İstanbul’un Fethinin 565.Yılı Kutlandı

0

 

 Taşova ilçesinde, İstanbul’un fethinin 565. yılı düzenlenen programla kutlandı.

Süleyman Bursalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Bizim tarihimizde hiçbir zaman işgaller olmamış fetihler olmuştur diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer

“Bu fethe mashar olmak isteyen İslam komutanları defalarca İstanbul’u kuşatmalarına rağmen, İstanbul’u feth etmek 21 yaşında gencecik  Türk İslam komutanı Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştur.Bu belki de asırlardır ıslama bayraktarlık yapmış haçlı seferlerine karşı saldırılara dik duran bir millete Türk milletine yüce Allah’ın bir lütfüdür. Bu milletin manevi ikliminden nasibini alamamış bazıları İstanbul’un fethine bile dil uzatarak  işgal diyebiliyor.İşgalde kan , göz yaşı, sömürü ve zulüm vardır.Bağdat,Kudüs,Kahire işgal edilmiştir. Başta İstanbul olmak üzere birçok İslam beldesi ise atalarımız tarafından feth edilmiş. Buralara İslamın manevi iklimini taşımışlar, ihya ve inşa etmişlerdir. Allah onlardan razı olsun. Bizim tarihimizde hiçbir zaman işgaller olmamış fetihler olmuştur.  Türk askeri gittiği  birçok yerde sevinçle karşılanmaktadır buda bizim işgal değil fetihler yaptığımızın en önemli göstergesidir” dedi.

Program  İstanbul ve Fatih Sultan Mehmet’i anlatan video gösterimi şiirlerin okunması ve oratoryo ile sona erdi.

Programa Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tümer ile birlikte   okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Yorum Ekle