Amasya İtimat

KÖYLERDE SULAMA KANALLARI TEMİZLENİYOR…

Haber: Ahmet Şimşek

İlçemiz köylerinde bahar mevsimi gelince kanalların ot, yaprak toprak dolması nedeniyle, kapanan kanalları köylüler bir araya gelerek temizleme işi yaptılar.

 

Köylerdeki kanalların altında tarlası, bahçesi olanlar, bir araya gelip, bölüm bölüm paylaşarak yer taksimi yapılıyor. Temizleye, temizleye ilerleyip, bentlere kadar günün sonunda ulaşılıyor.

Kanal temizleme işi yapılırken köylüler bir araya gelip sohbet ediyor, hal hatır sorup, yardımlaşma, kaynaşma oluyor. Bu kanal temizleme geleneği, halk arasında hark işleme veya eyleme denilmektedir. Bahar gelse de bu güzel gelenekleri sürdürebilmek için herkeste ayrı bir heves oluyor. Hark öğle yemek saatinde evden getirdikleri yemekleri bazen gurup gurup, bazen de hep bir arada yere otların üstüne serip etrafına dizilerek Doğal piknik yapılıyor.

Yaz gelip de sıcakların bastırmaları ve suların azalmasıyla bendlerden sular bağlanıp ürünlerini sulamaya başlıyorlar. Bizde bu güzel geleneği sürdüren, eline kazmayı küreği alıp, el birliği ile bu ortak çalışmayı gerçekleştiren Başta köy muhtarı öncülüğünde tüm köylülerimize çok teşekkürler.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2023

Yorum Ekle