İLÇEMİZDE 48 YIL ÖNCE BU HAFTA…

Taşova Gazetesi Tarih: 14 Ekim 1971 Perşembe Sayı:30

İlçemizde okuma yazma oranı yüzde 50

1970 Genel Nüfus sayımına göre ilçemiz ve köylerinde 55.350 nüfus bulunmakta, bu nüfusun 27.154’ünü erkekler 28.205’ini kadınlar teşkil etmektedir.

Okur yazar sayısı 21.255 olup okur yazar olmayanlar ise 21.673 kişidir. 0—6 yaş arasında olan çocukların sayısı ise 12,430’dur.

Bu duruma göre ilçemizde okuma yazma Oranı % 50’dir.

Diğer taraftan ilçe merkezinde okur yazar nispeti % 65 olmasına rağmen bu nispet Tekke Kasabası: % 66. Kırkharman: % 71 Yolaçan’da % 72. Kızgüldüren: %61, Hacıbey’de % 64, Dereköy’de % 64, Alparslan’da % 61’dir.

Okuma yazma oranının en düşük olduğu köylerimiz: Altınlı (Teneke) % 3, Karlık % 16, Türkmendamı % 16, Kavaloluğu % 15, Alçakbel % 17, Şeyhli % 22’dir.

Taşıyıcılar Kooperatifi yol yaptı

S. S. Taşova Taşıyıcılar Kooperatifi, Pancar Kantarıyla Köprü arasında bulunan odun deposu yanındaki rampa yolun sonundaki virajı düzelttirmiş, her sene kantara pancar götürmekte olan traktör şoförlerini korkulu rüyalarından kurtarmıştır.

Virajın altından yararak aradaki sel derelerini doldurup, yolu düz bir şekilde 200 metre ötede esas yola bağlayan Kooperatif yetkililerini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

YUNUS EMRE TEMSİLİ BAŞARILI OLDU

4 Ekim 1971 Pazartesi gecesi İlçemiz yazlık sinemasında Taşova Din görevlileri yararına İstanbul İBRET sahnesi Tiyatrosunun oynadığı YUNUS EMRE temsili şimdiye kadar Taşova’da görülmemiş bir seyirci önünde oynanmış ve büyük ilgi uyandırmıştır.

Tiyatronun baş oyuncusu Abdullah Kars’ın hakikaten çok başarılı olduğu temsilde YUNUS’- tasavvuf anlayışı dile getirilmiş perde aralarında okunan ilâhiler ilgi ile dinlenmiştir.

Temsil sonu Abdullah Kars, seyircilere hitaben yaptığı veda konuşmasında ideal tiyatro seyirciliği bakımından Taşova’nın Türkiye’de şimdiye kadar oynadıkları yerlere nazaran çok üstün olduğunu belirtmiş ve teşekkür etmiştir.

Düğünde kaza ile bir genç öldü

2 Ekim 1971 cumartesi günü akşamı Esençay’dan Tatlıpınar köyüne düğüne giden Nazım Çevik (23), tutukluk yapan tabancasını kurcalarken namlu ağzında bulunan merminin patlaması ile Süleyman Erkoç (17) isimli bir gencin ölümüne sebep olmuştur.

Jandarma olaya el koymuş, Nazım Çevik tutuklanmıştır.

Trafik kazası

İlçemiz Atom Minübüsleri sahiplerinden İbrahim Altunay ve Mevlût  Armağan’ın (Güzeldayı) yeni almış oldukları ve Erek Seyahat Şirketinde çalışan Magirus otobüs Salı günü saat 21.00 sularında İstanbul’dan dönüşte Gebze yakınlarında bir kamyona arkadan çarpmıştır. Ön sıralarda oturan bir kişinin bacağı kırılmış ölen olmamıştır.

1970’li yılların başında Taşova Hükümet Konağı bahçesi duvarının önünde çekilen  bir  fotoğraf.   Hepsi Rahmeti Rahman’a kavuşmuş.  Emekli Öğretmen: İbrahim Turan, Emekli Nüfus memuru: Necdet İyiöz, Öğretmen: Fahrettin Aydın, Emekli Halk Eğitim Merkezi Müdürü: Osman Akkaya. (Öğretmen Fahrettin Aydın Arşivi)

Yorum Ekle