Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 08 Temmuz 1971 Perşembe Sayı:16

Taşova Gazetesi başlığı

YEŞİLIRMAK AKAR, TAŞOVALI BAKAR!

Faravga için bir Hesaplama

Faravga tepelerini hepiniz bilirsiniz. Karabük’ten, Dereköy’e, Uluköy eteklerine dek uzanan tepelere Fa-ravga diyoruz. Faravga’da 60 bin dönüm üzerinde arazi var. Bu arazilerin de yılda ancak 30 bin dönümü ekilir durumdadır. Bu arazilerden çiftçiler ortalama olarak dönüm başına 200 TL kazanabildiklerine göre, 30.000 x 200 — 6 milyon TL olarak Taşova kazanç sahibi olabilir.

Halbuki bu 60 bin dönümlük arazi Yeşilırmaktan sulanabilir. Büyük güçteki Motopomplarla Yeşilırmak’tan alınan su yüksek bir Seviyeye çıkarılıp, oradan bileşik kaplar esasına göre veya kanallarla sulanması yoluna gidildiğinde her sene Ve değişik mahsullerle (Meyvecilik ve sebzecilik) ziraat yapma olanağına kavuşulacağı için dönüm başına normâl olarak 1000 TL. gelir elde edilecektir.

Böylece bu arazilerden 60.000 x 1000 – 60 Milyon TL. gelir edileceğinden; bu hesaplama sonucu korkunç bir rakam olarak bizi hayrete düşürüyor.

Arzuladığımız bu tesisin 10 yıl önce kurulmuş olduğunu düşünecek olursak 10 x 60.000.000 – 600 Milyon TL. ederdi. Oysaki bu tesisin maliyeti 10 milyon TL.ni geçmemektedir. Yapılmasında her gecikilen sene, Taşovalı 55 milyon TL kaybediyor demektir.

Taşovamızın bu gün İçin 30 bin nüfusunun faydalanacağı bu teşebbüsün gerçekleştirilmesi en büyük temennimizdir.

Naci EREN T.i.p. nden istifa etti

T.İ.p. Genel idare kurulu üyesi ve Amasya eski İl başkanı ve İl Genel Meclisi üyesi Naci Eren bundan birkaç gün önce, T.i.p’nden istifa etmiştir.

Sayın Naci Eren’in istifası çevrede memnuniyet yaratmıştır.

Bundan böyle siyaset sahnesinden çekildiğini belirten Sayın Naci EREN ‘e hayatta başarılar dileriz.

Mazot Bidonu İnfilâk Etti

Geçen Pazartesi günü kaportacı Mustafa Alkan çatlaklarının kaynatılması için getirilen bir mazot bidonunu büyük bir tedbirsizlik eseri kapağım açmadan kaynatmaya başlamış; bidonun içindeki kalıntı mazot sıcaktan genleşince büyük bir ses çıkararak bidon patlamıştır.

(Bşt. S. ı. de)

Sesin fazlalığı çarşı da büyük bir heyecana yeralmış ve halk patlamanın olduğu yere koşuşmaya başlamıştır.

Bidon kapağınm yüz metre Öteye kadar fırladığı hadisede yaralanan olmamış, yalnız vaka yerinin karşısındaki bir ardiyenin camları basınç sebebiyle tamamen kırılmıştır.

TAŞIYICILAR Kooperatifi seçimi yapıldı

Taşova Taşıyıcılar Kooperatifi Genel Kurul toplantısı 27-6-1971 pazar günü yapılmış, Yönetim Kurulu üyeliklerine Yusuf Yılmaz, Yusuf Aydın. Kemal Kara. Halit Yücel. Mevlüt Kaya seçilmişlerdir.

Yeni Yönetim Kurulu kendi arasında yaptığı seçimde Başkanlığa Yusuf Yılmaz’ı Bşk. yardımcılığına Yusuf Aydın’ı, Saymanlığa Kemal Kara’yı seçmiştir.

Yeni yönetim Kurulunu tebrik eder başarılar dileriz.

Bizleri Yönetenler

Röportaj (1)

SAYIN KAYMAKAMIMIZ O. TURAN ERÇİN’LE

Zeki ALAN

(Kaymakam Beyi makam odasında – kapıyı çalıp içeri girdiğimde – bazı evrakları incelerken gördüm. Evraklardan gözlerini ayırıp tatlı bir tebessümle bana gülümseyerek “Buyrun” dedi. Bu sıcak ve mütevazı bakışlarına ben “Sayın Kaymakam Bey sizinle biyografiniz ve göreviniz nedeniyle ilçemizi ilgilendiren hususlarda röportaj yapmak istiyorum, dedim. Memnuniyetle kabul etti ve biraz sohbet yaptıktan sonra “röportaja geçebiliriz” dedi…

SORU; Kaymakam Bey hangi okulu bitirdikten sonra bu mesleğe atıldınız?

CEVAP: Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudum. Bu okuldan 1957 yılında mezun oldum.

SORU; Taşova Kaymakamlığı görevinizden önce hangi görevlerde çalıştınız?

CEVAP: Çankırı İli Maiyet Memurluğu ve bu maiyet memurluğum sırasında: Yapraklı, Kurşunlu, Eldivan ilçelerinde kaymakam vekilliği yaptım. 1961 mayısında da kaymakamlık kursunu bitirdikten sonra sırası ile Mesudiye, Gemerek, Dereli (Giresun), Yunak (Konya) ilçelerinde kaymakam olarak çalıştım. Bildiğiniz gibi Şu anda da Taşova’dayım.

