Taşova Gazetesi Tarih: 23 Eylül 1971 Perşembe Sayı:27

Taşova Gazetesi başlığı

Çin’e gitmek isteyenler

A. R. GÜNAYDIN

Geçenlerde bir gazetede M. Çin’in (Milliyetçi Çin) İşçi istediğine dair bir haber çıkmıştı. Bunu okuyanlar, senelerdir kooperatifler kanalıyla Almanya’ya gitmek İçin 5 -7 bin lira para yatırıp halâ gidemeyenlere, hele hele 5 – 6 seneden heri İşçi bulma kurumunda bekleyenlere bir müjde gibi duyurdular.

Duyanlarda başlayan Çin’e gitme hayali, daha doğrusu Türkiye’den kurtulma hayali. bu haberin doğruluğunu, doğruysa gitme muamelesinin nasıl yapılacağını öğrenmek için İlçemizde bir canlılık yarattı.

Herkesin elinde, haberi veren gazetenin yırtılmış Çin adresini havi parçası, arkadaşa, eşe-dosta, arz-ı halcilere bir hücum bir hücum…

İlana bile 3 – 4 kişi geldi. Eee… Arkadaş yaz şuraya bir mektup, işte adres. Yaz ki gideyim. Çin çok uzak, ama ne yapayım parası bolmuş, insan gibi çalışmak ve kazanmak varmış. Ne yapalım, vatan hasretine katlanmak gerek.

Bu arkadaşlara aklımca bir şeyler söylemek, onları uyarmak istedim güya ama, eminim hepsi içlerinden bana darıldılar. Benim fasarya konuştuğuma emin olarak hem de…

Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor. Türkiye’deki durumları meydanda. Onlar bu durumun içindeler. Bizzat acı yaşıyorlar bu durumu. Öte yandan yabancı devletlerde çalışanların anlattıkları da kulaklarında. Almanya, Hollanda. Avusturya, Belçika, Fransa, Avustralya, Amerika vs., İşte gözler önünde – Çin neden bunlardan farklı olsun. Zaten kafalara yerleşen fikir: “Türkiye’den başka bütün ülkeler (milletler) zengin. Hangisine gidersen git insanca yaşayabilirsin..”

Yapmayın, etmeyin, şu cılız sesimiz belki kulaklarla arasındaki mesafeyi kilometrelerden aşağı düşürmeye yetmeyecek ama, bu sesler zamanla büyüyecektir. Kulaklarınızı şimdiden alıştırın bu cılız seslere. Sonra aniden gümleyip kulak zarlarını patlatabilir.

Akıl – mantık terazilerinin dingilleri kırılmışsa bunu bari tamir edin. Şimdiye kadar müreffeh Türkiye, Kalkmış Türkiye sloganlarını, Çin’e gitmek için kuyruğa girenler tekzip ediyor. Artık milletin, idare edenlere itimadı kalmadı. Korkulur ki sefaletin son safhaya geldiği yurdumuzda istismarcılar bütün sindirmelere rağmen başarıya ulaşacaklar.

Türk Milletinin dünya milletleri arasındaki yeri Tarihine yakışır bir şekilde sağlanmalıdır. Bunun için ne lâzımsa o yapılsın.

“Gereği düşünüldü” diye gür bir ses bekliyor bu millet, Gür bir ses ve de gereğinin yapılmasına

İcraat, İcraat!

TRAKTÖR BAKIM VE KULLANMA KURSU DEVAM EDİYOR

13-9-1971 pazartesi günü Ziraat Teknisyenliği ve Ziraat odası tarafından açılan Traktör Bakım ve Kullanma Kursu çalışmaları. Amasya Trafik Bürosu Amiri Komser Doğan Gürgezen, Kurs öğretmeni Komser muavini Ülkü Tuncel, Makine uzmanları Mahmut Tanrıyar ve Yılmaz Alp yönetiminde başarıyla devam etmektedir.

Kaymakamımız Sayın Osman Turan Erçin, Ziraat Yük. Mühendisi Erdoğan Aydın, Ziraat Odası Başkanı Osman Onay’ın da yakından ilgilendiği kursa 85 Traktör sahip sürücüsü katılmakta olup nazari dersler Çocuk Kütüphanesinde, tatbikatlar ise Boğatamı mevkiindeki manej yeri haline getirilen sahada yapılmaktadır.

Bir ay sürecek olan kursun sonunda, ilçemizde yapılacak imtihanda başarı gösterenlere traktör şoför ehliyetleri verilecektir.

Nişan – Nikâh

Taşova’nın müzmin bekârlarından Ziraat Teknisyeni Z. Yüksek Mühendisi Erdoğan AYDIN sessiz sedasız, Öğretmen Bn. Yaşar Çanak ile nikâhlanmıştır. Tebrik eder mutluluklar dileriz.

