İLÇEMİZDEKİ ARICILAR DERNEKLEŞİYOR

Arıcılar Birliğine kayıtlı 38 arıcının bulunduğu ancak 400’e yakın arıcının üretim yaptığı ilçemizde arıcılar “Taşova Yerli Anadolu Irkı Bal Arısı Koruma ve Bal Üreticileri Derneği “adı altında dernek kurma çalışmalarını başlattı.

Konu ile ilgili 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Saray kafede bir toplantı yapıldı. Saat 19.30’da başlayan toplantıya; Yusuf Yücel, Hacı Kanbolat, Niyazi Özkan, Seçkin Bıyık, İhsan Köksal, Yusuf Ergen, Muhammet Özdemir, Faruk Korkmaz, Efraim Gürel, Kasım Yücel, Güven Can Gürel, Selahattin Yeşil, Ramazan Atmaca katıldılar.

Toplantıda arıcıların sorunları dile getirilerek çözüm yolları arandı.

Derneğin geçici yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan: Yusuf Yücel, Başkan yardımcısı: Kadir Yılmaz, Sekreter: Niyazi Özkan, Asıl üyeler: Efraim Gürel, Hacı Kanbolat, Muhammet Özdemir ve İhsan Köksal.

Geçici dernek yönetimi yaptığı açıklamada. “Çeşitli arı tür ve ırklarının ülkeler ekonomisi üzerine önemli roller oynadığını düşünmekte ve bu olanağının kullanılmasına yönelik planlar yapılmaktadır. 20. yüzyılın ortalarında tarım alanlarında gerçekleşen endüstrileşmeye paralel olarak çeşitli tür ve ırklar lehine yapılan seleksiyon çalışmalarının artması sonucu pek çok arı tür ve ırkı yok olma tehdidi altında bulunmaktadır. Bir çok dünya ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yüksek bal üretimi için lokal adaptasyon göz ardı edildi. Özellikle hızla gelişen göçler arıcılık lokal alt türlerinin yok olma sürecine de etkili bir diğer faktör olurken, ticari ana arı yetiştiriciliğinin de yaygınlaşması sonucu hem lokal alt türler hemde genetik çeşitlilik hızla yok olma sürecine girdi. Bu bakımdan ilçemizde Anadolu ırkı arı bakımından 400 aile üretim yapmakla beraberin yerli Anadolu ırkı arının devamını sağlamaktadır. Bu dernekleşme ile yerli Anadolu arı ırkının ıslah ve gen haritasının çıkarılarak yerli ve milli olan arı ırkımızı koruma altına almayı hedefletmekteyiz.” görüşüne yer verildi.

Yorum Ekle