Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Tarih: 24 Haziran 1971 Perşembe Sayı:14

Taşova Gazetesi başlığı

ÇILGIDIR Köyü TAŞOVA’YA NAKLEDİLİYOR

Cılgıdır köyünün mesken arazi yapısı bakımından elverişli olmadığı ve aynı zamanda her an büyük bir sel felâketiyle karşı karşıya kalabileceği düşünülerek İmar – İskan Bakanlığı tarafından Cılgıdır köylüsünün de arzusu alındıktan sonra) Taşova Belediyesinin göstereceği bir mahale yerleştirileceği öğrenilmiştir.

Bu mesken yerlerinin Sağlık Merkezi civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Böylece Taşova Nüfusu büyük bir artış kaydedeceği gibi Cılgıdır Köylüleri de şehir olanaklarından faydalanma imkânına kavuşacaktır. Yerleşecekleri yeni yerle arazileri arasında önemli bir uzaklık Olmadığı için zirai yönden bir kayıba da uğramıyacaklardır. Temennimiz Çılgıdır köylüleri kendilerine tanınan bu imkâna olumsuz cevap vermezler.

ilçemiz Polis Teşkilâtı Tamamlanıyor

7. 6. 1971 Pazartesi günü Samsun Cad. Üzerinde , Köprübaşı mevkiindekİ eski Tarım Kredi Kooperatifi binasında faaliyete başlayan ‘Taşova Em. Komiserliği şimdilik Komiser Sayın Rasim BAYRAM ve üç polis memuru İle vazife yapmaktadır. Devriye hizmetleri Jandarma İle İşbirliği yapılarak yürütülmektedir.

Bu ayın sonuna kadar teşkilât elemanları tamamlanmış olacak, trafik İşleri İl İdare Kanununa göre yürütülecek ve Vilâyetten sık sık Trafik ekipleri gelerek kontrollar sıklaştırılacaktır.

Kazamız emniyet mensuplarına başta Komiser Rasim BAYRAM olmak üzere hoş geldiniz der, vazifelerindc başarılı olmalarını dileriz.

Alpaslan’a yazlık Sinema yapılıyor

Alpaslan Kasabasında kışlık sinemanın yanısıra bir ikinci sinema daha açılıyor. Yeni sinema yazlık olup, Taşova Yeni Sinema Sahibi Ömer Caba ve Mustafa Meşhur tarafından işletilecektir.

PTT Müdürü geldi

Geçen hafta ilçemiz PTT. Müdürlüğüne atandığını bildirdiğimiz Göynücek PTT. Müdürü Sayın Murad Güncü 25-6-1971 cuma günü göreve başlamak üzere ilçemize gelmiştir. Kendisine hoş geldin der yeni görevinde başarılar dileriz.

Yıldırım Telefon Direklerini parçaladı

Geçen hafta içinde bölgemizde yağan şiddetli dolu ve yağmurun yanısıra bazı yerlere yıldırım düşmüştür.

Zarara sebebiyet vermeyen bu yıldırımların biri veya bir kaçı Esençay ve Kızgüldürcn köyleri arasında bulunan Kocadağ mevkiinde enteresan bir durum meydana getirmiştir.

Bu mevkideki Esençay yoluna paralel uzanan telefon hattında birbirini takip eden 6. telefon direği tahminen yıldırım tesiriyle parçalanmış fincan ve fincan demirleri öteye beriye saçılmıştır. Direklerin parçalanma şekli çok acaip olup ilgi çekmektedir.

Diğer taraftan görüştüğümüz bazı Esençay’lılar aynı mevkide hemen hemen aynı yere geçen sene de aynı şekilde yıldırım düştüğünü söylemişlerdir.

Jandarmada Atanmalar

İlçemiz J. Komutanı Kd. J. Üst. Tg. Sayın Çetin Haspişiren İstanbul 10. J. Bölge K. lığı emrine atanmıştır. Üstün bir vazife şuuruna sahib; değerli bir asker olan Sayın Komutana yeni vazifesinde ve bütün vazife hayatında üstün başarılar temenni eder güle güle deriz.

Diğer taraftan uzun zamandan beri ilçemiz J. teşkilatında başarılı vazifeler görmüş, Tekke nahiyesi Karakol Komutanı J. Kd. B. Çvş. Salih Tunus, Kars – Çıldır Merkez Karakol K. lığına.

