İlçemizin bilinmeyen Tarihi: Taşova’nın unutulan ilk üç Kaymakamı

 

Umut Pelitli

1944 yılında 4 Ağustos 1944 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Tokat’a bağlı bir ilçe olarak kurulan Taşovamızın ilk kaymakamı olarak Celal Gürmen Taşova Tarihi sahnesinde yer alıyor. Gürmen, 29 Aralık 1944 tarihinde göreve başlıyor. Görev yazısı Resmi Gazetenin 02.01.1945 tarihinde yayınlanıyor. İlk Kaymakamımız Gürmen  23.10.1946’ya kadar görev yapıyor.

Taşova Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinde http://www.tasova.gov.tr/tasova_kaymakamligi_onceki_donem_kaymakamlari.php ne yazık ki, 1944-1949 yılları arası görev yapan üç kaymakamımızın bilgileri mevcut değil. Bu eksikliği tamamlamak adına yaptığım araştırmalarda ilk kaymakamımızın Celal Gürmen olduğunu görüyoruz.

İkinci kaymakamımız olarak Ragıp Gerçeker ise 1947- 1948 yılları arası ilçemizde Kaymakam Vekilliği yapmış olup babası Mustafa Fehmi Gerçeker, TBMM’nin kuruluşunda Umur-ı Şer’iye ve Evkaf Bakanı olarak görev yapmıştır.

İlçemizin 3. kaymakamı Dr. Nafi Tamer 1948 yılında ilçemizde göreve başlamış ve 20.07.1949 tarihli Resmi Gazete’deki karar ile ilçemizdeki görevini Tevfik Kurma’ya devretmiştir.

1949’da ilçemiz Kaymakamlığına atanan ve 26.05.1950’ye kadar görev yapan Tevfik Kurma, inişli-çıkışlı bürokratik hayatı ile ilginç bir kişiliğe sahip. Tevfik Kurma , Eskişehir Vali Yardımcılığı, Bolu ve Tokat Vali Vekilliği, Taşova, Akçakoca,  Kalecik, Polatlı, Pasinler, Mudurnu, Düzce, Zile ve Kırkağaç ilçesinde Kaymakamlık yapmıştır. Süslü Tevfik lakabı ile anılan Kurma, Zile Kaymakamı iken 17 Ekim 1958’de meydana gelen tarihe Zile olayları olarak geçen hadisede dönemin CHP Genel Başkanı  İsmet İnönü’yü ilçeye sokmayarak tarihe geçmiştir. Daha sonra CHP yönetimindeki İstanbul Belediyesinde 2 yıl gece şoförlüğüne tenzil-i rütbe ile indirilmiş ve emekli olana kadar da İstanbul Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yapmıştır. Tevfik Kurma’nın ilginçliklerle dolu hayatını bir başka dosyada sizlerle paylaşacağız.

celal-gurmen-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ragip-gerceker-foto

Ragıp Gerçeker : 1918 Bursa, Karacabey doğumludur. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesinden 1944 yılında mezun olur.

Keskin, Erbaa, Taşova ve Merzifon ilçelerinde sırası ile kaymakam vekilliği yaptıktan sonra Sütçüler ve Palu’da kaymakamlık yapar. Samsun Emniyet Müdürlüğü,İzmir Polis Okulu Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Tetkik Kuruluğu üyeliği ve Adıyaman, Bolu,Tekirdağ valilikleri görevini yürütür. 1982 yılında Merkez Valiliği görevini yürütürken emekli olur ve 29 Şubat 2000 tarihinde vefat eder.

 

dr-nafi-tamer-fotoDr. Nafi Tamer : 1911 yılında Antakya’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Hatay’da tamamladı. 1932 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.Memuriyet hayatına 1939 yılında Samsun’da maiyet memuru olarak başladı.1942 senesinde Kaymakamlık Kursunu tamamlamasının ardından Nevşehir kaymakamlığına atandı.Genç ve Fethiye kaymakamlıklarında bulunduktan sonra 1947 yılında staj ve doktora için Kanada’ya gitti Burada Mont Royal üniversitesinde doktorasını verdikten sonra yurda döndü.Taşova, Erciş ve Çorlu kaymakamlıklarının ardından Mülkiye Müfettişliğine atandı. İstanbul Vali Yardımcılığı ve Tekirdağ, Nevşehir ,Zonguldak  ve Giresun Valiliği görevlerinde bulundu. 1974 yılında vefat etti.

Yorum Ekle