamanda küçük hafız Ali Kılıç Türkçe Ve Arapça okur yazardır. 5 yaşında bu marifetlerin sahibi Olan Ali Kılıç çevrede hayret uyandırmaktadır.

PANCAR NAKLİYATI BAŞLADI

1971 pancar ürünü ilçemiz pancar kantarından Suluova Şeker Fabrikasına taşınmaya başlanmıştır. Bu sene taşınacak pancar miktarı 40.000 Tondur. Taşıma işini Sınırlı Sorumlu Taşova Taşıyıcılar Kooperatifi yapmakta ve bu kanaldan ilçemize 1.5 milyon TL. girmektedir.

Öte yandan ilçemiz, fabrikaya günde taahhüt edilen miktarın çok üstünde pancar yetiştirmekte ve ihtiyacın büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Peynirden zehirlendi

Amasya’nın tanınmış iş adamlarından, Taşova -Amasya yolunda Amasya’ya yakın Filingirler mevkinde oturan Fehmi Yenice akşam yediği peynirden zehirlenmiş, kaldırıldığı Amasya Hastanesinde kurtarılamayarak ölmüştür.

Çevrede iyi bir insan olarak bilinen ve çok sevilen Yenice’nin bu şeklide ölümü üzüntü yaratmıştır.

İlkokullar Açılıyor

1971 – 1972 Ders yılında İlkokullar 13 Eylül Pazartesi günü, Köy ilkokulları 20 Eylül Pazartesi günü öğretime başlayacaktır. 1971 – 1972 ders yılının öğretmen ve öğrencilerimize başarılı olmasını dileriz.

Taşova Gazetesi

DÜZELTME

4. sayfada verdiğimiz maç haberinin başlığı Geydoğanspor 3 Dörtyolspor I şeklinde olacaktır. Düzeltir, özür dileriz.

Geydoğan Spor – 3 Yerkozlu Spor – I (Düzeltilmişi: Geydoğanspor 3 Dörtyolspor I)

(Müsait zamanda açıklaması eklenecek)

TAŞOVA GENÇLİK -4 ULUKÖY GENÇLİK -O

Pazar günü Taşova sahasında yapılan dostluk maçında daha çok gençlerden kurulu Taşova Gençlik. Uluköy’ü 4 -O yendi.

Hakem Yaşar İşeri’nin yönettiği maçı Taşova gençlik: Metin, Uğur,Yılmaz – B. Ahmet, Şükrü,

K. Ahmet- Muzaffer, Burhan. Osman, K. Hüseyin, Yüksel, (Necmi) tertibiyle başlamış. ilk devre Taşova’nın hücumları ve Uluköy’ün sıkı müdafasıyla 0-0 kapanmıştır.

İkinci devrede oyunda üstünlük kuran Taşova Gençlikliler 57. dakikada Muzafferin nefis bir şutuyla galibiyete ulaşrnış, 61. dakikada Yüksel’in firikikten attığı golle durum 2 – 0 olmuştur. İkinci golden sonra oyun biraz sertleşmiş, saha içinde bazı tartışmalar Olmuştur. Bu, oyunun hızını artırmış 78. dakikada Osman, 80. dakikada da Yüksel’in attığı gollerle maç 4 – 0 gibi bir skorla Taşova’nın galibiyetiyle sonuçlanmıştır.

Spor ve Facialar

Gazetemizin devamlı okuyucuları hemen her hafta bu sahifede bir-iki maç yazısı okurlar. Bu maçlar ilçemizin bazı köylerinin birbirleriyle yaptığı maçlardır. Bu maçlar bazen dostane bir hava içinde geçmekte bazen de kavga gürültüyle bitmektedir.

Gönül ister ki Öteden beri köyler arasında zaten var olan düşmanlık yaratan sebeplere bir yenisi eklenmesin.

Belki çok kötümserim ama Türkiye ve dünyadaki aşırı spor akımları ve bilhassa futbolun sebep olduğu büyük facialar beni haklı çıkarır kanaatindeyim.

Haydi hayırlısı!…

A.R.G. (Ali Rıza Günaydın)

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.