Amasya İtimat

Akdağ’ın zirvesinde yaşıyorlar, BU KARAKIŞTA NE YER NE İÇERLER…

Ahmet Günaydın

Amasya ve Samsun sınırında yer alan zirvesi yaklaşık 2 bin metreyi bulan Karaömer dağının Akdağ yaylarında yılkı atlarına rastlanıldı.

Gazetemizin Alpaslan beldesi Gönüllü Muhabiri Ziya Ahmet Celep, 11 Şubat 2024 Pazar günü Akdağ’a bir gezi düzenlediler. Ertuğrul Ümüt, Ferhat Torun, Ahmet Torun ve Cihat Torun Alpaslan’dan Taşova- Amasya karayolu 26. kilometresinde Aktaş, Karakise istikametinde çıktıkları yaylada yılkı atlarını gördüler.

Celep Akdağ gezisi ile ilgili şunları söyledi. ”Akdağ’ın güney yakasında Amasya merkez Karakise ve Suluova Seyfe köyü arasında zirveye yakın yaylada yılkı atlarına rastladık. 50’ye yakin yılkı atları iki gurup halinde otluyorlardı. Şimdiye kadar ben hiç duymamıştım Akdag’da yılkı atlarının olduğunu. Bugünkü Akdağ gezimizde bize sürpriz oldu. Hatta Seyfe köyü çıkışında sorduk, onlar da yılkı atları olduğunu doğruladılar.”

bu kış zirvelerde bu ayda yok denecek kadar az kar olması üreticileri kara kara düşündürüyor. Sıvama kar olması gereken bölgede kar olmaması yılkı atlar adına sevindirici. Çünkü geven ve değişik otlarla karınlarını doyurabiliyorlar. Cemrelerin düşmeye başlamasına bir hafta kala zirvelerdeki kuraklık gerçekten çok düşündürücü. Rabbim hayırlara tebdil eylesin.

Yorum Ekle