ALMANYA’da TARİHİ BİR GÜN…

Haber: Ömer Gürer-Almanya
28 Eylül 2020 Pazartesi  günü bir tarih yazıldı.
1966 yılında Almanya’nın Lohne kentine gelen ilk neslin yaşam hikayesi kalıcı hale getirilerek, bir sanat eseri olarak Lohne’ye hediye edildi.
Bu etkinlik Almanya’da   bir ilk olsa gerek. Türklerin yaşadığı şehre kalıcı olarak yapılan torf işçilerinin yaşadığı hayat üzerine özet bir yapıt, heykeltraş tarafından yapılarak Lohne parkının orta noktasında yerini buldu ve tarih boyunca ebediyet kazandı.
Açılışa; Lohne Belediye Başkanı Tobias Gerdesmeyer, Lohne Müze Müdürü Benno Drâger, Avrupa Birliği Vechta temsilcileri, Dr Lutz Neubauer, Ayni zamanda Bağımsız Belediye Meclisi üyesi,  CDU Belediye Meclisiüyesi Ali Yılmaz ve yaklaşık 45 davetli katıldı.  Pandemiden dolayı davetli sayısı 50 kisiyle sınırlı tutuldu
Eserin Lohne ve Lohnelilere kazandırılmasında emeği geçen SV Amasyaspor Başkanı Ali Boydak‘a, Lohne Belediyesine, Avrupa Birliği Destek Fonuna, Yuvarlak Masa Grubuna, Lohne Anavatan Derneğine çok teşekkür ediyoruz.
Amasyaspor nezdinde Başkan Ali Boydak 4 yıllık mücadelenin sonunda bu sanat ve görsel eseri Lohne ye kazandırdı ve ziyaretçilerin gösterisine  aynı günden itibaren sunuldu. Boydak, aynı zamanda Lohne Müzesine de büyük katkılar sunan bir sanatçımız.  
Artık Lohne’de yaşayan Türklerinde övüneceği bir kalıcı yapıtı oldu. İlk nesile bu hediye nitelikli eseri herkesin görmesini diliyoruz. Eğer bir gün yolunuz Almanya’ya düşerse Lohne’deki müzeyi ziyaret etmeden geçmeyin.
 

Yorum Ekle