Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 16 Eylül 1971 Perşembe Sayı:26

Taşova Gazetesi başlığı

Vali Bey’in gezisi

zeki ALAN

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Sayın Valimiz Şevket GÜR’ES, beraberinde İl J. Komutanı J. Albay Cemil Özbucak, M. Eğt. Müdürü Lütfullah Okyay, İlçemiz Kaymakam V. Emin Bilgin olduğu halde Gökdere (Orusu) köylerinde gezi ve İnceleme yapmışlardı:

Alpaslan’da bir müddet dinlendikten sonra Gökdere’ye gitmek üzere yola çıkıldı. Bu gezi ülke sorunlarını düşünmeden yapılırsa güzeldi. Fakat sorunların sırıtışı güzel manzaraların, yüksek yayla havasının üzerine adeta bir perde çekiyor, kişiyi güzelliklere ilgisiz kılıyordu. Yol bozuktu. Orman rastgele, oburca hırpalanmış adeta eritilmişti. Gökdere’ye ulaştığımızda yağmur alabildiğine yağıyordu. Kisalan, Çökekli, Karsavul, Sıtmapınarı köylerinden gelen kalabalıkla Gökdere belki de Şimdiye değin göremediği nüfusu taşıyordu. Köylüler şiddetli yağmurda duvar diplerinde Vali Beyi görmek İçin bekleşirlerken ıslanacakhrını adeta unutuyorlardı. Gökdere’lilerin, köylerinde ilk kez gördükleri Vali olarak Sayın Gür’es’e büyük sevgileri gözlerinden okunuyordu.

Yağmur dindikten sonra Vali Bey köylülerin sorunlarını dinledi. En büyük davaları yol ve okuldu. Yol olmayınca şehre inilmiyor, hastalar iyileşemiyordu. Okul olmayınca da yarının nesli yetiştirilemiyordu. Vali Bey köylülerin bu dertlerini halledeceğini “yolunuzu Çökekli yakınındaki dereye kadar yaptıracağım. Taş ve ağacı size ait olmak üzere okulunuzu yaptıracağım” deyince köylülerin gözlerinde parlayan ümit Işıklarını gördüğümde serin dağ rüzgârlarının tatlılığını hissedebildim. Ve Gökdere’de ilk kez zihnimi kaplayan sorulardan sıyrılarak doğanın güzelliğini seyrettim.

Vali Bey köylülerle sohbet ederek köylerini geziyor, köyleri hakkında bilgi alıyordu. Köyden ayrılacağımız sırada şiddetli yağmurla meydana gelen çamurun kalabalığın yürüyüşüyle çıkardığı gürültü bana sanki ayaklarımıza sarılarak “Gökdere’yi unutmayın” diyen çığlığı gibi geliyordu.

Köyden ayrıldığımızda yağmur yolları iyice tahrip etmişti. Vali Bey birkaç kez arabadan inerek yürümek zorunda kalmışlardır. Vali Beyin bu vatansever ,ülkücü tutumu Vatanımız için bir kurtuluş nüvesiydi.

Alpaslan’a gelindiğinde halkın sevgi ve saygısıyla karşılaşan Vali Bey, Alpaslan Belediye Başkanı Muttalip Öztürk’ten kasaba hakkında gerekli bilgileri alarak yeni yapılmakta olan ortaokul binasını da gezdikten sonra Amasya’ya gitmek üzere binlerce kişinin güven ve sevgisiyle hareket etmişlerdir.

Trafik kazalarında bir çocuk öldü, bir kişi de yaralandı

Geçtiğimiz hafta içinde ilçemizde iki trafik kazası olmuş, 60 AH 410 plâkalı bir tanker, Mercimek bağlarına girişte, 7 yaşındaki Kerim Genç isimli bir çocuğa çarparak ölümüne sebep olmuştur.

Kazadan sonra orada bulunan köylüler tarafından bir hayli hırpalanan şoför Sabri Demir tutuklanmıştır.

Diğer taraftan 14-9- 1971 Salı günü sabah 07.00 sularında, Samsun Caddesindeki Oto yazıhanelerinin önünde manevra yapmakta olan Sefer Korkmaz’a ait minübüs, İlçemiz esnafından Nazım Bulut’a çarparak yaralanmasına sebep olmuştur. Yaralı Nazım Bulut derhal hastahaneye  kaldırılmış, şoför Sefer Korkmaz tutuklanmıştır.

