Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 01 Temmuz 1971 Perşembe Sayı:15

Taşova Gazetesi başlığı

BAŞSAĞLIĞI

30.06.1971 günü bütünlemeye kalmasından duyduğu büyük üzüntü nedeniyle kendi eliyle hayatına son veren Gülseren Keskin’in ruhuna Allah’tan mağfiret kederli ailesine ve tüm yakınlarına  başsağlığı dileriz.

(TAŞOVA GAZETESI)

Tenkitler

Bir mahalli gazetenin çevresine faydaları nelerdir, hangi yolda bulunursa zarar, hangi yolda giderse fayda temin eder. Bu konuların açıklanması her halde icap etmez. Zira bunlar açık ve seçiktir.

Şimdiye kadarki yayın hayatımızda İlçemiz aydınlarından bu yolda ne bir tenkit ne de bir tavsiye görmedik. Fakat bazı pasif direnmelerle de karşı karşıya kalmadık değil.

Bu pasif direnmeler şimdiye kadar şu şekilde tezahür etmiştir, tüm okurlara duyurulur.

1- Gazetemize abone olmak isteyen bir yüksek okul talebesi hemşerimiz 15.4.1971 tarihli ve 4 sayılı gazetemizin 1. sahifesinde “Kentimizde Polis Teşkilatı Kurulacak” başlıklı haberin sonundaki “Polis Teşkilatının bir an önce gelmesi en büyük temennimizdir” şeklinde ki arzuyu beğenmeyip, “Arkadaş,’ burjuvanın hizmetkarı bir kuruluşun gelmesini nasıl arzu edersiniz? Abone olmaktan vazgeçtim.” Demiştir.

2- İlçemizin dışında görev yapan, hem de asker olan diğer bir hemşerimiz de 12-13 sayı ve 10-17.6.971 tarihli sayılarımızdaki milliyetçi, milliyetçi olduğu kadar komünizm aleyhtarı şiirler koyduğumuz için kendisine daha gazete gönderilmemesini izhar etmiştir.

Diğer taraftan gazetemiz 1. sahifesinde yayımlanan

“DIN ve CEMİYET” yazısının lüzumsuzluğundan yarı şaka yarı ciddi yakınan hemşehrilerimiz de olmuştur. Gazetemiz Türk Milletinin her türlü düşmanları ile mücadelesinden hiç bir zaman ayrılmayacaktır. Karınca kaderince İmkânlarımız nisbetinde azmimiz budur. Aynı azimde olanların samimi tenkit ve yardımlarını bekler, yıkıcı tenkitlerden yılmayacağımızı belirtiriz.

İkmale Kaldı Diye intihar Etti

Alpaslan Ortaokulu son sınıf öğrencisi Gülseren Keskin (15) iki dersten ikmale kaldığını öğrendikten sonra evlerinin bahçesinde bir ağaca kendisini asarak intihar etmiştir.

Annesinin ifadesine göre, olay gecesi torununun ağlaması üzerine uyandığında kızının yatağında olduğunu, sabaha karşı korkulu bir rüya ile uyanıp kızın yatağında olmadığını görmüş Rüyanın tesiriyle birden yataktan fırlayan anne dışarı çıktığında kızının asılı vaziyette cesediyle karşılaşınca bağırmaya başlamıştır.

Çığlıklara uyanan ev halkı cesedi ağaçtan indirerek yatağına götürmüşlerdir.

Üzücü olay derhal savcılığa bildirilmiş. yapılan tahkikat ve otopsi neticesi vücut üzerinde herhangi bir darb, cebir ve bir asara raslanmadığı belirtilmiştir. Muayene sonucu ceset sahiplerine teslim edilmiştir.

Olay büyük bir üzüntü yaratmış ve bütün Taşova halkını mateme boğmuştur.

Silâh Yakalandı

26.6. 1971 Cumartesi günü gece Çaydibindeki düğünden dönen bir kamyonun Önünü mezarlık mevkiindeki virajda kesen polisler yaptıkları silâh araması neticesinde kamyonun altında Brownik tibi bir tabanca bulmuşlardır.

Sahipsiz Olan tabancanın polis karakoluna götürülen kamyon yolcularının alınan ifadesinde, Orhan Yüksel’e ait olduğu öğrenilmiştir.

Tabanca müsadere edilmiş ve suçlu Orhan Yüksel ilk sorgusundan sonra tevkif edilerek cezaevine gönderilmiştir.

