Taşova’da 2017 yılında kaç araca plaka verildi

0

 

Taşova Şoförler ve Otomobilciler Odası’nca  1337 araca plaka verildi. Plaka harf gurubunda ise HR 460’lara gelindi.

Oda Başkanı İsmail Yüksel 2017 yılında 1337 araca plaka verildiğini söyledi.
“Araç muayene istasyonunun ilçemizde haftanın belli günleri  geçici olarak değil sabit olarak hizmet vermesini istediklerini söyleyen Yüksel

“Taşova Şoförler ve Otomobilciler odası olarak 1337 araca plaka verdik. Bunlar sadece bizim satış yaptığımız plakalardır ancak Taşova’ya 2017 yılında yeni giren araç sayısı bunun çok daha fazladır. Çünkü bazı araçlarda plaka değiştirmeden sabit kalarak şehir dışından gelen araçlarda şehir trafiğine kayıt olmuştur.

Bu araçlarla birlikte Taşova trafiğine iki bin’e yakın yeni aracın girdiğini düşünüyorum.
Plaka satışlarının geçen yıla oranla yüzde kırk artış olduğunu belirten Yüksel “Bunun sebebi de, standart dışı plakaların değişme mecburiyeti getirildiğinden dolayı bu artış olmuştur.

Ayrıca eskiden il değiştiğinde plaka değiştirme mecburiyeti vardı ama bu mecburiyet ortadan kalktı. Yani insanlar örneğin 60 plakalı araçla da Taşova’da sabit plaka olarak kullanabilir. Eskiden adrese dayalı plaka sistemi vardı, bunun kalkması vatandaş için iyi oldu. Hem maliyet açısından hem de zaman açısından iyi oldu” diye konuştu.

Özel plakalara vatandaşların ilgisinin yoğun olduğunu da belirten Yüksel, “Özel plakalara da talep oldukça yoğun. İnsanlar harf bekliyor ve akla yatkın göze hoş plakaları halk tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl 800 adet plaka verilirken, bu yıl 500 civarındaki artışın, araç satışı ve tescilden dolayı olmayıp, bu yıl Trafik kanunda yapılan değişikle standart dışıbayılan plakalarda harf üzerine denk gelen vida ve yıpranma ile harf üzerine yapıştırılan folyo ile harfin net şekilde görünmemesinden ve okunmasını engelleyici şekil ve nesnelerden dolayı plaka yenilenmelerinden kaynaklandığı  öğrenildi.

Yorum Ekle