Bu yıl ilçemizden katılım olmadı…

İlimiz Valisi  Mustafa Masatlı 12 Haziran Festivali nedeniyle her sene gelenekselleşen    ”Kiraz Teşvik Yarışması”nda ‘Amasya’nın En İyi Kirazını’ yetiştiren üreticiye ödüllerini verdi.

Şehzadeler Gezi Yolunda 17 Haziran 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen programda ayrıca Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez ve Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin, protokol üyeleri, siyasi parti yöneticileri, kiraz üreticileri ve vatandaşlar  hazır bulundu.

Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin yarışmanın teknik detayları, kriterleri ve değerlendirme sürecine ilişkin bilgiler verdi. Daha sonra konuşan Vali  Masatlı ise şunları söyledi: “Bugün İlimiz için önemli bir değer olan kirazın en iyisinin belirlendiği yarışmanın finalinde sizlerle bir aradayız.  Amasya, 35 bin tonluk yıllık kiraz üretimiyle ülkemizde 7. sırada yer alıyor. Üretimimizin  %20’sini ise ihraç etmekteyiz. Son 1 yılda 26 bin dekarı geçen kiraz üretim sahamıza, yaptığımız çalışmalar sonucu 390 dekarlık bir alan ilave ettik. Bu çalışmalardaki amacımız çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesi ve hayat standartlarının artmasıdır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Amasya’mızın sembollerinden olan kiraz teşvik yarışmamız sonuçlandı. Bu yıl yarışmaya 46 üreticimiz katıldı. Burada maksat yarışmak değil,  kiraz yetiştiricilerimizi daha iyiyi üretmeye teşvik etmektir. Bu yarışmanın düzenlenmesinde ve değerlendirme aşamalarında  görev alan başta Tarım ve Orman Müdürümüz olmak üzere,  Müdürlük personelimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Vali Masatlı, milletvekilleri  ve protokol üyeleri tarafından, dereceye girmeye hak kazanan kiraz üreticilerine ödülleri verildi. Taşovamızın en güzel kirazını yetiştiren Alpaslan ve Yerkozlu köylerinden yarışmaya katılım olmadı.

Yorum Ekle