Amasya İtimat

SOKAK KÖPEKLERİ MESELESİ

Sitemizde yayınlanan CADDE ve SOKAKLARDA KÖPEKLER DEHŞET SAÇIYOR. başlıklı haberimiz yoğun ilgi gördü.

İlçemizdeki bu sorunu haberleştirmemizden dolayı olumlu ve olumsuz birçok tepki aldık. Gazetemizin instagram hesabında bu haber için 450’ye yakın yorum yapıldı. Bu yorumları incelediğimizde ilçemizle hiçbir şekilde alakası olmayan kişilerin organize olarak bu haberi yapmamızdan dolayı bizleri eleştirdiğini gördük. Eleştiriden öte, tehdit, küfür, hakaret içeren birçok yorum var. Öncelikle bu ilçede yaşamayan insanların bu konuda yorum yapmalarına hakkı olup olmadığını siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Biz gazete olarak geçmişte sokak hayvanlarının korunması ve beslenmesiyle ilgili birçok habere imza attık. Barınak işinin çözülmesi ve bu hayvanların daha iyi şartlarda yaşamlarına devam edebilmesi için yayınladığımız çokça haber bulunuyor. Bu haberlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1) SOKAK CANLARI İÇİN ÇAĞRI…

2) BİZ İNSAN MIYIZ? YARALI KÖPEĞE YİNE SONAY GÜRER SAHİP ÇIKTI

3) Hayvan Barınağındaki görüntüler tepkilere neden oldu

4) Gelişmeler güzel: SAHİPLENİLDİLER…

5) TAŞOVA’NIN AYIBI: SOKAK KÖPEKLERİ…

Bu haberlerin dışında bu konuya duyarlı olduğumuzu gösteren çok sayıda haber yaptık. Sitemizin arama kısmına “köpek” yazdığınızda yaptığımız tüm haberleri bulabilirsiniz.

Ülke gündemini takip edenlerin, son zamanlarda, sokak köpeklerinden dolayı ölüme varana kadar çeşitli olayların yaşandığını haberlerden öğrenmişlerdir. Bu konuda ülke gündemine 2022 yılı içinde yansıyan haberlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bunların dışında benzer vakaların yaşandığına dair onlarca haber bulunuyor. Üstelik bu haberler eski değil. Tümü bu yıl içinde yaşandı. Yani iki buçuk aylık zaman diliminde olan şeyler.

Sokak köpeklerinin yarattığı sorunlar tam olarak ulusal bir mesele haline geldi. Bu konunun sadece yerel yönetimlere bırakılarak çözülmesi mümkün gözükmüyor. Çözüm için başta devletin ciddi bir adım atması gerekmektedir. Sadece hayvan barınağı yapmış olmak için yapılan işlevsiz ve sağlıksız tesisler kesinlikle bir çözüm değildir. Hayvan barınaklarında yaşanan üzücü olayları da biliyoruz. Hayvanların iyi şartlarda yaşamayacağı barınaklar ve tesislerin kurulması bir çözüm değil. Ülkemizde bu konuda gerçekten iyi çözüm üreten belediyeler var. Bireysel çabalarla köpeklere daha iyi bir yaşam sunmak isteyen kişilerin de yaptığı barınak ve tesisler var. Dünyada bu işi çok titiz bir şekilde yürüten, hayvanların barınmasına ve bakımına çok özen gösterip, güzel çözüm üreten ülkeler bulunuyor.

Vicdan sahibi insanlar olarak hayvanlara iyi davranılmasını, onların da sağlıklı ve iyi şartlarda yaşamasını istiyoruz.

İlçe merkezimizde özellikle çocukların ve kadınların köpeklerden korktuğu için yolunu değiştirdiği, temel ihtiyaçlarını bile gidermelerine engel olan durumların ortaya çıktığı bugünlerde, biz bu konunun bir an önce çözülmesi için haber yaptık. Kendilerini hayvansever olarak gören ve köpeklerden korkmayanların başkalarının yaşadığı bu korkulara duyarsız kaldıkları için empatiye davet ediyoruz.

Sizler köpeklerden korkmuyor olabilirsiniz. Bunu aşmış olabilirsiniz. Lakin özellikle çocuklarımız sokakta başıboş gezen köpeklerden korkuyorlar. İlçemizde nadir olarak da bu hayvanların saldırısına uğruyorlar. Bazı hayvanların saldırı niyeti olmasa bile insanları tedirgin eden davranışları olabiliyor. Çocukların, kadınların veya erkeklerin ilçe sokaklarımızda köpeklerin saldırısına uğrama ihtimalini düşünerek gezmesi gerçekten huzursuz edici bir durum. Konuyu farklı bir pencereden bakmak adına daha da anlaşılır hale getirmek için örnek vermek isteriz: Bir insanımızın dışarıya çıkmak istediğinde; “Acaba birilerinin saldırısına uğrar mıyım?” “Şurada şu kişiler var. Belki bana saldırabilirler. En iyisi yolumu değiştireyim.” “Bir yere gideceğim ama orada acaba beni tedirgin eden birileriyle karşılaşır mıyım?” gibi düşüncelerle yaşadığı bir yerleşim yerinde insanların huzurla yaşadığını söyleyebilir miyiz?

Bu sorunun cevabını sizlere bırakıyoruz.

Çünkü bugün Taşova’da ve farklı yerleşim yerlerinde bu düşünceleri yaşayan ciddi bir kitlenin olduğunu biliyoruz.

Bugün ülkemiz için çözüm üretmekle yükümlü olan hükümetin ve siyasi partilerin, dünyaya örnek olacak bir hayvanları koruma ve iyi şekilde yaşamlarına devam ettirebilmelerine olanak sağlayacak çözümler üretmelerini bekliyoruz.

Bizler ülke ve toplum olarak tarihte her zaman hayvanları el üstünde tutmuş bir milletiz. Tarihteki örneklere bakabilirsiniz. Birçok konuda referans alınan Avrupa’nın, geçmişte toplumumuzun hayvanlara verdiği değeri şaşkınlıkla anlattığı belgeler var.

Son bir öneri olarak, bugün belki dünyaya örnek olacak şekilde hayvan haklarını koruyan, onların barınmalarını, bakımlarını takip edenleri denetleyen, neden bir devlet kuruluşu olmasın? Hatta bunu daha da ileri götürerek böyle bir bakanlığın bile kurulabileceğini düşünüyoruz.

“21. yüzyıla inşallah Türkiye ve Türk milleti damgasını vuracaktır.” beyanında bulunan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı bu konuyu ciddi manada ele almaya davet ediyoruz.

Ayrıca ilçemizde bu sorunun çözülmesi için başta belediyeyi sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Son sözümüz: “Yaradılanı severiz. Yaradandan ötürü..”

TAŞOVA GAZETESİ

Yorum Ekle