Amasya İtimat

DÜĞÜNLERİN ARANILAN MEHTERLERİ

Haber: Ahmet Şimşek

Mehterler deyince aklımıza, Amasya, Tokat yöresinin sanatıyla kabul gören düğünlerin aranılan isimleri aklımıza geliyor.

 

Bu yörede düğünlerde mesleğini icra eden, mesleğinde zirve yapmış üstatlarımız vardır. Bu mehterlerimiz sanatlarını icra ederken yöre insanı duygu sellerine kapılır, bazen sevinçli, bazen üzüntülü, bazen de geleceğe umutla bakmaya devam eder. Bu yörenin mehterleri, başarılıdır. Mehter üstatlar, gelecek nesillere bu mesleği öğretirler.

Bu yörenin düğünlerinde her faaliyetin bir gaydesi olduğu gibi her gaydenin de bir oyunu bulunmaktadır. Taşovamız; Tokat kültürü ve Amasya Kültürünün yoğun yaşandığı, Karadeniz kültürü esintilerinin de ağır bastığı güzel bir ilçemizdir. Kendine has müzikleri ve düğünlerinde ve genel yaşayışlarında yöresel sanatçılarının icra ettiği Davul zurna ve cümbüş, klarnet, darbuka ile müzik kültürü yaygındır.

 

Son dönemlerde düğünlerde değişti. Salon düğünlerine talepler arttı. Davul zurna ve mehterlerin yerini Orkestralar aldı. Tabi yine davul zurna ile mehterlerimizin maheretleri düğünlere hala damga vurmaktadır.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2023

Yorum Ekle