SORU: Sayın Kaymakam Bey ilçemizde öncelikle ele alınması gereken en büyük sorun hangisidir?

CEVAP: İlçemizin bir çok sorunları Var. Fakat bu sorunların bence en Önemlisi İSKAN mevzuudur. Bu sorunun halledilmesindeki her gecikilen dakika Taşova için ve dolayısıyla gelecekte yurt ekonomisine daha pahalıya malolacağından yıllar sonra çözümü güç olacaktır.

Çünkü yeni inşaat ve onarımlarla yeni iskân yerlerine geçiş daha pahalıya malolacaktır. Bu külfeti gelecek nesillere bırakmak. onlara borç bırakmaktan farksızdır.

SORU: Sizce ilçemizde hangi köyler bu iskân sorununun tehdidi ile karşı karşıyadır?

CEVAP: Taşova köy ve kasabalarının yüzde seksenin iskân yerlerinin değiştirilmesi gerekir. Bu köy ve kasabalar sel, su baskını, toprak kayması gibi tehlikelerle heran karşı karşıyadır.

SORU: İskân sorununun bugünkü durumunu ve geleceğini teşhis etmiş bulunuyorsunuz. bu hususda ne gibi çalışmalarınız oldu, anlatır mısınız?

CEVAP; Samsun Bölgesi İmar ve İskan Müdürlüğüne bağlıdır. Durumu açıkça bu ilgili müdürlüğe bildirdim. Köylerle de temas halindeyim. Zaten Bölge Müdürlüğünün en çok çalışması gereken yer de Taşova’dır. Bölgenin diğer il ve ilçelerinde Taşova kadar iskan problemi yoktur.

SORU: Taşova’nm diğer sorunlarının çözümlenmesinde neler düşünüyorsunuz?

CEVAP: Taşova’da henüz arp sorunlar çözümlenememiştir. Örneğin. yol problemi gibi.

Köyişleri Bakanlığı ile yaptığımız birifing sonucu orman köy yollarının yapımına başlanmış bulunmaktadır. Orman İdaresi de bu yollardan faydalanacağı için akaryakıtını karşılamaktadır. Bu gün 20 km. lik kısmını bitirmek üzereyiz. Bu senenin inşaat mevsiminde yapabildiğimiz kısmım yapacağız, yapılması gereken diğer kısımları da gelecek inşaat mevsiminde bitireceğiz.

Söylediğim gibi Taşova, Ana sorunlarını dahi bu gün çözümleyememiş bir İlçemizdir. İlçe halkımızda kuvvetli bir ülkü birliği olursa sorunların çözümü daha kolay olacaktır.

SOR: Sayın Kaymakam bey, bu ülkü birliğinden kastınız nedir, biraz açıklar mısınız?

CEVAP: Bu gün Taşova’da toplum kalkınması için gerekli çalışmalar yetersizdir. Vatandaş herşeyi devletten beklemeyip. kendi imkânlariyla da katılarak bu sorunların çözümlenmesine gidilmelidir,

Ülkü birliği. vatandaşın şahsi menfaâtleri dışında millet ve toplum menfaatlerine uygun olarak bölgesindeki sorunların çözümü için çalışmasıdır. İlçedeki vatandaşlarımız problemlerini hemen hemen teşhis etmişlerdir. Fakat bu teşhis yeterli değildir. Bu problemlerin çözümü için herkesin elbirliğiyle davaya sarılması ve mutlu bir yarına ulaşmak için çalışması gereken husustur. Vatandaş kahve köşelerinden, boş vakit geçirmekten vazgeçip işine dönmeli çok, çok çalışmalıdır.

Taşova Gençlik 1 – VezirKöprü Spor 9

Yukardaki netice insana karamsarlık veriyor, bu bir gerçek. Fakat bu karamsarlık sadece futbol oynayan ayaklar için değil biraz da Onları idare eden kafalar için olsa gerektir. Daha doğru dürüst bir disipline sokulamamış sporcular ve vurdumduymazlığın Zirvesinde Olan idarecilerin müşterek oldukları bir başarısızlığın aynasıdır bu.

Maç disiplinsiz, antremansız, kadrosundan 3 futbolcusu olmayan Temmuz sıcağında bir günün saat 14.30 unda sahaya çıkartılan Taşova Gençliğin, isteksiz oyunuyla başlamış 10. dakikada yenilen ilk golden Sonra, peşipeşine sıralanan gollerin verdiği şaşkınlık, moral bozukluğu yerini lâubaliliğe bir futbolcuya yakışmıyacak hareketlere bırakmıştır.

Vezir Köprü Spor bu neticeye ulaşırken teknik, kondisyon ve moral bakımından çok üstün Oldukları görülmüş çalışmalarının mükâfatnı görmüşlerdir.

Taşova Gençlik bu maçta umulur ki noksanlıklarını görmüştür.

Kaleci, Santrahaf ve sağ açık öncelikle doldurulması zaruri olan yerlerdir. Sonra disiplinli bir çalışma, arkadaşlık duygularının kuvvetlendirilmesi, 2 ay sonra başlayacak Amasya liginde bizi böyle kötü necicelerden alıkoyabilir.

Belirtilmesi gereken diğer bir husus Vezir Köprü Sporluların centilmenliği ve tüm Vezir Köprülülerin misafirperverliğidir.

…..

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.