(TAŞOVA)

EVLENME

Matbaamız Makinisti Nurettin Özgencil 12-9-1971 günü Turhal’da yapılan düğün merasiminden sonra Saliha Özgencil (Ersoy) ile evlenmiştir. Genç evlileri tebrik eder. ömür boyu mutluluklar dilerim.

Ali Rıza Günaydın

Osman Kaburga Askere gidiyor

6 yıldan beri Taşova Ortaokulu ve Lisesinde Fen grubu dersleri öğretmenliği ve müdür muavinliği yapan değerli hoca Osman Kaburga askere gitmek üzere vazifeden ayrılmıştır.

Güle güle der başarılar dileriz.

SAKAT ÇOCUK Kaçırıldı mı?

İlçemizde sığırtmaçlık yapan Kadir Akgün’ün (60) sakat olan oğlu Hasan Akgün (9), bir haftadan beri kayıptır. Son olarak geçen pazar günü futbol sahasında görülen Hasan Akgün akşam evine dönmemiştir.

Sakatlığından istifade ederek dilendirilmek üzere kaçırıldığı zannedilen Hasan Akgün’ün İstanbul’da asker olan ağabeyinin yanına gitmesi de ihtimal dahilindedir.

Babası durumu Emniyet Komiserliğine bildirmiş olup, henüz bir netice alınamamıştır.

TAŞOVA KAZASI KÜÇÜK ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ LOKALİ TÜZÜĞÜ

l- Cemiyetin adı: Küçük Esnaf Ve Sanatkârlar Lokali.

2- Kurucuları: Küçük Esnaf ve Sanatkârlar Derneği İdare Kurulu Üyeleri:

Bekir Şahin, Ali Rıza Günaydın, Hüseyin Günaydın, Ali Aydın, Ömer Özdemir.

3- Lokalin Maksat ve gayesi:

a) Esnaf ve sanatkârlar bir araya gelip, sanai Ve ticari işleri görüşmek ve anlaşmak. mesleklerinin ilerlemesi için çareler aramak.

b) Lokal üyelerinin istirahatini, fikri tekâmülünü ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak gayesi ile hep bir arada samimi ve neşeli bir şekilde vakit geçirmelerini temin etmektir.

4- Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Derneğine kayıtlı bulunan bütün ticaret erbabı lokalin tabi üyesidir.

5- Ticaretle meşgul olan bütün esnaf ve tüccarlar lokale üye olabilirler, bundan başka derneklere girebilecek kanunİ yaşta olmayanlar ağır hapis veya haysiyet kırıcı bir suç yüzünden hapis cezası ile hüküm giymiş bulunan veya kızıtlı bulunanlar. Kurtuluş Savaşına, Atatürk gaye Ve İlkelerine, İnkilâplar aleyhine amaç güdenler lokalin undelerini benimsemeyenler lokale üye kayıt edilemez.

6- Talebe ve askerlİk vazifesini yapmayanlar lokale üye olamazlar.

7- Bütün memurlar arzu ettikleri taktirde lokale üye kayıt edilebilirler.

8- Lokalimizde üyelerimizin hoşça vakit geçirmelerini temin bakımından itfara varmamak partiyle tek ve çift deste kâğıt oyunları, tavla, domine, santraç, bilârdo Ve pimpon gibi eğlence oyunları oynanabilir.

9- Lokalin her türlü şikayet işleri lokal idare heyeti başkanına yapılacaktır.

10- Üye aidatı 250 kuruştur.

I l- Lokalin İdare kurulu seçimi Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Derneği seçimi ile birlikte yapılır, ayrıca lokal idare kurulu seçilmediği taktirde küçük Esnaf ve Sanatkarlar Derneğine seçilenlerden dernek kararı ile üç kişilik idare kurulu seçilir,

12- Lokalimiz Çağpar caddesinde Müstecir Ali Rıza Günaydın’a ait 15 nolu kahvehanesinde faaliyet göstermektedir.

13- Küçük Esnaf ve Sanatkârlar Derneği toplantıları bu lokalde yapılır.

14- Lokal günün her saatinde üyelerin istirahatini temin için açık bulundurulacaktır.

15- Lokalin başka bir yerde şubesi yoktur.

16- Lokal feshedildiği taktirde lokalin eşyaları Kızılay’a devredilecektir.

Küçük Esnaf ve Sanatkârlar Derneği İdare Kurulu

Amasya Mahalli Liğ’i Başladı

Amasya Mahalli Liginde yapılan ilk hafta karşılaşmaları 19-9-1971 pazar günü, başlamış Amasya Stadında yapılan maçlarda Merzifon Spor Gümüşhacıköy’ü 2-0 Merzifon Gençlik Amasya Gençlik Spor 5 – I yenmiştir.

Taşova gençlik ilk maçını 26- Eylül Pazar günü Amasya Stadında Gümüşhacıköyle yapacaktır. Bu maça sıkı bir şekilde çalışan gençlerimiz müsabakayı muhakkak galip bitirmek ve 5 takımın katılacağı ligde iyi bir derece almak için yemin ettiklerini söylemektedirler.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.