Emekli Öğretmen Köyünde Kurbağa Çiftliği Kurdu

Taşova İlçemizin  Andıran köyünde  yaşayan Emekli öğretmen Nurettin Koçak 1 yıl önce 6 dönümlük arazi üzerine kurduğu enstansif kurbağa üretim tesisinde 30 ton  yeşil su kurbağası  üretecek.

Koçak; okuduğu bir makaleden esinlenerek bu iş ile ilgili 4 yıl gibi bir süre araştırma yaptığını belirterek ülkenin değişik illerinde  bu örnekleri incelediğini, diğer örneklerden  olarak ilk doğal üreme alanına sahip çiftliği kurduğunu dile getirdi. Kurbağa üreticiliği ile ilgili yazılı ve görsel  bir kaynağın olmadığını bu nedenle bilgi toplamada çok zorluk çektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı ve denetimli  yetki belgesini alan Koçak, 6 bin metre kare alan içerisinde 30 ton /yıl kapasiteli  içerisinde  5 çeşit üreme havuzu bulunduğu tesisi kurmayı başardı. İşletmeci Nurettin Koçak, doğal üreme havuzlarının başında  havuzların  özelliklerini açıklarken, önümüzdeki yıllarda çiftliğin kapasitesini artırıp hedefinin işleme tesisi kurarak, yurt dışına direkt ihracat olduğunu  belirtti.

İşletmeci Nurettin Koçak; “Bu işe nereden merak sardığımı soranlara  4-5 yıl önce okuduğum  makale ile bu işi yapmaya karar verdim ve bunun araştırmasına başladım. 4 senelik bilgi birikimim var bu konuda. Birçok araştırma yaptım. Ama bu araştırmalarımda gördüm ki birçoğu bu konuda bilgisiz ve yetersizdi. Yaptıkları ve uyguladıkları çiftliklerle bu hayvanın üreyemeyeceğini düşündüğüm için bu projeyi ben hazırladım. Bu konuda basılı ve görsel hiçbir kaynağa rastlayamadım. Balıkçılık ve büyükbaş hayvancılıkla ilgili birçok kaynak var ama böyle yeni tür ile ilgili kaynak yok. Balıkçıl ve yırtıcı kuşlara karşı ne gibi önlem alınacağını kendi imkanlarımızla  bulduk. 4 dönümlük yerin üzerini balıkçı misinası ile ördük. 27 ton kapasitemiz var. 500.000 kurbağa ürettiğimizde hedefimize ulaşıyoruz. Kurbağalar elle toplanarak torbalar ve kasalar halinde  canlı olarak işleme merkezine ulaştırıyoruz. 6 bin metrekare kendi arazimizde bu tesisi kurduk, üretime başladık. Amasya bölgesinde bu işe örnek olmayı ve başka girişimcilere de yardımcı olmayı düşünüyorum.” dedi.

 

Yorum Ekle