Destek Kasabası Karakol Komutanı J. Asb. Bş- Çvş. Seyran Poyraz Urfa Valiliği emrine, Uluköy Karakol Komutanı J. Uz. Çvş. Veli Özer Siirt İli Eruh ilçesi, Eren Kaya Karakol Komutanlığına atanmıştır.

İlçemiz emniyet ve asayişinde üstün hizmetleri geçen Sayın Komutanlara teşekkür eder yeni vazifelerinde de başarılar dileriz.

Enteresan bir seçim

Amasya ve Civarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu seçimleri 17-6-1971 günü Amasya’da yapılmış ortaya enteresan bir durum çıkmıştır.

Oy kullanma durumunda olan 1983 seçmenin iştirakiyle yapılan seçimin tasnifinden sonra taraflardan birisine 1800 küsür, diğer tarafa ise 5000 (Beş bin) küsür oy çıktığı görülmüştür.

Kongre geçici divanı Yönetim Kurulu seçimin usulsüz olduğunu tutanağa geçmiştir. Ayrıca seçime itiraz da edilmiştir.

(BİZLERİ YÖNETENLER)

1. Temmuzdan itibaren yayımlayacağımız ZEKİ ALAN’ın röportajı

İlçemiz yöneticileriyle yapılacak Olan bu röportaj serisini mutlaka okuyunuz!

ALMANYA’DAN MEKTUP VAR

Geçen hafta içinde Almanya’dan bir mektup aldık. Geri kalmış bir milletin mensubu olduğundan içlenen hemşerimiz şöyle diyor.

“28 yıllık mazisi bulunan ilçemizi bir matbaa ve yayın organına kavuşturan Ali Rıza Günaydın ve Şükrü Soyal’a teşekkürlerimi sunarken, ilçemize hizmette bulunurken, hiç bir şahsın ve siyasetin etkisi altında kalmayacaklarına yürekten inanıyorum. Kamu oyuna sesini duyurabilmek, idareci kadroya, halka hizmette tenkitleriyle yardımcı olmak memleket için büyük bir vazifedir.

1967 – 68 yıllarında ilçemizde intişar eden Yeni TAŞOVA gazetesinin bir ara Taşova temsilciliğini yaptım. Şunu üzülerek kaybetmek isterim ki: bazı idareciler beni sopayla tehdit edip dükkânımın camlarını kıracaklarını bildiren tehdid mektupları göndermişlerdi.

Memleketimin içinde kendilerini kendi gözüyle gören o kızılların istedikleri gibi bir devrim yaratacağız fikriyle o güzelim TÜRKİYE’mizi bugünki durumuna getirmişlerdir. Yalnız buna imkân verilmeyip Vatanımı koruyan Mehmetcik’in ayakları altında kalmışlardır.

Bizler 5000 Km. uzaklarda çalışırken radyo, televizyon ve gazetelerde okuyup dinlerken Almanların yanında utanıyoruz.

Almanya’da bugün bir Opel, Mersedes v.s. fabrikaları günde 1300 oto imâl edip, 1500-2000 metre yer altından çıkarttığı madenleriyle dünya piyasasına hakim oluyor. Bizim ise yer yüzündeki değerlerimiz heba olup gidiyor.

Size sesleniyorum Sayın idareciler, din kardeşler! Bu gidiş nereye? Bizim halimiz ne olacak?

Almanya’nın kahrını daha ne kadar çekeceğiz? Ömrümüzün en verimli çağları yaban ellerinde vatan hasreti, kardeş hasreti, aile hasretiyle mi bitecek?

Vatandaşım! kalk artık o kahve Köşelerinden, kumar masalarından. şerefe verilen kokteyllerden, Akşamları evine işinden yorgun dön ki; akliselimini dünyanı ve aile yaşantını bilesin.

Sanma ki; Alman Marki yoldan toplanıyor. Buraya gelmeye öyle fazla heves etme. TÜRKİYEMDE çalışma imkânım olsaydı da keşke orada olaydım.

Hepinize saygılar, sevgiler sunarım aziz kardeşlerim.

Veysel ALBAYRAK

465 Gelsenkirchen

Bochumerr Str. 73

ALMANYA

Sanıklar Beraet etti

Hacıbey köyünde 6 ay kadar Önce Öğretmen Ahmet Yaylacı’nın evine yapılan silâhlı tecavüzün müsnet suçlusu olarak yargılanan Durmuş Ali Şen ve Ali Rıza Konyar yapılan son mahkemeleri sonucunda beraet etmişlerdir.

….

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.