No-Frost Buzdolabı Özellikleri Nelerdir?

Yeni buzdolabı alacağınız zaman karşınıza, tek kapılı, çift kapılı, evap, derin dondurucu ve tabii ki nofrost gibi kavramlar çıkar. Çoğu zamanda aralarında önemli fiyat farkları oluşturan bu kavramların ne anlama geldiği veya ne gibi avantajlarının olduğunuz anlamanız zorlu olabilir. Çünkü genel olarak beyaz eşya piyasasında hem genel doğru bilinen yanlışlar hem de hiç bilgi sahibi olmadan yürütülen fikirler, fazlasıyla karmaşaya yol açıyor. Bunun sonucunda da tam olarak ihtiyacınıza yanıt verecek buzdolabı modelinin hangisi olduğunu ya da hangi özellikleri barındırdığınız belirleyebilmeniz mümkün olmuyor. Arçelik Servisi uzmanlarımız son yıllarda çok yoğun ilgi gören no-frost buzdolabı modellerinin kimi noktada avantajlı kimi noktada dezavantajlı olduğunu belirtiyor.

No Frost ve Normal Buzdolabı Farklılıkları

No frost buzdolaplarında çalışma prensibi temel olarak diğer “statik” buzdolabı modellerinden farklılık teşkil eder. Standart buzdolabı modellerinin “dondurucu” haznesi kapı açılmaları halinde içeriye giriş yapan nem ve aynı zamanda da içerisine koyulan gıdaların nemiyle dondurucu haznesinde buzlanma yaşanmasına neden olur. Bu yüzden bu karın belirli periyotlarda eritilmesi gerekir ki bunun içinde buzdolabının durdurulması, buzun temizlenmesi ve soğukluk seviyesinin korunması gibi işlemlere ihtiyaç bulunur. Sultanbeyli Arçelik Servisi uzmanları arıza olasılığını düşürmek için bu işlemlerin periyodik olarak yapılmasını tavsiye ediyor.

No frost buzdolabı modellerinde ise bu durum tümüyle farklı bir şekilde işler. No frost buzdolaplarında fanın yardımıyla kuru ve soğuk hava soğutucu ve dondurucu haznelerine farklı noktalardan “homojen” şekilde üfleme gerçekleştirilir. Özellikle de buzdolabında bulunan rafların arasına dahi soğuk havanın eşit biçimde dağıtılabilmesi ve dolayısıyla da tüm gıdaların eşit şekilde havayı alabilmesi sağlanabiliyor. Bununla birlikte normal buzdolaplarından farklı olarak no frost buzdolabı modellerinde nem ve buz oluşumu söz konusu olmaz. Ancak Göztepe  Arçelik Servisi uzmanlarımız normal buzdolabı kullanırken, no frost buzdolabına geçiş yapacağınız zaman normal kullandığınız buzdolabının hacminden daha büyük hacimli bir model almanızı tavsiye ediyor. Çünkü no frost buzdolaplarında verimli soğutma için ürünler arasında bile aralık bırakmanızı gerektiriyor ki bu da fazla alana/hacme ihtiyaç olmasına yol açıyor.

Yorum Ekle