AVRUPA’DA TAŞOVALI BİR  MÜHENDİSİN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Taşova –Ballıca Köyü nüfusuna kayıtlı Faik Önder, Almanya –Wechta şehrinde kendi inşaat sirketini kurarak birçok esere şekil veriyor. İnşaat malzemelerinin bir kısmını da Türkiye’den getirerek yurdumuza döviz girdisi sağlıyor.

Önder ailesinin asıl başarısı evlatlarından birini bu sahada kendisinden daha iyi yetiştirerek olmuştur.
Yusuf Önder ilk orta ve lise öğrenimini başarı ile tamamladıktan sonra, Almanya’nın Koblenz şehrinde  Mimarlık Fakültesini bitirdi. Amerika-San Francisko Academy Of Art University de Yüksek Lisansını tamamladı. Los Angeles -New York’ta dünyaca ünlü mimar Richard Meier’in yanında yedi yıl çalıştı. Almanya’da mimari tasarımlar yarışmasında
birinci seçildikten sonra, pandemi öncesi onbir elemanlı kendi ofisini açarak kısa zamanda ilerleme kaydetti. 2022 yılında New York’tan 1.2 milyar dolarlık 3100 kişilik yaşam alanı projesi ile devam etmektedir.

Yusuf Önder’in Almanya’da 15 kişi, Amerika ayağı için 16 mimar ile çalışmaları devam etmekte olup, İstanbul’da da ofisi bulunuyor.
En son  ilçemize bağlı kendi köyü olan  Ballıca beldesinde  bu yıl sonuna kadar  ailesi için bir proje hazırlamış olup, inşaat merakla bekleniliyor.

Yusuf kardeşimizi tebrik ediyor,  başarılarının devamını diliyoruz. 

Yorum Ekle