Amasya İtimat

BİZ İNSAN MIYIZ? YARALI KÖPEĞE YİNE SONAY GÜRER SAHİP ÇIKTI

Taşova Kavaloğlu köyünde keserle dövülerek ölümün eşiğindeki köpeğe her zaman olduğu gibi Amasya Hayvanseverler Topluluğu üyesi Sonay Gürer sahip çıktı.

5 gündür hiçbir şey yiyip içemeyen köpeğin tedavisi için veterinerler köye gidemeyiz demişler.  gidemeyiz demişler. Bunu haber alan Sonay Gürer, köye taksi ile giderek, sonrasında Ankara’ya taksi ile ağır yaralı köpeği Pet otele aldırdı. Akça adını verdiği bu köpek şimdi emin ellerde. Ancak diğer sokak hayvanlarımızın hala güvenli bir barınakları yok.

Geçtiğimiz ay modern bir hale  getirilen ilçemiz Kesim evinin ihalesi yapıldı. İhale süreci bitirilip yer teslimi sonrası Belediye sokak hayvanlarımız için bir barınak yapacak ançak bu tür yaralı hayvanların bakımı için araç nakli ve belediye bünyesinde kadrolu bir veteriner hekimini görevlendirmesi gerekir.

BİR ANEKDOT

İstanbul PERPA İş Merkezinde bir cuma vaazında dinlemiştim insan ile köpeğin arasındaki farkı: Hocaefendi çok güzel ifade etmişti. “İnsana kırk yıl iyilik yap, bir kez işine yarama senden kötüsü olmaz. Ama bir köpeğe bir kez iyilik yap, ona yemek versen senin en sadık dostun olur.

Yine yerelde gerçekleşmiş bir olayı nakledeyim. Yaşı ellinin üzerinde olanlar bilir. Eski Önder lokantası (şimdilerde Lezzet lokantası) bitişiğindeki  küçük iş yerinde berberlik yapan merhum Hamdi Yağmuroğlu amcamız vardı.Yanılmıyorsam Ringo isimli cins ve çok akıllı bir köpeği vardı.Zamanla Hamdi amca hastalanır, ringo sahibinin o halinde evin içine, sahibinin yanına girmek ister. Eşi müsaade eder. Ringo sahibinin yatağının altında kalır. Hamdi amca vefat eder. Sahibinin tabutunun arkasında mezarlığa kadar gelir. Toprağa verildikten sonra bir daha Ringoyu Taşova’da gören olmaz.

Rabbim Sonay gibi duyarlı insanların sayısını artırsın. Bu vesile ile Hamdi amcaya rahmet olsun diyoruz.

Yorum Ekle