İlçemizin Kurucu İradesindeki Mihenk Taşı: SAADETTİN CANİK

Taşovamız daha kurulmadan önce Karsavul köyü, Tokat-Erbaa ilçesine bağlı bir köy. Saadettin Canik 1879 yılında bu köyde dünyaya geliyor. Rüşdiye mektebinden mezun oluyor.

1928 yılında Tokat Valiliği’nin Erbaa Kaymakamlığı’na verdiği emir yazısı doğrultusunda Saadettin Canik  Erbaa ilçesi Mıntıka Kumandanı olarak görevlendirilir. 1932 yılına kadar bu görevi deruhte eden Canik, aynı yıl Tokat Vilayeti (O zamanki adı ile ) İl Encümen azalığına getirilir. Dört yıl görev yaptıktan sonra 1936 yılında ikinci kez İl Encümen azası olarak görev yapar. İlçemizin Tokat’a bağlı  ilçe olmasında büyük emek sarfeden Saadettin Canik, 1946 yılında 67 yaşında vefat etmiştir.

Ticareten nasip olduğu gibi, elbette siyaseten nasip de var. Saadettin Canik seçimsiz olarak il encümen azalığı yaparken, 3 torunu da girdiği seçimlerde maalesef seçilemediler.

Torunlarından ilçemizde yıllardır avukatlık yapan Hakkı Denizli’nin siyasi hayatı bunun en çarpıcı örneği. 1 Kasım 1987 Pazar günü yapılan milletvekilliği genel seçimlerinde ilimiz dört milletvekili çıkarıyor. Avukat Hakkı Denizli, Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den 3. sırada milletvekili adayı olur. 2 Anavatan Partisi 2 SHP’nin milletvekilliklerini bölüştüğü bu seçimde Denizli 3. sırada olduğu için vekil seçilemez. 20 Ekim 1991’de yapılan milletvekilliği erken genel seçimlerinde Hakkı Denizli SHP’den yine milletvekili adayı olur. Ancak bu defa da sıralamaya giremez. Çok partili demokratik sistemde Amasya’da bu seçimde bir ilk yaşanır ve üç milletvekilinin tamamını SHP alır. Denizli’nin siyasette son adaylık denemesi 2009 yılında yapılan mahalli idareler genel seçimlerindeki bağımsız il genel meclisi adaylığıyla kazanamadığı bu seçimle siyasi hayatını sona erdirir.

Bir diğer torunu Düzce, Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Kartal Sağlık Grup Başkanlığı yapan Dr. Bekir Necati Şimşek 1999 mahalli idareler genel seçimlerinde ilçemizden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı, 1991 yılında gerçekleşen ara seçimde Refah Partisi’nden  Amasya Belediye Başkan Adayı olur, fakat seçilemez. Şimşek’in siyasi hayatında milletvekili aday adaylığı dönemi olsa da milletvekili seçilemez.

Bir diğer torunu Medya Tv ve Radyo A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turan Canik ise 2009 yılında AK Parti’den İstanbul Kadıköy ilçesi il genel meclisi adayı olarak girdiği seçimde kazanamaz.

BİR ANEKTOD

Şahin Çakmak anlatıyor:

Sanırım 1992 yılı. Taşova Tekel İşletme Müdürlüğünde ustabaşı olarak çalışıyorum. Aynı zamanda TEK GIDA-İŞ Sendikası Tokat yönetim kurulu üyesiydim. Sendika toplantısı için Tokat’tayım. Toplantı sonrası Ali Paşa Cami yanındaki parkta yemek yemeye giderken parkta oturan çınara yaslanmış, bastonunu da çınara dayamış yaşlı bir amcaya selam verdim. “Aleyküm selam” dedikten sonra bana “Delikanlı” diye seslendi ve nereli olduğumu sordu. Ben de önce “Amasyalıyım” dedim. Hangi ilçesinden olduğumu sorunca “Taşovalıyım” dedim. Bu defa köyümü sordu. “Karsavul” köyündenim dedim. Karsavul sözünü duyunca bastonuna dayanarak ayağa kalktı. “Sadettin Efendiyi tanıyor musun?” diye sordu. Ben de “Sadettin Canik’le amcazadeyiz. Ben doğmadan bir yıl önce vefat etmiş.” deyince Çocuklarını sordu. O zaman hayattaydılar, iyi olduklarını söyledim. Kendisinin Tokat Valiliğinde uzun yıllar Tahrirat Katipliği yaptığını ve bana dedi ki Sadettin Efendi’yi Vali dış kapıda karşılar ve giderken de dış kapıya kadar uğurlardı. O gün o amcanın anlattıklarından Sadettin amcamızın Rüşdiye mezunu olduğunu öğrendim. Her ikisine de Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

hakki-denizli

bekir necati şimşek

 

 

 

 

 

 

turan_canik-foto

s-canik-cercevre

Yorum Ekle