Erbaa’da Dev-Gençliler görüldü

Erbaa’ya bağlı Karayaka Kasabası mevkiinde Erbaa Genç Ülkücüleri tarafından görülüp, Jandarma ve Polise ihbar edilen şehir eşkıyaları halen yakalanamamıştır.

İçlerinde bir de kız bulunduğu söylenen ve 10 tane oldukları belirtilen şehir eşkiyaları Jandarma ve halkın peşinde olduklarını sezince yerlerini değiştirmişlerdir.

Bir süreden beri polis Jandarma ve Genç Ülkücüler tarafından takip edilen anarşistlerin kısa zamandı yakalanmaları beklenmektedir.

«BİZLERİ YÖNETENLER»

8 TEMMUZ PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN YAYIMLIYACAĞIMIZ ZEKİ ALAN’IN RÖPORTAJI

İlçemiz yöneticileriyle yapılacak olan bu röportaj serisini mutlaka okuyunuz.

ilân

Taşova Asliye Hukuk Hakimliğinden

Taşova, Kazasının Ardıçönü Köyünün Menteşe mevkiinde kain Tarafları Hacı, Dağ, Dere ve yine dere ile çevrili 2 hektar miktarındaki gayrimenkul tarla:

Davacı Taşova’nın Ardıçönü köyündeki işbu gayrimenkul hakkında davalılar Hazine ve Ardıçönü köyü muhtarlığı aleyhine tescil davası talep olunmakla 13-5-1971 günü yarılan açık duruşmada verilen karar gereğince Yukarıda mevkii ve hudutları yazılı gayrimenkulün Medeni K. nun 639 ncu maddesi gereğince davacı Ali Önder adına tapuya tescili talep olunduğundan bu gayrimenkul üzerinde hak iddia edeceklerin ilan tarihini müteakiben 3 ay İçerisinde Taşova Asliye Hukuk Mahkemesinin 1969/299 Esas sayılı dava dosyasına müracaat etmeleri hususu ilân olunur. 25.5.1971

B.P.               Hakim 17048

ilân

Taşova Asliye Hukuk Hakimliğinden

Taşova İlçesinin Ilıca Köyü köy önü mevkiinde kain doğusu Halil Çalışkan Batısı Eyüp Güler, Kuzeyi hark ve Şose Güneyi köy yolu Ve Ömer Yalman’la çevrili 8 dönüm miktarındaki gayrimenkul tarla:

Davacı Taşova’nın Ilıca köyünden Dursun kızı Ali karısı 1932 doğumlu Emine Bulut tarafından davalılar hazine ve Ilıca Köyü muhtarlığı aleyhine açılan tescil davasının yapılan duruşması sonunda verilen karar gereğince:

Yukarıda mevkii ve hudutları yazılı gayrimenkulün medeni Kanunun 639 nçu maddesi gereğince davacı Emine Bulut adına tapuya tescili talep olunduğundan İşbu gayrimenkul üzerinde hak iddia edeceklerin İlân tarihini müteakiben 3 ay içerisinde Taşova Asliye Hukuk Mahkemesinin 1971/11 Esas sayılı dava dosyasına müracaatları ilân olunur. 25.5.1971

Hakim 17048

Uluköy Gençlik -2 Alpaslan Gençlik -1

M. Kale Uluköyden bildiriyor

Stad: Uluköy Sinan Paşa

Hakemler: M. Ali Yıldırım, yardımcılar Fazlı Özveren, Seyyar Sancı.

Goller: Şeref dak. 5

Kale dak. 85

Ahmet dak. 87

Maç Alpaslan’ın vuruşu ile başlayıp her iki tarafın denk oyunu ile devam etmiştir. Tarafların eşit oyununa rağmen Alpaslan henüz 5 inci dakikada şerefin ayağından golü kazanmıştır. Gölün tesiriyle Uluköy coşmuş fakat bu bir netice vermeyip devreyi 1-0 mağlup bitirmiştir.

ikinci devreye Uluköy daha hızlı girmiş fakat 85 inci dakikaya kadar bir netice alamamış, ancak bu dakikada Kale takınıma özlenen golü kazandırmıştır. Beraberlik Uluköy’ü kamçılamış, Al-paslan” da buna razı bir duruma soktuğu anda dakika 87. akınları iyi izleyen Ahmet takımına galibiyeti getiren gölü Alpaslan filelerine takmıştır.

Maç sonrası her iki takım dostça sahadan ayrılmıştır.

Uluköy halkı maçın verdiği memnunluk içinde oyunculara ziyafet çekmiştir.

……

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.