ÖĞRETMENLER GÜNÜ 37. YIL KUTLAMASI

0

24 Kasım Öğretmenler Günü  ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” ünvanının  verilişinin 90. yıl dönümü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlçemiz Şehit Polis Ahmet Yaşar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi  tarafından hazırlanan program İlçe Müftülük Konferans salonunda  sunuldu.  24 Kasım 2018 Cumartesi günü  saat 10,30’da saygı duruşu  İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı ilk defa   yönetmen ile birlikte  işaret dili kullanıldı.

Günün anlam ve önemi ile ilgili ilk konuşmayı Şehit Polis Ahmet Yaşar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Uysal yaptı.

Sonrasında konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer: “Türkiye  Cumhuriyeti kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Milli Mektepler Başöğretmenliğini kabul buyurmalarının yıl dönümü, 24 Kasım 1981  yılından  itibaren  “Öğretmenler Günü“ olarak kutlanmaktadır.  Öğretmenlik mesleğinin insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Öğretmenlik; geleceğin teminatı olan yavrularımızı ve gençlerimizi  vatanına, milletine  ve insanlığa  faydalı bireyler  olarak yetiştiren, şekillendiren  kutsal ve onurlu bir meslektir.

“Gönül Mesleği” başlığı ile sunumunu yapan öğrencinin öğretmenlik mesleğinin anlam ve önemini çeşitli alıntı ve örnekler ile anlatırken, her sanatkarın eserlerinin üzerine imza attığını, öğretmenin ise eseri olan bir neslin istikbali üzerine attığını  belirterek, Ulu önder Atatürk’ün: “Eserinin üzerinde  imzası  olmayan  yegane  sanatkar öğretmendir.“ sözleri ile en güzel şekilde tanımladığını belirti.” dedi.

Programda  öğrencilerin hazırladığı video sunumları, skeçler, şiirler beğeni ile izlendi. “Öğretmenler Günü” ile ilgili   turnuvalarda ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüller verildi.

Yorum Ekle