Tekke kasabasında kalkınma kooperatifi kuruluyor

Tekke Kasabası Kalkınma Kooperatifi kurulma hazırlıkları bitirilmiş olup tanzim olunan evraki müspiteleri Taşova

Kaymakamlığı kanalı ile 13-9- 1971 günü Ticaret Bakanlığına gönderilmiştir.

Emekli memur Süreyya Pelitli’nin öncülüğüyle kurulacak olan kooperatifin Tekke’nin bir çok sorunlarının çözümlenmesinde faydalı olacağı umulmaktadır.

Tarlasını Kooperatife Bağışladı

Tekke kasabası halkından Sayın Üzeyir Pelitli, kasabanın kıymetli mevkilerinden Ümmühan ‘da bulunan 15,000 TL kıymetindeki bir tarlasını yeni kurulmakta olan Kalkınma Kooperatifine bağışlamıştır.

Pelitli ayrıca, Kooperatifin kuruluş masraflarını da karşılayacağını söylemektir.

Şükrü SOYAL Mes’ul Müdürlüğümüzden ayrıldı

Yayın hayatına başladığından bugüne kadar Gazetemizin sorumlu müdürlüğünü yapan Sayın Şükrü SOYAL, bu sayımızdan itibaren sorumlu müdürlükten ayrılmıştır.

Büyük bir anlayış içinde, beraber çalıştığımız değerli arkadaşımıza minnettarlığımızı belirtir, başarılarının daim olmasını dileriz.

(TAŞOVA)

Taşova Gençlik 2 – Yerkozlu Gençlik 2

Takımlar.

Taşova Gençlik: Metin, Uğur, B.Ahmet, K.Ahmet, Yılmaz, Kemal, Muzaffer, Necmi, Mahir, B.Necmi, Yüksel.

Yerkozlu Gençlik: Mustafa, İbrahim, Haşim, Özber (Ruhi), Kasım, Hakkı, Mustafa (3), Mehmet, Mustafa (1), Hüseyin, Mustafa (2)

Yerkozlu Gençlik başarılı bir oyun çıkararak Taşova Gençliğe kendi sahasında teslim olmadı. Birinci devre Taşova Gençlikten Yüksel ve K. Ahmet’in golleriyle 2-0 kapandı.

İkinci yarıda rüzgarı da arkasına alan Yerkozlu, Haşim ve Hüseyin’in attığı gollerle beraberliği sağladı. Ondan sonra da sıkı bir müdafaa yaparak Taşova’ya gol imkanı tanımadı. Maç Taşova’nın bunaltıcı baskısı altında 2-2 sona erdi.

Geydoğanspor -6  Dörtyolspor -2

Geçen Pazar günü Dörtyol’u kendi sahasında 3 – 1 yenen Geydogan, bu Pazar ise Geydogan’da 6-2 yendi. Takımlar sahaya şu tertipleriyle çıktılar.

Geydokanspor: Mehmet, Ahmet, Halit – Eşref, Emin, Mustafa – Mehmet (11), Hasan, Veyis.

DörtyolSpor: Yunus – Ali, Erol, Ruşen, Şinasi, Hüsnü – Siyami, Ramis, Şaban

Oyuna hızlı başlayan Geydoğan daha 7. Dakikada Hasan’ın ayağından ilk golle, 13. Dakikada ise Halit’in penaltısıyla ikinci golüne kavuştu. Dörtyol, 16. dakikada mutlak bir gol kaçırdı.

Baskısını gittikçe artıran Geydoğan 26. dakikada Mustafa’nın geri pasını güzel bir şutla Dörtyol kalesine havale etti. Hasan’ın 40. dakikada attığı golle devre 4-0 kapandı.

İkinci yarı karşılıklı akınlarla geçti. 52. dakikada Ramis’in taç atışını Halit kendi kalesine çevirdi, 4-1. 67. dakikada Veyis’in şutu kalecinin ellerinden sıyrılınca Hasan’ın önüne düştü. Hasan, durumu 5-1 yaptı. 72. dakikada ise Erol’un golü durumu 5-2, 82. dakikada gene Hasan’ın golüyle maç 6-2 bitti.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.